آشنایی با گمرک جبل علی دبی

گمرک جبل علی دبی

آشنایی با گمرک جبل علی دبی

گمرک جبل علی دبی : در این مقاله قصد داریم مراحل ترخیص کالا از گمرک جبل علی را توضیح دهیم . بسیاری از تجار و بازرگانان ایرانی برای گسترش کسب‌ و کار خود و سودآوری به سراغ کشور امارات و الخصوص شهر دبی می‌روند. اما برای آنکه واردات یا صادرات کالا با موفقیت انجام شود، باید مرحله مهم ترخیص کالا به درستی انجام شود. در غیر این صورت هزینه‌های هنگفتی برای صاحب بار به وجود خواهد آمد.

بندر جبل علی دبی نیز یکی از مهم‌ترین بنادر امارات است و به خاطر مزایا و امکانات خوبی که دارد (نداشتن عوارض گمرکی)، ترخیص کالا از گمرک جبل علی از رونق خوبی برخوردار است و بسیاری از تجار ایرانی و خارجی مایلند تا از گمرک این بندر کارهای خود را پیش ببرند. اما اصلی‌ترین مزیت گمرک جبل علی چیست؟ چه مدارک و شرایطی نیاز است تا مراحل ترخیص کالا به درستی انجام شود؟

برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید.

 

گمرک جبل علی امارات

اگر قصد ترخیص کالا از گمرک جبل علی (Port of Jebel Ali) را داشته باشید، باید بدانید که خود جبل علی یک شهرک بندری است و مساحتی حدود 50 کیلومتر مربع را دارد و در اطراف شهر دبی (35 کیلومتری) است.

جبل علی که به نام مینا جبل علی نیز آن را می‌شناسند، علاوه‌بر داشتن بندر، یک فرودگاه و یک نیروگاه را نیز داراست و به خاطر آنکه در منطقه آزاد (JAFZA) قرار دارد، نهمین گمرک پرترافیک در جهان و شلوغ‌ترین گمرک در خاورمیانه به شمار می‌رود.

حال برای ترخیص کالا از گمرک جبل علی باید به این نکته توجه کنید که این گمرک از هیچ یک از بازرگانان عوارض گمرکی دریافت نمی‌کند و همچنین به خاطر نزدیک بودن به فرودگاه دبی، برای بسیاری از تجار ایرانی سودآور و مناسب است. پس برای مثال اگر بخواهید حمل بار از دبی به ایران را داشته باشید، شرایط بسیار راحت‌تری خواهید داشت.

از طرف دیگر فناوری‌های روز دنیا در این گمرک استفاده می‌شود و همین امر کارهای ترخیص کالا را سرعت می‌بخشد. مثلا اگر بازرگانان بخواهند به صورت اینترنتی کارهای خود را پیش ببرند، سامانه‎های الکترونیکی همچون سامانه مدیریت گمرکی، تعیین گمرکی و ترخیص کالاها، و بانکی و پرداخت الکترونیکی فعال هستند و بسیار فرآیندهای گمرکی را سرعت می‌بخشند.

به صورت کلی اگر بخواهیم خدمات اصلی گمرک جبل علی را به شما معرفی کنیم، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

ترخیص کالا: ترخیص انواع کالاهای وارداتی و صادراتی
انبارداری: دارای انبارهای مدرن و خدمات مرتباط با حمل‌ونقل کالاها
مشاوره گمرکی: ارائه مشاوره و اطلاعات به شرکت‌ها و بازرگانان
بازرسی گمرکی: انجام خدمات گمرکی و بررسی کالاها و اسناد براساس قوانین
خدمات بانکی: انجام تسهیلات بانکی مربوط به تسویه حساب‌های گمرکی و پرداخت وجوه گمرکی

شرایط ترخیص کالا از جبل علی 

همانطور که گفته شد، برای ترخیص کالا از جبل علی هیچگونه عوارض گمرکی وجود ندارد و همه افراد معاف از آن هستند. با این حال اگر شرایط به گونه‌ای بود که باید بار از طریق لنج یا فرودگاه جبل علی به فرودگاه دبی فرستاده می‌شد، باید به طور موقت هزینه‌ای را بابت عوارض پرداخت کرد. اما پس از خروج کامل کالا دوباره این مبلغ به صاحب بار بازگردانده می‌شود.

از طرفی شما باید کلیه اسناد و مدارک مرتبط با ترخیص کالا را تهیه کنید؛ مدارکی همچون: بیمه‌نامه، بارنامه، گواهی مبدا، کارت بازرگانی، پروفرما، پکینگ لیست، مجوزها و غیره. حال پس از تهیه این اسناد باید آن‌ها را براساس شرایط به مراکز گمرکی جبل علی یا بندر راشد و یا ترمینال اویر یا منطقه آزاد فرودگاه جبل علی تحویل داده شود.

 

مراحل ترخیص کالا از بندر جبل علی

برای ترخیص کالا از گمرک جبل علی دبی باید با قوانین و مقررات کشور امارات آشنا باشید. هرچند که بعضی از مراحل و شرایط ترخیص کشورها با یکدیگر یکسان است اما در این خصوص باید یک ترخیص‌کار حرفه‌ای کارها را پیش ببرد تا همه چیز بدون مشکل پیش برود و بار در گمرک باقی نماند.

 

قوانین ترخیص کالا از گمرک جبل علی

گمرک جبل علی مانند هر نهاد و سازمانی قوانین مخصوص به خود را دارد و بهتر است با برخی از مهم‌ترین آن‌ها آشنا باشید. هرچند که هنگام کار با یک شرکت حمل و نقل بین المللی می‌توانید از متخصصان آنجا مشورت بگیرید. حال این شرایط قانونی عبارتند از:

 • داشتن کد معتبر واردکننده کالا برای ترخیص از جبل علی دبی
 • پیش از ورود به منطقه آزاد نمی‌توان بسته‌بندی کالا را باز نمود یا آن را توزیع کرد.
 • درصورت انتقال بار از بندر جبل علی به شهر دبی به صورت موقت هزینه گمرکی دریافت می‌شود.
 • کالاهای موجود در بازار محلی منطقه نیازی به بازرسی کالا در گمرک ندارند.
 • کسانی که مجوز منطقه آزاد را دارند، لازم به پرداخت حقوق گمرکی نیستند.
 • اگر مدارک ترخیص کامل ارائه نشود، گمرک شما را ملزم به پرداخت جریمه می‌کند.
 • 72 ساعت پس از تاریخ اظهارنامه گمرکی، ترخیص کالا آغاز می‌شود.

مزایای ترخیص کالا از گمرک جبل علی

تا به اینجا مقاله با بسیاری از امکانات گمرک جبل علی آشنا شدیم اما برای تکمیل این موضوع بهتر است به موارد زیر دقت کنید:

 • حمل بار به صورت هوایی و دریایی در سریع‌ترین زمان ممکن
 • دارای انبارهای مخصوص و سردخانه برای نگهداری مواد فاسدشدنی و خوراکی
 • وسعت بالا و درنتیجه ظرفیت نگهداری انواع کالاهای سنگین و حجیم
 • داشتن بیش از 100 خط کشتیرانی به اقصی نقاط دنیا
 • وجود انواع کالاهای برند و اورجینال و تنوع و کیفیت بالا به خاطر واردات زیاد به این بندر
 • نزدیکی ایران به دبی و مسافت کم میان بنادر این دو کشور

اقتصاد کشور امارات

تا به اینجای مقاله با بخشی از ظرفیت‌های اقتصادی این کشور آشنا شدیم اما در این بخش به طور مفصل‌تر به ویژگی‌های اقتصاد این کشور می‌پردازیم.

امروزه امارات متحده عربی را پیشرفت‌های قابل توجه و شرایط اقتصادی پویای خود می‌شناسند. کشوری که در سال 2018، با تولید ناخالص داخلی ۴۱۴ میلیارد دلار (۱٫۵۲ تریلیون AED) موفق شد دومین اقتصاد خاورمیانه شناخته شود. به‌علاوه امارات متحده عربی یکی از اصلی‌ترین صادرکنندگان منطقه است و با هندوستان نیز رقابت تجاری زیادی دارد.

از طرف دیگر، رشد تولید ناخالص داخلی در سال 2022 بالاترین میزان در بیش از یک دهه بود، اما در شش ماهه اول سال 2023 این روند روبه کندی رفته است. حتی ابوظبی، پایتخت امارات، نیز نصف سال 2022 رشد کرده است. با این حال هرچند در حوزه تولید و فروش نفت خام آمارها نزولی بوده اما فعالیت‌های تجاری غیرنقتی نسبت به چهار گذشته رشد بسیار خوبی داشته است.

درنهایت آنکه هرچند که منبع اصلی درآمدزایی امارات نفت و گاز است اما با این حال این کشور وارد عرصه‌های جدیدی شده و تلاش می‌کند در بخش‌های مختلف خود را غنی کند. مواردی نظیر:

صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT): سیاست‌های دولتی این کشور در جذب سرمایه‌گذاران و تشویق به ایجاد استارتاپ‌های گوناگون، این کشور را به یکی از قدرتمندترین نقاط جهان در زمینه فناوری تبدیل کرده است.

گردشگری: برنامه‌ریزی هوشمندانه در بخش گردشگری، باعث جلب مسافران زیادی از سراسر جهان شده است. این کشور با ارائه خدمات متمایز، اقامتگاه‌های لوکس و رویدادهای بین‌المللی به عنوان یک مقصد گردشگری و تفریحی معتبر شناخته می‌شود.

مدیریت منابع انرژی: استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر (خورشیدی و بادی)، امارات را به یک کشور پیشرو در حوزه حفاظت از محیط زیست و کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی تبدیل کرده است.

مدیریت نیروهای انسانی: جذب استعدادهای محلی و بین‌المللی همراه با برنامه‌های آموزش و توسعه مهارت‌ها، امارات را به یک مرکز جذب استعدادهای متخصص در حوزه‌های مختلف تبدیل کرده است.

بنادر مهم تجاری امارات
علاوه‌ بر بندر جبل علی دبی، چندین بندر تجاری مهم و کلیدی در کشور امارات وجود دارد که هرکدام شرایط و ویژگی‌های خاص خود را دارند و هر تاجری باید باتوجه به موقعیت کسب‌وکار خود از طریق یکی از آن‌ها کارهای ترخیص کالا را انجام دهد. در ادامه به معرفی بنادر امارات متحده عربی می‌پردازیم:

بندر خلیفه (AEKHL) ابوظبی
بندر خلیفه یکی از بزرگ‌ترین بندرهای آب‌های عمیق در جهان است. خلیفه در نزدیکی بندر توئیله واقع شده و بخشی از آن در دست ساخت است و احتمالا تا سال 2030 تکمیل شود.

فاز 1 بندر خلیفه در سال 2012 راه اندازی شد. فاز 2 در سال 2013 و سایر فازها نیز به ترتیب در سال 2020 و 2021 تکمیل شده‌اند.

همچنین این بندر از طریق قرارداد 30 ساله با پایانه‌های ابوظبی (ADT) به کشتی‌های کانتینری خدمت‌رسانی می‌کند و پس از اتمام تمام فازها، این بندر خلیفه قادر به جابه‌جایی 15 میلیون TEU و 30 تا 35 میلیون تن بار خواهد بود.

درنهایت آنکه پیش‌بینی می‌شود تا انتهای دوران ساخت، این بندر دارای اسکله ۷.۴ کیلومتری، ۲۲ اسکله کانتینری، ۶۳ اسکله بار عمومی و ۶ اسکله فله خشک خواهد شد.

بندر مینا زاید (AEMZD) ابوظبی
بندر زاید یک بندر دریایی مهم در آب‌های عمیق ابوظبی است که از سال 1972 آغاز به کار کرده. این بندر به بخش بزرگی از کشتی‌های درحال تردد در ساحل خلیج فارس خدمات رسانی می‌کند و مساحتی به وسعت 25 کیلومتر مربع را دارد. به‌علاوه پایانه‌های کانتینری قدیمی نزدیک به 10 درصد از کل مساحت را اشغال می‌کنند و برای ذخیره حداکثر 15000 TEU ساخته شده‌اند.

بندر مینا زاید همچنین به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا کالاها را مستقیماً از داخل محوطه بندر ذخیره و توزیع کنند و زمان ترانزیت را کاهش دهند.

درنهایت آنکه طول اسکله بیش از 3 کیلومتر و حداکثر عمق لنگرگاه 15 متر است. با این حال، اسکله‌های 10 تا 13 فقط 6 متر عمق دارند و فقط کشتی‌های کم آب که حداقل بار را حمل می‌کنند، می‌توانند از آن استفاده کنند.

بندر مصفا (AEAMF) ابوظبی
این بندر که در خارج از منطقه صنعتی مصفا واقع شده، دومین بندر قدیمی ابوظبی پس از مینا زاید است. این بندر در آب‌های عمیق واقع شده و در امتداد کانال مصفا به طول 53 کیلومتر قرار دارد. این کانال نیز قابلیت کشتیرانی دارد و به صورت مستقیم به خلیج فارس متصل می‌شود.

بندر جبل علی (AEJEA) دبی
جبل علی به عنوان بزرگ‌ترین بندر دبی در سال 2019 بیش از 15 میلیون TEU در آن حمل شده است. این بندر در سال 1970 راه‌اندازی و برای حمل و نقل کانتینری و محموله از مینا رشید ساخته شد و به سرعت از بنادر اطراف خود پیشی گرفت.

در حال حاضر، جبل علی نهمین بندر شلوغ جهان و شلوغ‌ترین بندر خاورمیانه است و بخش قابل توجهی از تردد کانتینری را در این منطقه انجام می‌دهد. همچنین برای زیرساخت‌ها و امکاناتش جوایز متعددی را کسب کرده است.

به‌علاوه جبل علی بیش از یک میلیون متر مربع حیاط کانتینری را داراست و از نظر انبارداری (روباز و مسقف) و ذخیره‌سازی محموله‌ها نیز حرف اول را می‌زند.

بندر مینا رشید (AEDXB) دبی
بندر رشید یک بندر مهم مسافری و باری در دبی است و اولین بندر تجاری در امارات بود. این بندر در سال 1972 به عنوان یک بندر تجاری کوچک با ظرفیت کمتر از 0.1 میلیون TEU افتتاح شد. با این حال امروزه ظرفیت آن به 1.5 میلیون TEU رسیده و به تکنولوژی‌های روز و تجهیزات جدید مجهز شده است.

بندر منا الحمریه (AEHAM) دبی
این بندر تجاری و مسافربری در نزدیکی بندر رشید قرار دارد. باید توجه کرد که الحمریه را نباید با بندر مینا حمریه واقع در منطقه آزاد بندر شارجه اشتباه گرفت. اگرچه بندر کوچکی است، اما بخش زیادی از دام، ماهی، غذاهای منجمد و تازه و تردد مسافران در منطقه را برعهده دارد.

بندر فجیره (AEFJR)
بندر فجیره به عنوان بزرگ‌ترین بندر امارات متحده عربی در سواحل شرقی، یک بندر بزرگ در آب‌های عمیق در منطقه است. دارای موج شکن ساحلی و عمق لنگرگاه متوسط آن 16.5 متر است. این بندر از سال 1983 به بهره‌برداری رسیده، با این حال پایانه های نفتی در سال های 2006 و 2010 اضافه شدند. این بندر یک بندر چند منظوره است که نزدیک به تنگه هرمز قرار دارد.

بندر راس الخیمه (AERKT)
این بندر به عنوان یکی از شمالی‌ترین بندرهای امارات متحده عربی، یک بندر تجاری مهم در منطقه است و در نزدیکی تنگه هرمز قرار دارد. به‌علاوه بندر راس الخیمه علاوه‌بر بندر اصلی RAK شامل چندین بندر کوچک‌تر مانند بندر منا صقر و منا الجزیره است.

بندر خور الفکان (AEKLF) شارجه
بندر خور الفکان که در سواحل اقیانوس هند قرار دارد، مرکز باربری مهم منطقه است. این بندر نزدیک به تنگه هرمز قرار دارد و تا دبی و ابوظبی سه ساعت فاصله است.

این بندر یکی از بزرگ‌ترین بندرگاه‌های حمل‌ونقل در سراسر جهان است و به کشتی‌هایی که از مسیر شرق به غرب از طریق اقیانوس هند عبور می‌کنند خدمات رسانی می‌کند.

بندر خالد (AEKHL) شارجه
مینا خالد به عنوان یکی از بنادر اصلی شارجه برای جابجایی محموله‌های عمومی، خشک، مایع، فله و کانتینر ساخته شده است. این بندر به همراه حمریه و خور فکان زیر نظر اداره بنادر و گمرکات دریایی اداره می‌شود.

این بندر دارای امکانات ذخیره‌سازی گسترده‌ای برای انواع کالاها است و شامل سردخانه‌ها، مناطق ذخیره‌سازی کشتی‌های دریایی، مناطق نگهداری محموله‌های فله و غیره است.

نگارنده مقاله آشنایی با گمرک جبل علی دبی : آقای مهندس مهدی شکوری،‌ مشاور و مدرس امور ترخیص کالا

جهت برخورداری از مشاوره ترخیص کالا می توانید با شماره ۰۹۳۸۲۶۹۵۲۷۰ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *