مفهوم گروپاژ در ترخیص کالا

گروپاژ در ترخیص کالا

مفهوم گروپاژ در ترخیص کالا

گروپاژ در ترخیص کالا : گروپاژ در ترخیص کالا یکی از عناوین مهم در بحث  حمل و نقل گمرک می‌باشد که لازم است با این واژه آشنایی داشته باشید. در واقع گروپاژ به معنای خرده بار  می‌باشد و منظور ما از خرده بار این است که مرسولات وارد شده حجم و وزن کمی داشته باشند. زمانی که واردات محصولات در حجم کمی باشد و نتوان آنها را در یک کانتینر جای داد، گروپاژ در ترخیص کالا انجام می‌شود. کالایی که حجم آن کم است را با کالاهای دیگر ترکیب می‌کنند و به صورت مشترک در یک کانتینر قرار می‌دهند تا وارد کشور شود. به وسیله گروپاژ در ترخیص کالا هزینه حمل و نقل کالای وارداتی بسیار کمتر می شود، ولی باید بدانید زمان بیشتری را برای ترخیص به خود اختصاص می‌دهد.

باید بدانیم گروپاژ که در حمل و نقل بین‌المللی انجام می‌شود، قواعد خاص و منحصر به فردی دارد که باید با آن آشنایی داشته باشید. حمل بسیاری از کالاها و بارهایی که به استانداردهای اجباری نیاز دارند و به صورت خرده بار می باشند، همراه با کالاهایی که نیاز به استانداردهای خاصی ندارند، یکی از بزرگترین اشتباه های حمل بار به شمار می‌رود. چرا که این امر موجب می شود کالاهایی که استاندارد ندارند برای دریافت مجوز منتظر باشند و اجازه گروپاژ در ترخیص کالا به کالاهایی که استانداردهای اصلی را دارند داده نمی شود.  بارهایی که به صورت گروپاژ در فرایند ترخیص  حمل می‌شوند، بارهای نمایشگاهی، خریدهای کم حجم، خرید از سایت های حراجی و … می باشد.

کانتینرهای گروپاژ در ترخیص کالا 
تمامی کالاهایی که حجم و اندازه کمی دارند باید در کانتینرهای مخصوصی قرار بگیرند و حمل و نقل وارداتی آنها قواعد خاصی دارد. اما باید بدانید گروپاژ در ترخیص کالا به کانتینرهای خاصی نیاز دارد و برخی از مهمترین این کانتینرها عبارت می باشد از :
1. کانتینرهای FCL 
استفاده کردن از این دسته کانتینرها شکل مخصوص و ویژه ای دارد. در واقع شما باید بدانید استفاده از آنها تنها برای کالاهایی مورد استفاده قرار می گیرد که پروانه گمرکی دارند.
2. کانتینرهای LCL 
این دسته از کانتینرها هم برای حمل برخی از کالاهایی مورد استفاده قرار می گیرد که با چند بازرگان ارتباط دارد. بر این اساس باید بدانید که گروپاژ در ترخیص کالا و در این نوع کانتینرها به چندین پروانه گمرکی نیاز دارد. شرکت هایی که در زمینه ترخیص کالا فعالیت می کنند قادر خواهند بود پروانه گمرکی کالاهای ارسال شده شما را برای ترخیص کردن آماده کنند.
اگر شما برای حمل و نقل کالاهای خود از کانتینرها استفاده می کنید، باید متوجه این مسئله مهم باشید که حجم بارهای حمل شده برای جابجایی مشخص شده می باشد. اما در برخی از موارد امکان دارد که کانتینر حجم خود را به طور کامل پر نکند، به همین دلیل ناچار می شوند کالاهای دیگری را وارد کانتینر نمایند. به این فرآیند مهم گروپاژ در ترخیص کالا گفته می شود که کانتینرها باید یکی از انواع مدل های بالا باشد که معرفی کردیم. یکی از پرسش هایی که برای افراد مطرح می شود این است که، در شرایط گروپاژ چه نوع بارهایی را امکان پذیر است در کانتینر قرار داد. بر همین اساس در ادامه این دسته از بارها را معرفی می کنیم تا شما اطلاعات بیشتری در مورد آنها داشته باشید.
شرایط استفاده از گروپاژ در ترخیص کالا و نوع بارها 
اینکه برای شرایط گروپاژ در ترخیص کالا حمل کردن چه نوع بارهایی امکان پذیر می باشد عبارت است از :
1. اگر فردی برای استفاده شخصی خود کالایی را خریداری نماید، باید از فرآیند گروپاژ استفاده شود. در واقع بدون شک یک فرد برای استفاده شخصی خود یک کانتینر خرید نمی کند و حجم خرید او بسیار کم می باشد. به همین دلیل باید خرید های شخصی فرد در یک کانتینر قرار بگیرد و با دیگر محصولات ترکیب شود.
2. برخی از کالاها هستند که به طور موقت وارد کشور می شوند و آنها باید بعد از مدت زمان مشخص شده ای از کشور خارج شوند. این دسته از کالاها بیشتر کالاهای نمایشگاهی هستند که باید فرآیند گروپاژ در ترخیص کالا روی آنها اجرا شود. البته باید بدانید پروانه گمرکی آنها هم نیز باید دریافت شود تا زمان ترخیص کالا به مشکلی برنخورید.
3. برخی از کالاها هستند که حساسیت زیادی برای حمل و نقل دارند و باید برای حمل کردن آنها دقت زیادی شود. برای اینکه این دسته از کالاها در امنیت باشند و با سلامت کامل وارد کشور شوند باید از فرآیند گروپاژ در ترخیص کالا روی آنها اجرا شود. در واقع برخی از خریداران هستند که کالاهای حساس و مهم خود را مجبور می شوند از کشورهای دیگر دریافت کنند، به همین دلیل باید به گمرک در مورد حساسیت آن کالا اطلاع دهند.
4. برخی از بازرگانان هستند که حجم خرید کالای آنها کم است و نمی خواهند در حجم زیادی خرید خود را انجام دهند. اینکه آنها حجم خرید هایشان کم باشد مجبور هستند از فرآیند گروپاژ استفاده کنند، چرا که گمرک بار خریداری شده آنها را در یک کانتینر قرار نمی‌دهد.
5. از فرآیند گروپاژ در ترخیص کالا می توانیم برای دریافت کردن برخی از نمونه کارها که به وسیله شرکت‌های تجاری ارسال می گردد، استفاده کنیم. شرکت‌های تجاری برخی از کالاها را برای مشتریان خود می فرستند که امکان دارد این کالاها حجم زیادی نداشته باشند، به همین دلیل باید آن را در یک کانتینر که کالاهای دیگر هم درون آن وجود دارد قرار دهند.
از فواید مهمی که برای گروپاژ در ترخیص کالا می توانیم نام ببریم این است که، هزینه حمل و نقل کالای شما به شدت کاهش پیدا می کند. چرا که این هزینه ‌ها بین چندین نفر تقسیم می شود. یعنی هر فردی که در کانتینر بار دارد باید هزینه پرداخت بار گذاشته شده در کانتینر را پرداخت کند. اما یکی از معایب آن این است که زمان حمل و نقل کالای شما مدت زمان بیشتری را به خود اختصاص می دهد. برای اینکه زمان حمل و نقل و دریافت کالا کمتر شود، بهتر است کالاهای استاندارد را در کنار یکدیگر قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *