آشنایی با کارشناس مجازی گمرک

کارشناس مجازی گمرک کیست

آشنایی با کارشناس مجازی گمرک

کارشناس مجازی گمرک کیست : افرادی که در امور واردات و ترخیص کالا فعالیت می‌کنند کاملا واقف هستند که پیچیدگی و طولانی بودن پروسه ارزیابی و ترخیص کالا از گمرک  دشوار بوده و برای کوتاه کردن و سهل کردن این مسیر از کارشناس مجازی گمرک که که آشنایی کامل با همه قوانین گمرک دارد، استفاده می‌کنند.

گمرک سازمانی دولتی است که در قبال اجرای قوانین و مقررات گمرکی مرتبط با صادرات، واردات و ترخیص کالا مسئول می باشد. برای همین می‌توان گمرک را در نظام اقتصادی هر کشوری بسیار حائز اهمیت دانست.

به طور کلی گمرک به دو بخش بزرگ تجاری و مسافری تقسیم می شود. در این بین گمرک تجاری مختص ورود و خروج و اموال و کالاها در کشور است. گمرک مسافری در ارتباط با کنترل ورود و خروج افراد خواهد بود. در هر یک از این دو بخش گمرک به کمک یک کارشناس مجازی گمرک، امور گمرکی با سرعت و دقت بیشتری انجام خواهند شد. در این مطلب بیشتر به توضیح در مورد کارشناس مجازی گمرک خواهیم پرداخت:

پیچیدگی و زمان‌بر بودن پروسه ارزیابی و ترخیص کالا از گمرک برای واردکنندگان مشکلات ریز و درشت بسیاری را به همراه دارد. برای همین می‌توان گفت که برای کوتاه کردن این مسیر. یکی از ساده‌ترین راه‌ها تعیین یک کارشناس مجازی گمرک است. این کار با حذف نیاز به ترخیص کار و ارزیاب کمک خواهد نمود تا پروسه ترخیص کالا خیلی سریع تر اتفاق بیفتد.

یک کارشناس گمرکی به خوبی با تمامی قوانین، دستورالعمل‌ها و آیین نامه‌های گمرکی. محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها، نحوه ارزش‌گذاری کالاها، تعرفه‌گذاری کالاها و… آشنایی داشته و در زمینه کاری خود کاملاً مسلط است. از این رو به بهترین شکل قادر است که تمامی امور گمرکی را به دست بگیرد.

مزایای ایجاد بخش کارشناس مجازی گمرک

تا چند وقت گذشته به دلیل وجود ارتباط مستقیم میان ارباب رجوع و کارشناسان گمرک مشکلات مختلفی اعم از فساد در سیستم اداری گمرکات دیده می‌شد. اما با ایجاد بخش کارشناس مجازی گمرک، ارتباط کارشناس و ارباب رجوع بعد از تسلیم اظهارنامه به گمرک، دیگر به طور مستقیم نخواهد بود. و در واقع بسیاری از امور گمرکی به طور الکترونیکی قابل انجام هستند.
از طرفی مجازی شدن این بخش سبب شده کارها با سرعت بسیار بیشتر و همچنین با نظمی بسیار مطلوب تر انجام شوند. علاوه بر آن سامانه کارشناسان مجازی گمرکی باعث شده که افراد به راحتی به صورت مجازی پیگیری کارهای خود را به دست گرفته و تعداد مراجعات آن‌ها به گمرک به حداقل برسد. اینترنتی شدن امور گمرکی همچنین منجر به کاهش چشم‌گیر اشتباهات و تخلفات در امور گمرکی شده است.

روال کار کارشناس مجازی گمرک

این روزها با سیستمی شدن پروسه اظهار کالا به گمرک، همچنین ایجاد سامانه EPL، بعد از آن که ثبت سفارش و اظهار الکترونیکی انجام شد نوبت به تعیین مسیر کالا خواهد رسید. به طور معمول بالغ بر 70 درصد کالاها در مسیر سبز به حرکت درآمده و ترخیص آن ها بدون نیاز به نظارت و کنترل امکان پذیر خواهد بود.

اما در رابطه با کالاهای مسیر قرمز، سیستم به طور خودکار، به منظور بررسی اطلاعات اظهارنامه، یک کارشناس ناشناخته را انتخاب می کند. در واقع منظور از کارشناس مجازی این است که، فرد اظهارکننده یا ترخیص کار به طور مستقیم و حضوری با این فرد در ارتباط نیست و نمی داند که با چه شخصی طرف حساب می باشد. برای همین به طور کامل مشکل تبانی و رشوه بین کارشناسان و ترخیص کاران حل خواهد شد.

کارشناس مجازی این امکان را داشته تا اقدام به گزارش درخواست روئیت کالا به گمرک نماید و سرویس ارزیابی گمرک محل اظهاری نیز به صورت الکترونیکی اطلاعات را به کارشناس مجازی انتقال خواهد داد. در صورت وجود هر نوع اختلافی، کارشناس می تواند گزارشی را به کارتابل مدیریت یا معاون گمرک محل اظهار ارسال نماید.

نحوه یافتن یک کارشناس مجازی گمرک

همان طور که از نام این نوع کارشناس پیداست، از نوع فیزیکی و قابل مشاهده نمی باشد. برای همین شما نمی توانید نام فرد کارشناس و این که در چه نقطه‌ای از کشور قرار دارد را متوجه شوید. برای همین در این بین امکان ارتباط میان شما به عنوان واردکننده با کارشناس گمرک کاملاً از بین خواهد رفت.

اما این نکته لازم به ذکر است که کارشناس مجازی گمرک، قادر است به طور کامل اطلاعات اظهارکننده، ترخیص کار و حق العمل‌کار را از طریق پنل کاربری خود در EPL مشاهده نماید. حتی اگر کارشناس نیاز به مشاهده نمونه کالا داشته باشد نیز این موضوع را به گمرک محل مورد نظر اطلاع خواهد داد.

معایب کارشناس مجازی گمرک

یکی از مشکلاتی که در برخی مواقع از سمت کارشناس مجازی گمرک به وجود خواهد آمد. زیان‌زدگی به حقوق دولت است. در واقع در پی آن دولت متحمل خساراتی جبران‌ناپذیر می گردد. واقعیت آن است که برخی از گمرکات، به نوعی صرفاً برای ورود برخی از اقلام خاص در نظر گرفته شده و یک گمرک اختصاصی هستند.

برای همین انتخاب کارشناسی مجازی از شهری برای شهری دیگر به هیچ عنوان مناسب نخواهد بود. کارشناس موردنظر نمی تواند به خوبی به امور رسیدگی کند. در واقع در این زمینه تخصص لازم را نخواهد داشت. البته این مشکل این روزها برطرف شده و به منظور انتخاب کارشناس مجازی گمرک برای هر اظهارنامه‌ای، بسته به تخصصی بودن گمرکات کشور اقدام خواهد شد.

در حال حاضر در 72 گمرک، به صورت مجازی، کارشناسی اظهارنامه‌ها انجام می شود. حال آن که تا مدتی پیش این خدمات، صرفاً 28 گمرک را شامل می‌شد.

امیدواریم با مطالعه این مقاله آگاهی بیشتری نسبت به کارشناس مجازی گمرک پیدا کرده باشید.

 

نگارنده مقاله آشنایی با کارشناس مجازی گمرک : آقای مهندس مهدی شکوری،‌ مشاور و مدرس امور ترخیص کالا

جهت برخورداری از مشاوره ترخیص کالا می توانید با شماره ۰۹۳۸۲۶۹۵۲۷۰ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *