آشنایی با کارت پیله وری برای ترخیص کالا

کارت پیله وری برای ترخیص

آشنایی با کارت پیله وری برای ترخیص کالا

کارت پیله وری برای ترخیص : همانطور که قبلا در مقالات تاژ ترخیص گفته ایم ، هدف ما از این مقالات آشنایی هرچه بیشتر شما عزیزان با اصطلاحات مربوط به امور گمرکی و بازرگانی می باشد. در این مقاله شما را با کارت پیله وری آشنا خواهیم کرد.

کارت پیله وری یکی از امکاناتی است که سازمان صنعت،معدن و تجارت برای مرزنشینان کشور در نظر گرفته است و صرفا جهت کمک به افزایش درآمد مرزنشینان در نظرگرفته شده و در واقع دولت برای حمایت از مرزنشینان بستری رو برای فعالیت های تجاری آن ها فراهم کرده تا بتوانند در حجمی کنترل شده و نسبتا کم در طول هر سال مبادلات تجاری انجام دهند و درآمدی کسب کنند. این کارت ها در مناطق مرزی مختلف با نام های رویه پیله وری یا مرزنشینی، ته لنجی، ملوانی و یا کولبری شناخته می شوند.

 

شرایط دریافت کارت پیله وری:

1- افراد ساکن بخش های مرزی کشور که 3سال مستمر در این مناطق سکونت داشته و دارای اهلیت مندرج در ماده 211 قانون مدنی برای خرید و فروش کالا می باشند، می توانند با دریافت کارت پیله وری به نام خود نسبت به مبادلات مرزی در چهارچوب مقررات ماده 20 آیین نامه مقررات صادرات و واردات اقدام نمایند.

2- گیرنده کارت کارمند دولت نباشد

3- دارای کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم باشد

4- سوء پیشینه کیفری نداشته باشد

5- حداقل 21 سال تمام داشته باشد

 

نحوه استفاده از کارت پیله وری :

کارت پیله وری توسط اداره بازرگانی (اداره صنعت، معدن و تجارت) همان شهر مرزی صادر می شود با استفاده از این کارت می توان به تجارت و بازرگانی تمامی کالاهایی که در بازارچه های مرزی قابل مبادله و خرید و فروش است ،اقدام نمود اما به این صورت که مرزنشین برای استفاده از این کارت باید ابتدا کالایی رو صادر کند و در قبال صادراتی که انجام می دهد به آن ها اجازه واردات کالا داده می شود.

این کارت‌ها سقف معامله دارند و مدت اعتبار آن از زمان صدور یکسال است و با انقضای مدت امکان تمدید آن هم وجود دارد.

در حال حاضر سقف کالاهای پیله وری برای یکسال هجده هزار دلار می باشد.

مدارک لازم جهت اخذ کارت پیله وری:

1. تقاضانامه

2. 4 قطعه عکس

3. کپی شناسنامه

4. کپی کارت ملی

5. کپی کارت پایان خدمت

6. گواهی عدم سوء پیشینه

7. گواهی عدم اعتیاد

8. تکمیل فرم تعهد

9. تکمیل فرم ضمانت

10. گواهی سه سال سکونت

 

گمرک های پیله وری

 • بازرگان
 • خوی
 • اردبیل
 • ایلام
 • کردستان
 • کرمانشاه
 • خراسان جنوبی
 • خراسان شمالی
 • گلستان
 • بوشهر
 • خوزستان
 • سیستان و بلوچستان
 • هرمزگان
 • فارس
 • مازندران
 • گیلان

ترخیص پیله وری چیست و برای ما چه مزایا و معایب دارد

در این مقاله در مورد اینکه ترخیص پیله وری چیست و چه مزایا و معایبی دارد و اینکه چه خطراتی شما رو در این رویه تهدید می کند ، اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار شما قرار می دهیم.

با توجه به شرایط کشور واردات کالا پیچیدگی های خاصی پیدا کرده به همین علت تجار به دنبال راه های سریع تری برای واردات و ترخیص کالا هایشان هستند. در چند سال گذشته رویه پیله وری به کمک تجار و تولید کنندگان اومده تا بتوانند مقداری از سختی های رویه ثبت سفارش را کم کرده، دولت برای حمایت از مرز نشینان و ایجاد سهولت برای تجارت آنها  با کشورهای همسایه،  کارت هایی رو به مرز نشینان تحویل می دهد که دارای ظرفیت ارزی مشخص (مثلا ۵۰ هزار دلار) در سال است که مرز نشینین می توانند با استفاده از اون در هر سال کالاهایی با مجموع ارزش حداکثر ۵۰ هزار دلار صادر و در مقابل کالاهایی با مجموع ارزش حداکثر ۵۰ هزار دلار نیز وارد کنند. به این کارت ها کارت پیله وری گفته می شود و به پروسه گمرکی این گونه تجارت هم رویه پیله وری و یا ثبت آماری میگن مزایای ترخیص کالا با کارت پیله وری.

 

مزایای جالب اما خطرناک ترخیص پیله وری

در رویه ترخیص با کارت پیله وری ما  پروسه ای به نام تخصیص ارز و گشایش اعتبار و مواردی از این قبیل رو نداریم و در واقع هیچ کاری با بانک عامل و بانک مرکزی نداریم و این نقطه قوت ترخیص با رویه پیله وری است که سرعت ترخیص رو خیلی زیاد می کند و همین طور برای کالاهایی با حجم و ارزش کم بسیار مناسب است که  تاژ ترخیص در زمینه ترخیص کالا با کارت پیله وری از بازارچه های مرزی ساری سو (گمرک بازرگان)، گمرک پلدشت و گمرک خوی ( گمرک رازی) آماده ارائه خدمات تخصصی به شما تجار و تولیدکنندگان گرامی است.

 

مشکلات و خطرات رویه ترخیص پیله وری :

۱-مثلا زمانی که سهمیه بازارچه مرزی برای مبادلات به اتمام میرسد، شما باید تا شارژ شدن مجدد سهمیه منتظر بمونین که گاهی این زمان ممکنه به ۳ ماه هم برسه

۲-ی مشکل دیگر اینکه چون در این رویه در واقع با پیله ور طرف هستید و احتمالا مالکیت کالایتان رو به پیله ور می سپارید اگر آن پیله ور آدم درستکاری نباشد دردسر زیادی ایجاد می شود. خیلی از این موارددیده شده که پیله ور بعد از دریافت مبلغی که توافق کرده ، مبلغ اضافه تری رو هم طلب می کند و در صورتی که مبلغ درخواستی رو پرداخت نکنید اجازه خروج کالا از گمرک را نمی دهد و موارد مشابه این ..

۳- مورد دیگری که از ایرادات روش پیله وری است این است که تمام کالاها رو نمیتوانید با رویه پیله وری وارد کنید و برای برخی کالا ها محدودیت وجود داره مثلا شما نمی توانید با رویه پیله وری ماشین الات صنعتی وارد کنید.

۴-همین طور محدودیت دیگر ترخیص کالا با رویه پیله وری این است  که کالا حتما باید از مرزی که آن  بازارچه مرزی در آنجا مستقر هست وارد اآن گمرک شده باشه و اگر کالا از مرز دیگه ای وارد شده باشد و به آن بازارچه ترانزیت شده باشه شما نمی توانید از رویه پیله وری برای ترخیص آن کالا در آن بازارچه استفاده کنید، پس در صورتی که تصمیم گرفتید از رویه پیله وری کالایتان  را ترخیص کنید حتما حتما به موارد بالا توجه کنید تا خدایی نکرده دچار مشکل نشوید.

نگارنده مقاله آشنایی با کارت پیله وری برای ترخیص کالا : آقای مهندس مهدی شکوری،‌ مشاور و مدرس امور ترخیص کالا

جهت برخورداری از مشاوره ترخیص کالا می توانید با شماره ۰۹۳۸۲۶۹۵۲۷۰ تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *