تعریف پیش فاکتور یا پروفرما اینویس

پیش فاکتور یا پروفرما اینویس

تعریف پیش فاکتور یا پروفرما اینویس

پیش فاکتور یا پروفرما اینویس : در این مقاله سعی داریم شما را با مفهوم پیش فاکتور آشنا شویم. پیش فاکتور (proforma invoice) سندی مورد استفاده در خرید و فروش­‌های داخلی و بین­‌المللی است. این سند از سوی فروشنده صادر می‌­شود. در ادامه بیشتر با این سند آشنا می‌شویم.

 

مفهوم پیش فاکتور

پروفرما یا پیش فاکتور را می‌­توان سندی مورد استفاده در بحث صادرات و واردات دانست. در واقع این سند از سوی فروشنده صادر شده و در آن اطلاعات مختلفی در مورد کالای مورد نظر به ثبت می‌­رسد. در این مطلب به طور کامل با پروفرما، فواید پروفرما اینویس و موارد مندرج در پروفرما اینویس آشنا خواهیم شد:

تعریف پروفرما اینویس 

پروفرما اینویس (proforma invoice) سندی مورد استفاده در خرید و فروش‌­های داخلی و بین‌­المللی است. این سند از سوی فروشنده صادر می­‌شود. پروفرما یکی از مدارک مورد نیاز جهت ثبت سفارش کالا در پروسه ترخیص کالا از گمرک است.

پروفرما اینویس در واقع حکم یک پیش فاکتور را دارد. به طور کلی این پیش فاکتور در معاملات مالی به منظور اطلاع از شرایط و وضعیت کالا و نیز دریافت مجوز مورد نظر از وزرات صمت مورد استفاده قرار می­‌گیرد.

 

عناوین مندرج در پروفرما اینویس

کلیه پروفرما اینویس‌­ها دارای ماهیت یکسانی هستند و در آن­ها عناوین مشترکی آورده می‌­شود. در این بین تنها تفاوت میان پروفرماهای مختلف، مشخصات کیفی و کمی کالاها نظیر قیمت، نحوه بسته‌بندی، تعهدات دو طرف قرارداد، تاریخ تولید و انقضا، هزینه‌­های مرتبط با کرایه آن­هاست. این اطلاعات از سوی تأمین‌­کننده آورده می‌­شود و امکان تغییر به غیر وجود دارد. از بین موارد متغیر در پروفرما می­‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کشور سازنده کالا
 2. نحوه تسویه هزینه ­ها
 3. تعهدات دو طرف معامله
 4. مشخصات کامل کالا مثل ابعاد، رنگ، برند، وزن و…
 5. مبدا ارسال و مقصد تحویل کالا

 

عناوین کلی پروفرما

 1. مشخصات شرکت فروشنده نظیر نام تجاری، آرم شرکت، اطلاعات مرتبط به آدرس شرکت، شماره تلفن و فکس در بخش سربرگ
 2. تاریخ موعود انجام معامله در بخش سربرگ پروفرما اینویس
 3. مشخصات شرکت خریدار نظیر شماره تلفن، شماره فکس، آدرس و نام شرکت
 4. شماره فاکتور (شماره پروفرما مخصوص شرکت فروشنده)
 5. بخش مربوط به مشخصات کالا

 

بررسی فواید پروفرما اینویس

 1. به کمک پروفرما خطاها کاهش پیدا می‌­کنند.
 2. پروفرما اینویس حکم یک قرارداد قانونی را دارد و به شکل قانونی قابل استفاده است.
 3. بیان ­کننده کلیه اطلاعات معامله می‌­باشد.
 4. به واسطه پروفرما می‌توان از طریق بانک پرداخت‌­ها را انجام داد.
 5. منجر به کاهش زمان معامله خواهد شد.

 

نکاتی مهم در مورد پروفرما اینویس

 1. در پروفرما اینویس همچنین می­‌توان کلیه هزینه‌ها نظیر قیمت فروش محصول، هزینه حمل از اقیانوس، هزینه حمل و نقل داخلی، هزین‌های گمرک و مالیات و مستندات را آورد. گفتنی است که بعد از صدور پروفرما اینویس امکان تغییر هزینه­ ها وجود ندارد و نمی­‌توان در اینویس در هزینه‌ها تغییراتی ایجاد کرد.
 2. در تکمیل پروفرما بایستی نوع ارز مورد نظر جهت پرداخت و تسویه هزینه‌ها تعیین شود. اگر چه این مورد تعیین شده از سوی فروشنده خواهد بود اما طبیعی است که نظر خریدار نیز در این مورد مهم می‌­باشد.
 3. برای جلوگیری از آن که پروفرما همچون قراردادی بر علیه شما استفاده شود نیاز است که به خوبی موارد ذکر شده در آن را مورد بررسی قرار دهید. همچنین توصیه می­‌شود مدت زمان اعتبار و شرایط پروفرما را در بخش نوت ذکر کنید تا به این شکل از هر سوء استفاده ای جلوگیری شود.
 4. در پروفرما اینویس باید مالیات بر ارزش افزوده قید گردد. میزان مالیات نیز وابسته به داخلی یا خارجی بودن معامله است. در معاملات خارجی نیز کشور مقصد در این زمینه تاثیرگذار است.

 

  نحوه صدور پروفرما اینویس

پروفرما یا پیش فاکتور بعد از آن که خریدار و فروشنده با یکدیگر به توافق رسیدند و شرایط معامله نهایی شد، پروفرما توسط فروشنده صادر می­‌شود. این سند به نوعی اولین سند معامله بین‌­المللی است و حکم اولین منبعی را دارد که شرایط معامله در آن آورده خواهد شد.

برای صدور فاکتور نیز از اطلاعات درون این سند بهره گرفته می‌­شود.

 

تفاوت میان پروفرما اینویس و اینویس

خیلی از افراد ممکن است پروفرما اینویس را با اینویس یکی بدانند. این در حالی است که این دو با وجود شباهت‌هایی که با یکدیگر داشته از هم متفاوت هستند.

پروفرما اینویس در واقع در برگیرنده مشخصات کالا، شرایط فروش آن و خدمات است. حال آن که فاکتور بعد از انجام خرید صادر می­‌شود. پرداخت هزینه‌ها در معاملات و فروش بر اساس فاکتور انجام می­‌شود. فاکتور سندی رسمی است که ثبت آن در بخش حسابداری شرکت انجام خواهد شد. با این حال می‌­توان گفت اطلاعاتی که در هر دو به ثبت می­رسند تقریباً مشابه و یکسان هستند.

 

موارد استفاده از پروفرما اینویس

 1. خریدار خارجی این امکان را داشته تا جهت دریافت مجوز واردات یا ارز خارجی جهت پرداخت کالا به مقامات کشور خود پیش فاکتور ارائه کند.
 2. با استفاده از پرفروما می‌­توان از مظنه قیمت اطلاع یافت و احتمال داشته در برگیرنده شرایط فروش باشد. در صورت پذیرش مظنه قیمت از سوی خریدار، قرارداد فروش بسته خواهد شد و پس از پیش فاکتور، صورتحساب تجاری به خریدار ارسال می­‌شود.
 3. پیش فاکتور همچنین برای مزایده قرارداد صادرات نیز کاربرد دارد.
 4. یکی دیگر از کاربردهای پیش فاکتور مربوط به زمانی است که صادرکننده پول نقد را به همراه سفارش درخواست کند. در چنین حالتی خریدار به راحتی توانسته طبق پیش فاکتور پرداخت را انجام دهد و کالا نیز همراه با رسید توسط صادرکننده ارسال شود.

 

مشکلات درج تخفیف در پروفرما اینویس

به طور کلی بهترین حالت این است که پیش از صدور پروفرما کلیه پروسه مذاکره و گرفتن تخفیف انجام شود و در نهایت قیمت کلی در پیش فاکتور آورده شود. این که پیش فاکتور دارای تحفیف باشد مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. چرا که در خصوص پیش فاکتورهای تخفیف‌­دار، به عدد جمع پیش از تخفیف کارمزد تعلق می­‌گیرد.

علاوه بر آن احتمال رد این پیش فاکتور از سوی بانک وجود خواهد داشت. چرا که بانک احتمال خواهد داد که بین فروشنده و خریدار تبانی صورت گرفته باشد. برای همین برای جلوگیری از هر گونه مشکلی بهتر است یک پیش فاکتور، بدون هر نوع تخفیف ذکر شده در آن، صادر شود.

 

جمع‌بندی 

در این مطلب سعی کردیم اطلاعات جامعی در مورد پروفرما اینویس یا پیش فاکتور آورده شود. شما عزیزان می‌­توانید برای تسهیل هر چه بیشتر و بالا بردن سرعت امور مربوط به ثبت سفارش کالا، تنظیم پروفرما و دیگر مراحل، از خدمات ترخیص­‌کاران گروه تخصصی تاژ ترخیص بهره­‌مند شوید.

 

نگارنده مقاله تعریف پیش فاکتور یا پروفرما اینویس : آقای مهندس مهدی شکوری،‌ مشاور و مدرس امور ترخیص کالا

جهت برخورداری از مشاوره ترخیص کالا می توانید با شماره ۰۹۳۸۲۶۹۵۲۷۰ تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *