مراحل واردات و ترخیص عینک از گمرک

واردات و ترخیص عینک

مراحل واردات و ترخیص عینک از گمرک

واردات و ترخیص عینک : یقیناً هیچ کشوری نمی‌تواند به تنهایی تمامی کالاهای مورد نظر خود را تولید و تهیه کند. دلایلی مانند: نبود امکانات مورد نیاز و نداشتن دانش ساخت و  هزینه تولید بسیار بالا و … باعث شده کشورها نتوانند تمامی محصولات را خودشان تولید نمایند. بهترین کار واردات و صادرات کالا است. کالاهایی مانند عینک که نمی توان تولید نمود را از کشور‌های دیگر وارد و همچنین کالاهایی که تولید می شود و کیفیت خوبی دارد به کشورهای دیگر صادر شود. در این مطلب می‌خواهیم در مورد واردات و ترخیص عینک از گمرک و … صحبت کنیم با ما همراه باشید.

واردات عینک
واردات و صادرات از مهم ترین بخش‌های اقتصاد هر کشوری محسوب می شوند وجود هر دو در کشور اقتصاد را تقریبا کنترل می نماید. آیا میدانستید که در کشور ما برای تامین عینک و عدسی و … باید تمامی این قطعات را وارد کنیم و کشورمان هیچ گونه تولید عینکی چه طبی و چه آفتابی ندارد. تمامی بخش های این کالا از کشور های دیگر وارد می شود و بخش زیادی از واردات عینک به صورت قاچاق و غیر قانونی است. اما چون عینک را یک کالای لوکس می دانند واردات و ترخیص عینک از گمرک هزینه ای بالاتر نسبت به بقیه ی کالا ها دارد.  عینک ها در اندازه‌ها و طرح و برند های متفاوت ساخته و وارد بازار می شوند.
واردات عینک از کشور هایی چون کره و چین و تایوان و دبی و لبنان و هنگ کنگ و فرانسه و ترکیه و ایرلند و ایتالیا و امارات و آلمان و قبرس و جمهوری چک و … می باشد. بیشترین حجم واردات عینک کشورمان از کشور چین است که مقدار آن حدود 60 درصد کل واردات عینک به کشور می باشد.
واردات کالا و ترخیص آن
ترخیص عینک به خروج کالا از مکان های گمرکی پس از انجام کار های تشریفاتی گمرک گفته می شود. کشور ها برای ایجاد نظم و کارایی بالاتر قوانینی را برای گمرک ها تعیین کرده اند که گمرک ها موظف به انجام آن قوانین هستند. شما برای ترخیص عینک خود نیاز دارید که مراحلی را طی کرده و زمان طولانی را به این کار اختصاص دهید. اما شرکت هایی وجود دارند که به راحتی و بدون هیچ مشکلی کالای شما را از گمرک ترخیص کرده و به دست شما می رسانند. اگر خودتان قوانین گمرک را میدانید و زمان آن را دارید که به این کار بپردازید خودتان به دنبال این کار بروید. اما در نظر داشته باشید که یک اشتباه کوچک می تواند باعث اعلام غیرقانونی و قاچاقی بودن کالای شما شود.
مراحل واردات و ترخیص عینک از گمرک
اولین کاری که شما برای واردات و ترخیص عینک از گمرک باید انجام دهید ثبت اظهارنامه در EPL و وارد نمودن اطلاعات مربوط به کالا در سیستم است. انجام این کار آنلاین است نیازی به مراجعه حضوری ندارد. طبق دستورات سایت رسمی گمرک شما باید مدارک زیر را در سایت وارد نمایید.
مدارک واردات
-اظهار نامه قطعی
-کپی کارت بازرگانی معتبر قبض انبار
-بارنامه و ترخیصیه -گواهی مبدا
– فاکتور
-اعلامیه تامین ارز و نامه برات
-پیش فاکتور ( پروفرما)
– لیست عدل بندی
-پروانه بهره برداری
– وکالت رسمی و یا کارت حق العمل کاری
-پروانه صادرات .
برای انجام این کار دقت بسیاری داشته باشید. در پایان این سامانه به شما یک شماره سریال و شماره عطف می دهد این مدارک را نگه دارید در مراحل بعد به آن ها نیاز خواهید داشت.
مراحل ترخیص عینک
دومین کاری که شما برای ترخیص عینک از گمرک باید انجام دهید ” احراز و هویت ” و تعیین مسیر می باشد. در این بخش دایره فنی گمرک اسناد شما را بررسی میکند اگر مدارک شما تایید شود به شما یک  شماره ثبت یا کوتاژ داده می شود. سومین کار کنترل کالا است. در این بخش کالای شما توسط کارشناسان مورد بررسی قرار می گیرد تا با اسنادی که شما ارائه دادید مطابقت داده شود. چهارمین مرحله دریافت مجوز های لازم است. شما برای ترخیص کالای خود از گمرک باید مدارک و مجوز های لازم را ارائه به کارشناس ارائه دهید. پنجمین مرحله بررسی و تطبیق کالا توسط کارشناسان گمرک است. در این مرحله کارشناس مدارک را با کالا تطبیق داده و اگر مشکلی وجود نداشته باشد آن را امضا و تایید می کند.
ششمین مرحله صندوق و صدور سند ترخیص است. صاحب کالا پس از تاییده ی نهایی باید مبلغی را که توسط گمرک تعیین شده است به صورت نقدی پرداخت کند. هفتمین کاری که برای ترخیص عینک از گمرک باید انجام شود انبارداری و اجازه بارگیری است. در این مرحله شما  پس از دریافت سند ترخیص عینک از گمرک باید هزینه ی حمل و نقل و هزینه انبارداری را تسویه نمایید. آخرین مرحله خروج کالا از گمرک است. در این مرحله شما می توانید ماشین حمل بار خود را اورده بعد از بررسی مجدد توسط کارشناس به کالای شما اجازه خروج داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *