واردات خودرو

واردات خودرو

واردات خودرو

نکات مهم واردات خودرو :‌ با شروع تحریم‌های گسترده بانکی علیه ایران و تحریم خرید نفت ایران در اوایل سال 1397، دولت به این نتیجه رسید که جهت جلوگیری از خروج ارز از کشور واردات برخی کالاها را به داخل کشور ممنوع کند که البته در این زمینه برخی معتقدند دولت موفقیت نسبی داشته و برخی دیگر با توجه به افزایش نرخ ارز سیاست سرکوب تقاضای ارز توسط دولت را ناموفق ارزیابی می‌کنند.

یکی از کالاهایی که جهت واردات نیاز به ارز بسیار زیادی در طول سال دارد، خودرو می‌باشد. دولت با ممنوع کردن واردات خودرو قصد داشت تا تقاضای ارز را کاهش داده تا از این جهت بتواند قیمت ارز را کنترل و تعدیل نماید ولی با توجه به افزایش نرخ ارز کاملاً مشخص است که محدودیت واردات نتوانسته باعث کاهش تقاضای ارز و کاهش قیمت آن شود.

از طرفی محدودیت‌های ایجاد شده باعث شد تا خودروسازان داخلی بدون هیچ واهمه‌ای قیمت خودروهای تولید شده خود را مرتب افزایش دهند و با خیالی آسوده به تولیدات بی‌کیفیت ادامه دهند و با توجه به ممنوعیت واردات خودرو و انحصاری که نصیب تولیدکنندگان داخلی شده بود و اطمینانی که از بابت فروش خودروهای تولیدی‌شان داشتند هیچ‌گاه به فکر افزایش کیفیت خودروی تولیدی نبودند. سرانجام مجلس شورای اسلامی در سال 1400 به این موضوع ورود کرد و دولت را مکلف کرد تا با تنظیم آیین‌نامه‌ی متناسب با شرایط اقتصادی کشور، اجازه واردات خودرو به کلیه افراد حقیقی و حقوقی را بدهد.

مصوبه مجلس از یک جنبه بسیار حائز اهمیت می‌باشد و آن هم این است که در گذشته صرفاً کسانی که نمایندگی رسمی بودند و خدمات پشتیبانی ارائه می‌دادند، امکان واردات خودروهای خارجی را داشتند ولی در مصوبه اخیر مجلس این انحصار هم شکسته شد و کلیه افراد حقیقی و حقوقی که مورد تأیید وزارت صمت باشند امکان ثبت سفارش و واردات خودرو را دارند و از این‌رو باید از مجلس محترم بابت شکستن این انحصار تشکر و قدردانی نمود. امید است با توجه به اینکه واردات خودروهای خارجی به زودی از سر گرفته می‌شود، خودروسازان نیز با توجه به از بین رفتن انحصارشان به فکر افزایش کیفیت تولیداتشان باشند.

نکات مهم واردات خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *