آشنایی با مفهوم نمونه بار یا سمپل

نمونه بار یا سمپل

آشنایی با مفهوم نمونه بار یا سمپل

نمونه بار یا سمپل : در این مقاله قصد داریم به مفهوم نمونه بار یا سمپل بپردازیم. زمانی که یک فروشنده یا بازرگان با خریدار کالا طبق پارامترهای متفاوت (همچون قیمت، کیفیت، بسته‌بندی و نحوه ارسال بار) به توافق می‌رسد، بخشی از محصول را به عنوان نمونه آزمایشی جهت تجزیه و تحلیل به صورت خرده بار ارسال می‌کند، که به آن نمونه بار یا سمپل می‌گویند.

تجار و بازرگانان، از این روش برای سنجیدن اعتبار فروشنده استفاده می‌کنند. در زمان ارسال نمونه بار، خریدار در هر مرحله میزان تقاضای نمونه کالا را افزایش می‌دهد. اگر کیفیت، نوع بسته‌بندی و نحوه ارسال بار در هر مرحله به یک اندازه باشد، رضایت مشتری جلب خواهد شد.

معمولا فروشندگان برای ارسال نمونه بار سودی در نظر نمی‌گیرند و بر اساس همان قیمت عمده، هزینه و مبلغ ارسال نمونه بار را به مشتری خود اعلام می‌کنند. فروشندگان بایستی به این نکته توجه داشته باشند که اگر با قیمت خرده فروشی نمونه ارسال شود، در این صورت حس بی‌اعتمادی به خریدار داده می‌شود.

 

مفهوم خرده بار 

زمانی که در زمان ارسال بار وزن کالا کم باشد یا حجم آن پایین باشد و وسیله حمل و نقل در زمان ارسال به طور کامل در اختیار صاحب کالا نباشد و کالا در کنار بارهای دیگری جابجا شود، به این نوع روش حمل و نقل خرده یا گروپاژ می‌گویند. ارسال نمونه بار و سمپل به صورت خرده بار صورت می‌گیرد.

ارسال خرده بار با انواع وسایل نقلیه از قبیل هواپیما، کامیون و غیره امکان‌پذیر است اما با توجه به سرعت و امنیت بالا روش هوایی، بهتر است برای ارسال خرده بار از حمل و نقل هوایی استفاده شود.

 

امکان ارسال نمونه بار و سمپل برای چه کالاهایی وجود ندارد؟

ارسال نمونه بار برای برخی از کالا امکان‌پذیر نمی‌باشد. به طور مثال برخی از کالاها مانند ماشین‌آلات و دستگاه‌های صنعتی، به ارسال نمونه نیاز ندارند. این محصولات را می‌توان با عکس و ویدیو به مشتری معرفی کرد.

 

مزایای ارسال سمپل محصولات یا نمونه بار 

1- ارتباط با تامین‌کنندگان بیشتر، باعث می‌شود که نمونه‌های بیشتری به دست خریدار برسد و اطلاعات بیشتری در مورد محصول مورد نیاز کسب شود.

2-با ارسال نمونه بار تامین کنندگان، شرایط و محصولات آنها با هم مقایسه شده و انتخاب و خرید محصول بهتر و سنجیده‌تر خواهد بود.

3- از طریق نمونه بار می‌توان کیفیت محصول را بررسی کرد و در صورت کیفیت پایین و نامناسب از خرید عمده خودداری نمود.

 

انواع روش‌های بسته بندی نمونه بار و سمپل

بسته بندی صحیح یکی از موثرترین روش‌هایی است که باعث حفاظت از کالا و کاهش آسیب‌های وارد شده به آن می‌شود. برای بسته بندی نمونه بار و سمپل روش‌های گوناگونی وجود دارد، بسته بندی از طریق جعبه‌های مقوایی، بسته‌بندی با پالت‌های پلاستیکی و بسته‌بندی با پالت‌های چوبی برخی از رایج‌ترین این روش‌ها می‌باشد.

توجه داشته باشید که جعبه‌های مقوایی در برابر فشار و رطوبت مقاوم نمی‌باشند بنابراین در صورتی که مرسوله حاوی کالای با ارزش است بهتر است از دیگر روش‌های بسته‌بندی استفاده شود.

مقاومت پالت‌های پلاستیکی از جعبه‌های مقوایی بیشتر است اما پالت‌های چوبی از دیگر روش‌های بسته‌بندی دوام بیشتری دارد.

 

هزینه ترخیص سمپل و نمونه بار از گمرک ایران

اگر نمونه کالا از لحاظ تعداد و نوع کالا به عنوان سمپل برای ارزیاب گمرک مشخص شود، هزینه‌ای به عنوان عوارض گمرکی برای ترخیص آن دریافت نمی‌گردد یا مبلغی بسیار ناچیزی دریافت می‌شود.

اگر کالای وارداتی به گونه‌ای باشد، که تنها یک قلم از آن هم به عنوان کالای مصرفی و قابل استفاده تشخیص داده شود، عوارض گمرکی آن، طبق کتاب مقررات صادرات و واردات دریافت خواهد گردید.

ترخیص کالا از گمرک یکی از خدمات مهم در شرکت تاژ ترخیص می‌باشد. این مجموعه با داشتن ریل اختصاصی در گمرک فرودگاه امام خمینی، زیر نظر ترخیص کاران حرفه‌ای و بر اساس قوانین و مقرارات گمرک به صورت یک روزه بارهای مشتریان را ترخیص می‌نماید.

نگارنده مقاله آشنایی با مفهوم نمونه بار یا سمپل : آقای مهندس مهدی شکوری،‌ مشاور و مدرس امور ترخیص کالا

جهت برخورداری از مشاوره ترخیص کالا می توانید با شماره ۰۹۳۸۲۶۹۵۲۷۰ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *