آشنایی با کلوزبندی بیمه باربری

مفهوم کلوزبندی بیمه باربری

آشنایی با کلوزبندی بیمه باربری

مفهوم کلوزبندی بیمه باربری : همانطور که می دانید، در مسیر حمل و نقل کالا، ریسک ها و خطرات متعددی وجود دارد که ممکن است سلامت کالا را به خطر بیندازند و این خطرات امری طبیعی است. بدون درنظرگرفتن اینکه کالای شما به روش زمینی، دریایی یا هوایی حمل می‌شود، خطر آسیب‌دیدن کالا در هر نوع حمل و نقل بین المللی وجود دارد. به همین دلیل، شرکت‌های بیمه در قالب کلوزبندی بیمه باربری مجموعه‌ای از تعهدات متنوع را به بیمه‌گذاران ارائه می‌دهند تا کالاهای آنان را در برابر خطرات بیمه کنند.

همچنین، کلوزهای بیمه باربری تعهداتی بین‌ المللی دارند که توسط همه کشورها در جهان قبول و اجرا می‌شوند. به همین دلیل، تمامی شرکت‌های بیمه در دنیا این تعهدات را پذیرش کرده و رعایت می‌کنند. در ایران شرکت‌های بیمه فعال در حوزه بیمه باربری، باتوجه‌به نوع کالا، مجموعه‌ای از کلوزهای بیمه مختلف را به بیمه‌گذاران ارائه می‌دهند و کالا را از مبدأ تا مقصد بیمه می‌کنند.

حمل و نقل کالا و حفظ سلامت آن در مقصد چالش‌های بزرگی است که تاجران و بازرگانان در حمل و انتقال کالاهای خود با آن روبرو هستند. سلامت کالا در مقصد، اهمیت بسیاری برای تاجران دارد و به همین دلیل بیمه‌های باربری بین‌ المللی در حوزه‌های مختلفی برای جلوگیری از خسارت کالا در حین حمل و نقل وجود دارند. در این مقاله، قصد داریم به بررسی کلوزبندی بیمه باربری و موارد مربوط به آن بپردازیم. اگر شما نیز قصد دارید در حوزه تجارت بین ‌المللی یا تجارت داخل کشور فعالیت کنید، توصیه می‌کنیم تا انتهای مقاله با تاژ ترخیص همراه باشید.

 

تعریف کلوزبندی بیمه باربری
در حمل و نقل کالا ریسک‌ها و خطرات متفاوتی ممکن است به وجود آید. به همین دلیل بیمه باربری یک ابزار مهم برای کسب و کارهایی است که بر صنعت حمل و نقل جهانی برای انتقال کالاهای خود وابسته هستند. این بیمه بیشترین خطرات مرتبط با حمل و نقل کالاها را از طریق بیمه نامه دریایی، هوایی، جاده یا راه‌آهن پوشش می‌دهد و به صاحب بار برای خسارت‌های ناشی ازدست‌دادن یا آسیب‌دیدن بار خود پرداخت می‌کند.

این کلوزها در حال حاضر توسط شرکت‌های بیمه مختلف به تاجران و بازرگانان ارائه می‌شوند. مهم است به این نکته توجه کنیم که کلوزهای بیمه در بازارهای جهانی استفاده می‌شوند و مقدار تعهد بیمه به‌صورت بین‌ المللی توسط شرکت بیمه تأیید می‌شود. در واقع، کلوزهای بیمه وعده‌های شرکت‌های بیمه را استانداردسازی می‌کنند.

مفهوم کلوزبندی بیمه باربری
مفهوم کلوزبندی بیمه باربری

هزینه کلوزبندی بیمه باربری 
هر کلوز بیمه باربری، بر اساس خطرات مختلفی که تحت پوشش قرار می‌دهد، هزینه‌های متفاوتی دارد. هزینه‌ها بر اساس کیفیت و کمیت پوشش بیمه و همچنین عوارض تحت حمایت تعیین می‌شوند. کلوز A که بیشترین تعداد خطر را پوشش می‌دهد، از سایر کلوزهای بیمه‌گران‌تر است. تاجران و بازرگانان می‌توانند بر اساس نوع بار خود و خطراتی که ممکن است در حین حمل و نقل بار آنها را تهدید کند، کلوزهای مختلف را برای بار خود انتخاب کنند. عوامل مهم در تعیین هزینه کلوزبندی بیمه باربری عبارت‌اند از:

نوع کالا: نوع بار تأثیر زیادی بر حق بیمه دارد. هر چه بار خطرناک‌تر باشد (مانند گاز قابل‌اشتعال بسیار خطرناک) حق بیمه بیشتر خواهد بود.
سابقه خسارت: اگر در سابقه حمل و نقل خود تعداد زیادی خسارت داشته‌اید، احتمالاً برای بیمه حمل و نقل و باربری خود بیشتر باید پرداخت کنید.
محدودیت‌های بیمه: به طور معمول شرکت بیمه محدودیت‌هایی را برای پرداخت از بیمه‌نامه شما تعیین می‌کند.
پوشش‌های معمول در بیمه باربری شامل موارد زیر می‌شود:

حذف زباله: هزینه برداشت موادی مانند رنگ‌ها یا بارهای دیگر که ممکن است روی جاده‌ها یا آب‌ها ریخته شده باشند را پوشش می‌دهد.

مسئولیت آلودگی: هزینه تمیزکردن کالاهای ریخته شده مانند سوخت را پوشش می‌دهد.

سرقت و ربودن: خسارت‌های ناشی از سرقت یا ربودن کالاهای شما را پوشش می‌دهد.

پوشش درآمد حاصل از حمل و نقل: درآمدی که در صورت صدمه دیدن کالاهای شما از دست می‌روید را جبران می‌کند.

نقض اعتماد: اگر راننده شما مقصر سرقت کالاها باشد، این پوشش خسارت شما را جبران می‌کند.

آب‌زدگی: شما را در برابر خسارت کالاهای آب‌زده از نشت آب به تریلر محافظت می‌کند.

 

بیمه باربری TOTAL LOSS چیست؟
این نوع بیمه باربری، به‌عنوان یکی از ارزان‌ترین بیمه‌های باربری در سطح جهان شناخته می‌شود، اما درعین‌حال به‌عنوان ضعیف‌ترین نوع بیمه باربری نیز شناخته می‌شود و در حال حاضر کاربرد بسیار کمی دارد. برای دریافت خسارت از بیمه باربری TOTAL LOSS باید بدانید که تنها در صورتی قابل‌استفاده است که کل محموله شما از بین برود. به‌طورکلی، این نوع بیمه تنها حوادثی مانند: غرق‌شدن کامل محموله، آتش‌سوزی کامل کالاها و یا سقوط کامل آنها را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و برای جبران خسارت‌های جزئی که ممکن است به کالاها وارد شوند هیچ کاربردی ندارد.

مدت‌زمان بیمه‌نامه این نوع بیمه باربری از لحظه بارگیری کالاها از مبدأ آغاز می‌شود و به‌محض تخلیه بارها در مرز کشور مقصد خاتمه می‌یابد. قیمت این نوع بیمه به دلیل تعهدات کمتری که دارد، بسیار پایین‌تر از سایر کلوزهای بیمه است. به همین دلیل، اغلب افراد تازه‌کار در حوزه تجارت از این نوع بیمه استفاده می‌کنند، درحالی‌که اطلاعات کاملی درباره جبران خسارت توسط این بیمه ندارند.

 

کلوز خاص یا سفارشی چیست؟
تا این قسمت مطلب انواع کلوز‌های عمومی در بیمه باربری را به‌صورت کامل توضیح دادیم. اما بیمه‌گذار می‌تواند کلوزهای دیگری را برای بیمه کالاهای خود درخواست کند. در واقع او می‌تواند کالاهای خود را به‌صورت سفارشی بیمه کند و به این نوع کلوز، کلوزهای سفارشی بیمه گفته می‌شود.

کلوزهای بیمه سفارشی شامل حمل و نقل روغن، بذر و مواد روغنی، کلوز بیمه حمل و نقل کائوچو و لاستیک، نفت فله، چوب، الوار و کنف است که به‌وسیله انستیتو بیمه‌گران لندن تصویب شده‌اند را نیز سفارشی شناخته می‌شوند. افراد می‌توانند بر اساس نوع بار و هدف انتقال بار کلوزهای متنوع دیگری را برای بیمه کالای خود انتخاب نمایند.

 

جمع بندی

در این مقاله، ما به طور جامع به بررسی کلوزبندی بیمه باربری شرایط مربوطه و هزینه آن پرداختیم. با استفاده از کلوز بندی‌های بیمه‌ای شما قادر خواهید بود بیمه‌نامه‌ای انتخاب کنید که به طور دقیق با نیازهای کالای شما هماهنگ باشد و بدون هیچ‌گونه استرس، کالای خود را از مبدأ به مقصد نقل‌وانتقال دهید.

نگارنده مقاله آشنایی با کلوزبندی بیمه باربری : آقای مهندس مهدی شکوری،‌ مشاور و مدرس امور ترخیص کالا

جهت برخورداری از مشاوره ترخیص کالا می توانید با شماره ۰۹۳۸۲۶۹۵۲۷۰ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *