مفهوم اینکوترمز و قوانین آن

مفهوم اینکوترمز و قوانین آن

مفهوم اینکوترمز و قوانین آن

مفهوم اینکوترمز و قوانین آن : اینکوترمز یک اصطلاح جهانی است و فقط به یک کشور یا یک منطقه محدود نمی‌شود. این اصطلاح جهانی معامله بین واردکننده و صادرکننده را تعریف می‌کند تا هر دو طرف از مسائلی همچون وظایف، هزینه ها، خطرات، مسئولیت ها و همچنین مدیریت تدارکات و حمل و نقل؛ از پذیرش محصول گرفته تا تحویل آن را به خوبی درک کنند.

اینکوترمز در واقع برای رفع مشکلات و اختلافات میان تجار در حین خرید و فروش وضع شده‌اند.

در این مقاله قصد داریم به معنای این واژه و قوانین و انواع قوانین آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

قوانین اینکوترمز

اینکوترمز در واقع اصطلاحات بین­ المللی بازرگانی را شامل می‌­شود. خیلی از مواقع ممکن است در زمینه‌های مختلف میان دو تاجر به عنوان خریدار و فروشنده اختلافاتی درگیرد. برای همین برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی یک سری از قوانین تحت عنوان قوانین اینکوترمز وضع شده‌‌­اند. این قوانین در طی گذشت زمان تکامل پیدا نموده و به شکل امروزی خود درآمده­ اند. در این مطلب بیشتر با قوانین اینکوترمز آشنا خواهیم شد.

 

قوانین اینکوترمز چیست؟

اینکوترمز در واقع برگرفته از کلمات International Commercial Terms و به معنای اصطلاحات بین­ المللی بازرگانی است. این قوانین از سوی اتاق بازرگانی به منظور رفع مشکلات و اختلافات میان تجار در حین خرید و فروش وضع شده­ اند. این قوانین در طی زمان، به مجموعه ه­ای کامل از قوانین تبدیل شده­ و می­توان آن­ها را مرجعی کامل برای تمامی پرسش­ های پیرامون واردات، صادرات و ترخیص کالا از گمرک دانست.

 

دسته­ بندی قوانین اینکوترمز

به طور کلی قوانین اینکوترمز به دسته­ های کلی مختلفی تقسیم شده ­اند. در ادامه با این دسته­ بندی­ ها آشنا خواهیم شد:

 

1. گروه E (قوانین EX WORKS)

Ex Works در واقع نوع اول اینکوترمز است که قابل نمایش به صورت گروه E می‌­باشد. این قانون در واقع به منزله دریافت کالا در نقطه ارسال کالاست. به نوعی شخص فروشنده این امکان را داشته تا محل تولید یا انبار کالا، آن را به خریدار تحویل دهد. در این نوع روش خرید و فروش، خریدار مسئول بارگیری کالا تا گمرک و بیمه کالا خواهد بود.

 

2. گروه F

این قانون بیانگر آن است که خریدار قادر به تعیین محل تحویل کالا خواهد بود. این قانون خود دربرگیرنده قوانین زیر است:

 

1. FCA

این اصطلاح برگرفته از عبارت Free Carrier  است. مسیر معین شده در این قانون به این شکل می‌­باشد که بعد از تحویل کالا به وسایل باربری، در صورت تحویل کالا در کشور خریدار، هزینه‌­ها بر دوش خریدار خواهد بود. هزینه حمل بار و بیمه بار نیز برعهده خریدار است.

 

2. FAS

اصطلاح FAS (Free Alongside Ship) به این معناست که کالا برای ارسال به خریدار به کشتی تحویل داده خواهد شد و بعد از آن فروشنده ریسکی را بر دوش خود نخواهد داشت.

 

3. FOB

قانون FOB (Free On Board) به منزله این است که کالا در عرشه کشتی تحویل داده شده و با انتقال بار به کشتی، ریسک فروشنده به اتمام می­رسد. کلیه هزینه ­ها باید توسط خریدار پرداخت شود و در بندر قرارداد جابجایی تحویل داده شده و خریدار هزینه بیمه و بازرسی را باید بپردازد.

 

3. گروه C

گروه C در واقع نوع سوم قوانین اینکوترمز است و به این معناست که کالا تحویل خریدار داده شده و کلیه هزینه­‌های حمل تا مقصد را باید فروشنده بپردازد. در صورت بروز هر مشکلی برای بار، مسئولیت آن بر عهده خریدار است. در طی این قانون، فروشنده و خریدار با هم مسئولیت و هزینه‌ها را برعهده می­‌گیرند و به نوعی بین آن­ها تقسیم خواهد شد. البته این قانون خود به زیرمجموعه‌های زیر تقسیم خواهد شد:

 

1. CFR

طبق CFR (Cost and Freight) فروشنده باید هزینه حمل دریایی را پرداخت نماید. با انتقال بار به کشتی، مسئولیت از عهده فروشنده خارج خواهد شد. هزینه بیمه بار برعهده خریدار است و فروشنده بار باید هزینه حمل ­ونقل را بپردازد.

 

2. CIF

CIF برگرفته از سه کلمه Cost, Insurance and Freight  است و این اصطلاح نیز از دیگر قوانین اینکوترمز به شمار می ­آید. در این قانون فروشنده باید هزینه جابجایی بار و بیمه آن را پرداخت کند.

 

3. CPT

نام این قانون اینکوترمز در واقع برگرفته از کلمات Carriage Paid To است. در این قانون جابجایی کالاها بیشتر به صورت زمینی و هوایی انجام خواهد شد و تا زمان تحویل کالا به وسیله باربری، فروشنده مسئولیت آن را برعهده دارد. فروشنده همچنین باید هزینه جابجایی را پرداخت کند اما هزینه بیمه بار با خریدار است.

 

4. CIP

CIP (Carriage and Insurance Paid) در واقع بیانگر آن است که تا زمان رسیدن بار به مکان درج شده در قرارداد، کلیه مراقبت­ های مربوط به بار برعهده فروشنده می­باشد. همچنین خریدار قرارداد بازرسی را انجام خواهد داد.

 

4. گروه D

در این گروه از قوانین اینکوترمز، قوانین و اصطلاحاتی وجود داشته که فروشنده بار و کالا باید کالا را به مقصد برساند. فروشنده در این قائده مسئول تمامی خطرهایی است که ممکن است برای بار به وجود آید. این دسته از قوانین خود از زیرمجموعه­ های زیر برخوردار می­‌باشد:

 

1. DAF

قانون DAF در واقع مخفف Delivered At Frontier است. به واسطه این قانون، انتقال به طور معمول با قطار انجام خواهد شد و این امکان وجود داشته که برای تمامی زمان حمل از طریق راه آهن یک بیمه نامه تهیه نمود.

 

2. DES

این اصطلاح از قوانین اینکوترمز که در واقع از عبارت Delivered Ex Ship برگرفته شده است به این معنی می‌­باشد که ارسال بار به وسیله فروشنده و با کشتی انجام خواهد شد. در این نوع ارسال، فروشنده تا مقصد کالا را همراهی نموده و بار را به خریدار در عرشه تحویل می‌­دهد. در این قانون خریدار هزینه ترخیص کالا را پرداخت می­کند.

 

3. DEQ

اصطلاح DEQ (Delivered Ex Quay) به معنای آن است که فروشنده باید به اسکله بار را تحویل داده و عوارض اسکله را نیز پذیرا باشد. بار نیز در بندر به خریدار تحویل داده می­‌شود.

 

4. DDU

معنی این اصطلاح تحویل کالا در مقصد است و در واقع برای این تحویل نیازی به پرداخت عوارض گمرکی نیست.

 

5. DDP

در قانون DDP (Delivered Duty Paid) فروشنده با پرداخت عوارض، کالا را به خریدار خواهد داد.

جمع‌بندی مفهوم اینکوترمز و قوانین آن 

در این مطلب سعی شد به طور کلی قوانین اینکوترمز مورد بررسی قرار گیرند. هر یک از این قوانین کمک می‌­کنند پروسه تجارت با سهولت بیشتری انجام شده و نظم بر آن چیره باشد. این مجموعه از قوانین باعث شده تمامی تجار روشی مشخص شده را در این زمینه در پیش بگیرند و به نوعی یک چارچوب معین داشته باشند.

در صورتی که هر سوالی در زمینه قوانین اینکوترمز داشته باشید کافی است با گروه بازرگانی تاژ ترخیص تماس گرفته و با کارشناسان این تیم مشورت کنید. تیم تاژ ترخیص در تمامی زمینه‌های تجارت اعم از واردات و صادرات و نیز ترخیص کالا بهترین راهنما برای شما خواهد بود.

این تیم به واسطه تجربه و تخصص بالای خود به خوبی بر تمامی قوانین و مقررات تجارت مسلط می­‌باشد. از این رو با خیال آسوده می‌­توانید روی این تیم در راه پر پیچ و خم تجارت حسابی ویژه باز کنید.

 

نگارنده مقاله مفهوم اینکوترمز و قوانین آن : آقای مهندس مهدی شکوری،‌ مشاور و مدرس امور ترخیص کالا

جهت برخورداری از مشاوره ترخیص کالا می توانید با شماره ۰۹۳۸۲۶۹۵۲۷۰ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *