مراحل و نحوه ترخیص کالا از گمرک

مراحل ترخیص کالا از گمرک

مراحل و نحوه ترخیص کالا از گمرک

مراحل ترخیص کالا از گمرک : روند ترخیص کالا از گمرک، قدم اول از طریق ثبت اظهارنامه کالا در سامانه گمرک می‌باشد و سپس، باقی مراحل آن، از قبیل کنترل کالا، اخذ مجوزهای لازم از سازمان‌های مربوطه و تایید کارشناس ، باید طی شود . هزینه ترخیص کالا از گمرک ، شامل مواردی چون حقوق ورودی ، سود بازرگانی ، هزینه باربری ، انبارداری ، تخلیه ، تعرفه کارشناس و آزمایشگاه است .

یکی از مهم‌ترین فرایندهای مربوط به واردات کالاها ، فرایند ترخیص آن ها از گمرک می باشد ؛ به این معنا که هر یک از تجاری که از سایر کشورها ، قصد وارد نمودن کالاهایی را دارند ، می‌بایست با توجه به قوانین و مقررات موجود ، اقدام به ترخیص نمودن آنها از گمرک نمایند و در غیر این صورت ، ممکن است کالاهای وارد شده ، با مشکلاتی همچون قاچاق بودن ، مواجه شوند .

لذا ، به دلیل اهمیت فرایند ترخیص کالاها از گمرک ، نیاز است که فعالان اقتصادی ، با اطلاع از جوانب قانونی موضوع ، اقدام به ترخیص کالاها نمایند . بنابراین، در خصوص نحوه ترخیص کالا از گمرک ، باید به مسائلی ، همچون دارا بودن مجوزهای لازم و تهیه مدارک مورد نیاز ، توجه داشت . به همین دلیل ، سوالی که در این خصوص مطرح می شود ، این است که ترخیص کالا از گمرک به چه صورت است ؟

برای پاسخ دادن به این سوال ، ابتدا به این سوال پاسخ می دهیم که منظور از ترخیص کالا از گمرک چیست و پس از بررسی سامانه ترخیص کالا از گمرک و مراحل و نحوه آن ، به بررسی این موضوع می پردازیم که هزینه ترخیص کالاها از گمرک چقدر است ؟

منظور از ترخیص کالا از گمرک چیست
افرادی که شغل آنها، تجارت بوده و به نوعی، مشغول انجام امور تجاری می‌باشند، بر اساس قانون، تاجر محسوب می شوند و می‌بایست فعالیت‌های تجاری خود را با رعایت مقررات قانون تجارت و سایر مقررات تجاری انجام بدهند . یکی از عمده‌ترین فعالیت های‌تجاری ، صادرات و واردات کالاها می‌باشد که شرایط و احکام خاص خود را دارد .
از عمده‌ترین و اصلی‌ترین احکام و قوانین ناظر بر این نوع از فعالیت‌های تجاری ، ترخیص کالاها از گمرک می‌باشد ؛ به این معنا که افرادی قصد وارد نمودن کالا به کشور را داشته ، می‌بایست بر اساس ضوابط قانونی، اقدام به ترخیص نمودن کالا از گمرک نمایند و در غیر این صورت ، کالاهای وارد شده آنها ، تحت عنوان کالای قاچاق ، شناخته شده و ممکن است ضمانت اجراهای حقوقی و کیفری، بر موضوع مترتب شود.
اما سوالی که در این خصوص مطرح می شود، این است که منظور از ترخیص کالا از گمرک، توسط افرادی که تاجر هستند، چیست ؟ پاسخ به این سوال را می‌بایست در قانون امور گمرکی مشاهده نمود که بر اساس بند ث ماده 1 این قانون، ترخیص کالا از گمرک، به معنای خروج کالا از اماکن گمرکی و آزادسازی آنها به صورت قانونی، پس از انجام تشریفات گمرکی مربوطه است .
بنابراین، منظور از ترخیص کالا از گمرک، این است که کالاهای موجود در گمرک، اعم از انبارها، باراندازها، اسکله ها، فرودگاه ها، ایستگاه‌های راه‌آهن و هر محل دیگری که تحت نظارت گمرک است، طی عملیات گمرکی مشخص شده، آزاد شده و دارنده کالا، بتواند با استفاده از سند ترخیص کالا، آنها را به نحوی قانونی، وارد کشور نماید .
سامانه ترخیص کالا از گمرک
در قسمت قبل ، به بررسی این موضوع پرداخته شد که منظور از ترخیص کالا از گمرک چیست. همانطور که اشاره شد، وارد کنندگان کالا، می‌بایست با استفاده از فرایندهای قانونی، کالاهای خود را از مبادی گمرک، ترخیص نمایند تا بتوانند برای آنها، شناسه کالا نیز دریافت نمایند . اما سوالی که مطرح می شود ، این است که آیا ترخیص کالا از گمرک به صورت آنلاین نیز امکان‌پذیر است ؟ همچنین ، در خصوص سامانه ترخیص کالا از گمرک نیز ، سوالاتی مطرح می شود که در این قسمت ، قصد داریم آن را بررسی نماییم .
در خصوص سامانه ترخیص کالا از گمرک، باید به این موضوع توجه داشت که یکی از اولین مراحل ترخیص کالا از گمرک، تکمیل اظهارنامه مربوط به کالا ، توسط افراد یا شرکت‌های تجاری ثبت شده می‌باشد. به این معنا که متقاضی ترخیص از گمرک‌، ابتدا می‌بایست اطلاعات مربوط به کالاهای خود را در سامانه، وارد نموده و به عبارت دیگر، اظهارنامه گمرکی خود را در سامانه EPL تکمیل کند .
این مرحله از ترخیص کالا از گمرک ، به صورت آنلاین ، قابل انجام است و نیازی به مراجعه حضوری نخواهد بود . نحوه ثبت اظهارنامه برای ترخیص کالا از گمرک ، از طریق سامانه ، به این صورت است که متقاضی ، باید ابتدا به سایت رسمی گمرک مراجعه نموده و پس از وارد نمودن اطلاعاتی چون نام کاربری ، رمز عبور و کد شناسایی، اظهارنامه EPL را تکمیل نموده و سایر مراحل ترخیص کالا از گمرک را پیگیری کنند .
با این وجود، در نظر داشته باشید که استفاده از سامانه ترخیص کالا از گمرک، نیازمند آن است که متقاضی، ابتدا به صورت حضوری  به یکی از شعب گمرک مراجعه نموده و حساب کاربری خود را فعال نموده باشد تا با استفاده از این سامانه ، بتواند اظهارنامه گمرکی مربوطه را ، تکمیل کند . در قسمت بعد ، سایر مراحل و نحوه ترخیص کالا از گمرک ، توضیح داده می شود .
مراحل و نحوه ترخیص کالا از گمرک
در قسمت های قبلی ، به بررسی ترخیص کالا از گمرک پرداخته و گفتیم که پرداخت سود بازرگانی، یکی از مراحل ترخیص کالای وارداتی، از گمرک می باشد. همچنین، سامانه آنلاین ترخیص کالا از گمرک ، که برای ثبت اظهارنامه گمرکی EPL راه اندازی شده است را مورد بررسی قرار دادیم . اما در تکمیل این موضوع ، می بایست نحوه ترخیص کالا از گمرک را نیز ، توضیح دهیم . لذا در این قسمت ، قصد داریم ، مراحل ترخیص کالا از گمرک را ذکر نماییم .
همانطور که گفته شد ، اولین مرحله ترخیص کالا از گمرک ، ثبت اظهارنامه EPL می باشد که از طریق سامانه آنلاین نیز ، این امر امکان پذیر است . البته ، متقاضی ترخیص کالا از گمرک ، برای انجام این امر و همچنین ، استفاده از سایر خدمات سامانه جامع امور گمرکی ، می بایست با مراجعه حضوری به گمرک ، نام کاربری و رمز عبور ، برای ورود به این سامانه، همچنین، کد تعرفه گمرکی را دریافت کرده باشد .
لازم به ذکر است که اظهار کالا در گمرک ، نیازمند ارائه مدارکی ، همچون اظهارنامه واردات قطعی ، کپی کارت بازرگانی، بارنامه ، ترخیصیه، گواهی مبدا، فاکتور خرید، اعلامیه تامین ارز، مجوز ثبت سفارش ، بیمه نامه ، پروانه بهره‌برداری، کاتالوگ و بروشور ، پروانه صادراتی، وکالت نامه رسمی یا کارت حق‌العمل کاری و همچنین ، اخذ مجوزهای قانونی از سازمان‌های ذی‌صلاح می‌باشد .
پس از انجام این مرحله ، نوبت به احراز هویت و تعیین مسیر می رسد. در این مرحله‌، دایره احراز هویت گمرک ، اسناد و اظهارنامه ها را مورد بررسی قرار داده و در صورتی که این اطلاعات ، مورد تایید قرار گیرد، یک شماره ثبت به متقاضی اختصاص خواهد داد. در مرحله بعد، لازم است که کالاهای مورد نظر، مورد کنترل و بررسی قرار گرفته و مطابقت آنها با اسناد و اظهارنامه ها ، مورد تایید قرار گیرد .
نحوه ترخیص کالا از گمرک در این مرحله ، به این صورت است که مجوزهای لازم ، جهت آزاد سازی و ترخیص از گمرک ، باید صادر شوند . به این معنا که برخی کالاها ، نیازمند صدور مجوز از نهادهای مربوطه می باشند . مثلا ، سازمان استاندارد ، وزارت بهداشت ، سازمان انرژی اتمی و یا وزارت جهاد کشاورزی، می‌بایست مجوز ورود برخی کالاها به کشور را صادر کنند تا امکان ترخیص کالا از گمرک ، فراهم شود . این موضوع ، باید به تایید کارشناس گمرک نیز برسد .
در این مرحله ، متقاضی ، باید پس از تایید نهایی ترخیص کالا از گمرک ، برای پرداخت عوارض گمرکی و هزینه ترخیص از گمرک اقدام نماید و پس از دریافت فیش واریز هزینه ترخیص ، سند ترخیص نیز ، صادر می شود و صاحب کالا ، می تواند سایر مراحل ترخیص از گمرک را به صورت قانونی ، طی کند . پس از آن ، مجوز بارگیری از گمرگ صادر می شود و باید هزینه‌هایی همچون هزینه انبارداری ، هزینه تخلیه و بارگیری ، هزینه بیمه کالا و غیره ، پرداخت شود و نهایتا ، انباردار ، اجازه تخلیه کالا از انبار را صادر می نماید .
هزینه ترخیص کالا از گمرک
در قسمت های قبل ، به بررسی ترخیص کالا از گمرک ، مراحل و نحوه انجام آن ، پرداخته شد و سامانه مربوطه در گمرک ، که به نوعی ، مرتبط با سامانه تدارکات الکترونیکی دولت است ، مورد بررسی قرار گرفت . همانطور که گفته شد ، پس از انجام مراحل ترخیص کالا از گمرک ، صاحب کالا برای خارج کردن کالاهای خود از انبار ، می بایست هزینه هایی را نیز پرداخت نماید . به همین دلیل ، این سوال ممکن است مطرح شود که هزینه ترخیص کالا از گمرک چقدر است ؟
در پاسخ به این سوال ، باید گفت که هزینه ترخیص کالا از گمرک ، بستگی به عوامل و فاکتورهای مختلف و متعددی دارد . به عنوان نمونه ، هزینه ترخیص کالا از گمرک ، شامل مواردی همچون هزینه باربری ، انبارداری ، تخلیه کالا ، تعرفه های تایید کارشناس برای ترخیص کالا و هزینه های مربوط به انجام بررسی های آزمایشگاهی می باشد . هزینه ترخیص کالا از گمرک ، شامل حقوق ورودی کالا و سود بازرگانی نیز می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *