قوانین و اصطلاحات کاربردی گمرکی

قوانین و اصطلاحات کاربردی گمرکی

قوانین و اصطلاحات کاربردی گمرکی

قوانین و اصطلاحات کاربردی گمرکی : در این مقاله قصد داریم شما را با قوانین و اصطلاحاتی که برای صادرات و واردات لازم است، آشنا کنیم.

برای آشنایی با قوانین امور گمرکی در راستای واردات و ترخیص کالا های خود ابتدا لازم می باشد تا با تعاریف و اصطلاحات گمرکی بکار برده شده در این قوانین آشنا شویم.

این اصطلاحات طبق تعاریفی است که از طرف شورای همکاری گمرکی به صورت مجموعه ای برای کشورهای عضو منتشر شده و یا می شود مگر اینکه در بندهای ذیل یا در سایر مواد این قانون از آن تعریف دیگری به عمل آمده باشد.

تعاریف و اصطلاحات گمرکی شامل:

 اظهار کالا

بیانیه ای کتبی یا شفاهی است که بر اساس مقررات این قانون اظهار کننده، رویه گمرکی مورد نظر خود را درباره کالا مشخص می کند و اطلاعات مورد نیاز برای اجرای مقررات گمرکی را ارائه می دهد.

 

 اظهار کننده

صاحب کالا یا نماینده قانونی او است که کالا را برابر مقررات این قانون به گمرک اظهار می کند. در اظهار الکترونیکی صاحب کالا یا نماینده قانونی وی به استناد گواهی رقومی (دیجیتالی) تأیید شده از مراکز مجاز صدور گواهی مذکور به عنوان صاحب کالا یا نماینده قانونی اظهار کننده شناخته می‌شود.

 

اظهار نامه اجمالی 

سندی است که به موجب آن شرکت حمل و نقل، فهرست کلی محمولاتی که باید تخلیه و یا بارگیری شود را هنگام ورود و یا خروج وسیله نقلیه از کشور اعلام می نماید.

 

اماکن گمرکی

انبارها، بارانداز ها، اسکله‌ها، فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن،  محوطه‌ها و هر محل یا مکانی است که تحت نظارت گمرک است و برای انباشتن و نگهداری کالاها به منظور انجام تشریفات گمرکی استفاده می شود. این اماکن می تواند انبارهای گمرکی، انبارهای اختصاصی و سردخانه های عمومی باشد.

ترخیص

خروج کالا از اماکن گمرکی پس از انجام تشریفات گمرکی مربوط است.

ترخیصیه

سندی است که به موجب آن شرکت حمل و نقل ( کریر و فورواردر) پس از احراز هویت، بلامانع بودن انجام تشریفات گمرکی توسط گیرنده کالا را به گمرک اعلام می نماید.

تشریفات گمرکی

کلیه عملیاتی که در اجرای مقررات گمرکی انجام می شود.

تضمین

وجه نقد، ضمانت نامه بانکی و بیمه نامه معتبری است که برای اجرای الزامات مندرج در مقررات گمرکی نزد گمرک سپرده می شود.

تعهد 

قبول الزام کتبی یا الکترونیکی که شخص را دربرابر گمرک برای انجام یا عدم انجام عملی ملزم می کند.

حقوق ورودی

حقوق گمرکی معادل چهار درصد (4%) ارزش گمرکی کالا به اضافه سود بازرگانی که توسط هیأت وزیران تعیین می گردد به علاوه وجوهی که به موجب قانون، گمرک مسئول وصول آن است و به واردات قطعی کالا تعلق می‌گیرد ولی شامل هزینه های انجام خدمات نمی شود.

حمل یکسره

ورود کالا به اماکن گمرکی و خروج کالا از اماکن مذکور بدون تخلیه و تحویل در این اماکن با رعایت مقررات این قانون است.

روز اظهار

زمانی که اظهار نامه امضاء شده به ضمیمه اسناد مربوطه توسط اظهار کننده به صورت دستی یا رایانه‌ای به گمرک ارائه می شود و شماره دفتر ثبت اظهارنامه به آن اختصاص می‌یابد.

سازمان جهانی گمرک (شورای همکاری گمرکی)

سازمان بین المللی بین الدولی که بر اساس کنوانسیون مورخ 1329/9/24 هجری شمسی مطابق با 15 دسامبر1950 میلادی ایجاد گردیده و کشور ایران در اسفند ماه سال 1337 هجری شمسی به آن پیوسته است.

سامانه ( سیستم) هماهنگ شده شده

توصیف و نشانه گذاری( کدگذاری) کالا مورخ 14 ژوئن 1983 میلادی که به تصویب شورای همکاری گمرکی رسیده و جمهوری اسلامی ایران بر اساس ماده واحده قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون یاد شده مصوب 1373/6/20 هجری شمسی، به آن پیوسته است.

شرکت حمل و نقل بین المللی 

شخص حقوقی که به موجب مقررات قانونی، مجار به انجام عملیات حمل و نقل بین المللی است.

صاحب کالای تجاری

شخصی است که نسخ اصلی اسناد خرید و حمل به نام او صادر شده و در مورد کالای خریداری شده با تعهد سامانه بانکی، آن اسناد از طرف  بانک مهر شده و ترخیصیه نیز به نام او باشد یا اسناد مزبور به نام وی ظهرنویسی و صحت امضاء واگذارنده از طرف مقام صلاحیت‌دار گواهی شده باشد.

قلمرو گمرکی

آن قسمت از قلمرو کشور است که در آن قانون امور گمرکی اعمال می شود.

کالای تجاری: کالایی که به تشخیص گمرک ایران برای فروش صادر یا وارد می گردد اعم از این که به همان شکل یا پس از انجام عملیات اعم از تولیدی، تفکیک و بسته‌بندی به فروش برسد.

کالای داخلی 

کالایی که درقلمرو گمرکی کشور تولید یا ساخته شده یا کالای خارجی است که ورود قطعی شده است.

کالای گمرک نشده

کالایی که تحت نظارت و کنترل گمرک است ولی تشریفات گمرکی آن به طور کامل انجام نشده است.

کالا مجاز

کالایی که صدور یا ورود آن نیاز به کسب موافقت قبلی یک یا چند سازمان دولتی دارد.

کالای ممنوع

کالایی که صدور یا ورود آن بنا به مصالح ملی یا شرع مقدس اسلام به موجب قانون ممنوع است.

کنترل های گمرکی 

اقداماتی که توسط گمرک به منظور حصول اطمینان از رعایت مقررات گمرکی انجام می شود.

مرجع تحویل گیرنده

شخص حقوقی که به موجب قانون یا قراردادهای متکی به قانون مسئولیت تحویل و نگهداری کالاهای مربوط به عموم اشخاص را که تشریفات گمرکی آن انجام نشده در اماکن گمرکی به عهده دارد. این اصطلاح شامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی نیست.

مقررات گمرکی 

قوانین و مقررات اعم از آیین نامه‌های اجرایی، دستور العمل‌ها و بخشنامه‌هایی که نظارت یا اجرای آن به گمرک واگذار گردیده است.

 

هزینه های انجام خدمات

وجوهی که در قبال انجام خدماتی از قبیل هزینه اشعه ایکس ( ایکس ری)، مهر و موم ، پلمپ، باربری، انبارداری در اماکن گمرکی، آزمایش و تعرفه‌بندی، مراقبت، بدرقه، توزین کالا و خدمات فوق العاده دریافت می شود و شرایط، ضوابط و مصادیق آن متناسب با خدمات انجام شده تعیین می گردد.

نگارنده مقاله قوانین و اصطلاحات کاربردی گمرکی: آقای مهندس مهدی شکوری،‌ مشاور و مدرس امور ترخیص کالا

جهت برخورداری از مشاوره ترخیص کالا می توانید با شماره ۰۹۳۸۲۶۹۵۲۷۰ تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *