آشنایی با قبض انبار گمرک

قبض انبار گمرک

آشنایی با قبض انبار گمرک

قبض انبار گمرک :‌ انباردار گمرک بعد از تحویل کالا جهت نگهداری، رسیدی صادر می‌کند که اصطلاحا به آن قبض انبار گمرک (Warehouse Receipt) اطلاق می شود. این نوع قبض‌ها در تمام جهان دارای ارزش هستند و قواعد مشخصی دارند. در مرحله اول به محض ورود کالا به انبار صورت‌برداری می‌شود و با سندهای مربوط به حمل و نقل مطابقت داده می‌شود. قبض انبار گمرک بعد از بررسی‌ها تنظیم و صادر می‌شود.
اصلا نیاز نیست قبض انبار گمرک در فرمی واحد و یا یک شکل باشند بلکه برخی از موارد مانند تاریخ و نوع کالا جزو بخش‌های اصلی قبض انبار گمرک هستند. به مانند تمامی سندهای رسمی قبض انبار نیز باید دارای استانداردهایی باشد و بر اساس قوانین مربوطه تنظیم شده باشد.

مواردی که باید در قبض انبار گمرک درج شود
قبض انبار گمرک در حوزه حسابداری انبار دارای اهمیت است و جزو اسناد اصلی محسوب می شود. اما آن چیزی که باید در این گونه قبض ها درج شود به شرح زیر است.
•    محل انبار: محل دقیق انباری که کالا تحویل آن داده می شود باید در قبض انبار گمرک درج شود. انبار گمرکی یا انبار عادی فرقی ندارد درج آدرس دقیق که از اصول مشترکی هم هست باید رعایت شود.
•    تاریخ رسید: ذکر تاریخ مشخص می کند که در چه زمانی کالا به انبار تحویل داده شده است که برای حسابرسی های دوره ای بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.
•    درج تعداد متوالی رسیدها: تحویل دهنده برای پیگیری کردن کالاهای خود در انبار و احیانا  موارد قانونی به این شماره ردیف نیاز دارد.
•    نوع ذخیره سازی در انبارها:
•    هزینه های رسیدگی:
•    امضای انباردار یا نماینده او: این امضا دارای رسمیت و اهمیت زیادی است. اگر این امضا بر روی قبض وجود نداشته باشد قبض انبار فاقد اعتبار می باشد. این امضا مسئول مربوطه را نیز مشخص می کند که هنگام رخداد اشتباه مسئول آن مشخص است.
•    هزینه های مرتبط: در اظهارنامه های مالیاتی ردیفی برای هزینه های مرتبط با انبار در نظر گرفته شده است پس درج این مورد نیز در انجام امورات حسابداری بسیار مهم است.
•    نوع بسته‌بندی، تعداد بسته ها، نوع کالا و علامت های مرتبط به کالا از جمله موارد دیگری هستند که درج آنها در قبض انبار گمرک لازم است.
دریافت قبض انبار الکترونیکی
راه اندازی «سامانه صدور قبض انبار الکترونیکی» برای افرادی که در حوزه صادرات و واردات فعال هستند بسیار دارای اهمیت است. افراد با مراجعه به سامانه مذکور از قسمت حساب کاربری وارد پروفایل مربوط به خود می شوند و از طریق منوی پرینت قبض انبار اقدام به دریافت قبض انبار الکترونیکی می کنند. در این سامانه باید مواردی همچون شناسه ملی شرکت حمل، شماره بارنامه، نام گمرک مورد نظر و شماره مانیفست انتخاب و از طریق جستجو، قبض خود را انتخاب و پرینت بگیرید.
ممکن است در هنگام دریافت قبض انبار گمرک با خطاهایی در سیستم مواجه شوید که شامل موارد زیر می باشد.
اولین خطایی که ممکن است با آن مواجه شوید عدم ثبت شرکت یا فرد مورد نظر در سیستم است که برای رفع آن باید با مراجعه به واحد آی تی گمرک مشخصات صاحب ترخیصیه را ثبت کنید. این اطلاعات در سامانه انبار توسط واحد IT درج و ثبت می شود.
دومین خطای احتمالی به عدم دسترسی جهت چاپ قبض انبار مربوط می شود. در صورت مواجه شدن با چنین پیغامی باید از صاحب ترخیصیه وکالت الکترونیکی بگیرید.
عدم بارگذاری بارنامه معادل در سیستم خطای دیگری است که احتمالا با آن مواجه می شوید برای رفع این خطا، کد شرکت و شماره بارنامه را از لحاظ کوچک و بزرگ بودن حروف بررسی و بصورت درست وارد کنید.
انواع قبض انبار گمرک چیست؟
قبض های گمرکی انواع مختلفی از جمله «قبض انواع اولیه» که این نوع قبض ها توسط انبارداران بعد از ثبت مشخصات کالا صادر می شود. نوع دیگر، قبض‌های تفکیکی هستند در این نوع قبض ها کالاهای که به دلایل گوناگون ترخیص نمی‌شوند از کالاهای قابل ترخیص جدا می‌شوند و قبض تفکیکی برای آنها صادر می شود.
قبض قابل معامله نوع دیگری از قبض انبار گمرک است که قابلیت معامله را دارا است و به زبانی ساده‌تر باید گفت این نوع قبض‌ها قابل خرید و فروش هستند.
مدت زمان نگهداری کالا در انبار
انبار گمرک‌ها به شکل مسقف، محوطه و روباز هستند که برای نگهداری کالاهای وارداتی و صادراتی مورد استفاده قرار می گیرد. مدت زمان نگهداری تمامی کالاها در انبارهای گمرک 90 روز است که به درخواست مالک کالا یا شرکت حمل و نقل تا 60 روز دیگر نیز قابل تمدید است اگر در زمان‌های تعیین شده اقدامی نشود کالاها متروکه خواهند شد. از لحظه‌ای که کالا به اولین انبار گمرکی برسد زمان محاسبه می شود.
همچنین کالاهای فاسد شدنی باید به انبار گمرکی متناسب با این نوع کالاها منتقل یا باید سریعا تشریفات ترخیص آن انجام شود. اگر کالا در گمرک فاسد شود آن را متروکه اعلام می کنند. برای تمامی کالاهای موجود در انبار گمرک اگر سند ترخیص صادر شود باید کمتر از 30 روز نسبت به خارج کردن آنها اقدام شود اگر چنین اتفاقی نیفتد بر اساس قانون، کالا مشمول مقررات متروکه می باشد.
انبارها کالاهایی را پذیرش خواهند کرد که از لحاظ اسنادی برای آنها اظهارنامه کوتاه پروانه صادراتی، عبور داخلی، عبور خارجی، ورود موقت، مرجوعی و کران بری (کابوتاژ) تنظیم شده باشد.
وظیفه گمرک در قبال خسارات کالا در انبار
مرجع تحویل گیرنده وظیفه دارد کالای موجود در انبار گمرک را در برابر حوادثی همچون اشتعال، آتش سوزی و انفجار بیمه کند و در هنگام ترخیص کالا حق بیمه را از مالک کالا یا ترخیص کار مربوطه دریافت نماید. گروه بازرگانی تاژ ترخیص به صورت تخصصی در زمینه ترخیص کالا و ثبت سفارش کالا فعالیت می کند یک ترخیص کار با تجربه می تواند امور مربوط به گمرک را به نحو احسن انجام دهد.
گمرک در برابر تعدادی از خسارات مسئول جبران آنها نخواهد بود این خسارات شامل مواردی که بیمه شده اند، حوادث مربوط به قوه قهریه، خسارات ناشی از کیفیت نامناسب کالا یا بسته‌بندی آن می شود. در هنگام ارزیابی ملموس اگر ذکر نکاتی حفاظتی و رعایت سلامت لازم است حتما به عنوان صاحب کالا با عوامل گمرک در میان بگذارید که خساراتی به کالا وارد نشود.
اگر مامور گمرک به مواردی متذکر شده و قوانین توجه نکند و بر اساس بی احتیاطی به کالا خسارات وارد کند مسئول جبران خسارات خواهد بود. در چنین مواردی از طریق کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی و تقدیم دادخواست به مراجع قانونی اقدام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *