آشنایی با سامانه جامع تجارت و کاربردهای آن

سامانه جامع تجارت ایران

آشنایی با سامانه جامع تجارت و کاربردهای آن

سامانه جامع تجارت ایران : اگر شما هم به دنبال آشنایی با راهنمای سامانه جامع تجارت هستید، با ادامه مقاله با ما همراه باشید. همانطور که می‌دانید که سامانه جامع تجارت یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین سامانه‌های طراحی شده برای تجار به حساب می‌آید که بدون استفاده از آن امکان تجارت به صورت بین‌المللی وجود ندارد. توجه داشته باشید که در راهنمای سامانه جامع تجارت ما قصد داریم تا همه اطلاعات مورد نیاز شما در مورد این سامانه را بیان کنیم. از چیستی و چگونگی سامانه جامع تجارت تا نحوه ثبت نام، همگی از جمله مواردی هستند که در راهنمای سامانه جامع تجارت ما در مورد آنها صحبت خواهیم کرد. پروسه‌هایی همچون ترخیص کالا، ترخیص کالا از گمرک، واردات و صادرات همگی از طریق این سامانه صورت می‌گیرند.

 

تعریف سامانه جامع تجارت 

در اولین بخش از راهنمای سامانه جامع تجارت،  نگاهی به چیستی این سامانه می‌اندازیم. سامانه جامع تجارت یکی از مهم‌ترین سامانه‌های طراحی شده توسط دولت به حساب می‌آید که با استفاده از یک سری مکانیزم‌های خاص، پروسه مربوط به تجارت بین‌المللی را آسان‌تر کرده است. امور بازرگانی در زمان‌های قدیم به زمان زیادی نیاز داشته و می‌توانستند مقدار زیادی از وقت افراد را هدر دهند. به همین علت هم سامانه جامع تجارت راه‌اندازی شد تا کار تجار در حوزه بازرگانی ساده‌تر شود. توجه داشته باشید که این سیستم می تواند کاربردهای زیادی داشته باشد و به همین علت هم استفاده از آن اهمیت زیادی پیدا کرده است.
سامانه جامع تجارت در جهت ایجاد دولت الکترونیکی ایجاد شد. این سامانه از آن دسته سامانه‌هایی بود که در اولویت قرار گرفته و در سریع ترین زمان ممکن هم طراحی گشت. توجه داشته باشید که این سامانه پیچیدگی تجارت در بازارهای بین‌المللی را تسهیل کرده و امور مربوط به تجارت بین‌المللی را سرعت می‌بخشد. توجه داشته باشید که این سامانه می‌تواند فساد را در اقتصاد تا حد بسیار زیاد و قابل توجهی کاهش دهد. در نتیجه، استفاده از این سامانه در تجارت داخلی ایران اهمیت زیادی دارد.

 

مهم‌ترین وظایف سامانه تجارت 

در دومین بخش از راهنمای سامانه جامع تجارت، نگاهی به مهم‌ترین وظایف این سامانه می‌اندازیم. بر اساس اطلاعات ثبت شده در دستورالعمل‌های موجود، این سامانه با دو هدف و وظیفه اصلی ایجاد شده است: اولین وظیفه این سامانه آسان کردن تجارت با استفاده از ابزارها، امکانات و مدل‌های استاندارد تجارت الکترونیکی می‌باشد. با استفاده از این سامانه در سطوح ملی و بین‌المللی شما می توانید به راحتی پروسه مربوط به تجارت را به اتمام برسانید. برای ثبت سفارش کالا و درخواست ترخیص آن از یک گمرک خاص هم شما باید از این سامانه استفاده کنید. به عنوان مثال اگر شما به دنبال ترخیص کالا از گمرک بوشهر باشید، باید درخواستتان را از طریق همین سامانه جامع تجارت ثبت کنید.
ایجاد یک واحد تجاری به صورت مشخص و فراهم کردن زمینه در جهت پرداخت‌های بین‌‌المللی و معاملات خارجی و داخلی، به عنوان دیگر وظیفه سامانه جامع تجارت شناخته شده است. توجه داشته باشید که این سامانه توسط دولت راه‌اندازی شده و مدیریت می شود. به صورت کلی سه پروسه مهم در این سامانه رخ می دهد که توجه به همه آنها برای یک فرد بازرگان اهمیت زیادی خواهد داشت. با استفاده از این سامانه شما می‌توانید به درگاه‌های بین‌المللی دسترسی پیدا نمایید. برای استفاده از این سامانه، شما باید به دنبال ثبت نام در آن باشید. با ثبت شرکت یا کارت بازرگانی در این سامانه شما به راحتی می توانید نسبت به تجارت اقدام نمایید.

 

راهنمای ثبت‌نام در سامانه جامع تجارت ایران

حال که مباحث مقدماتی را پشت سر گذاشتیم، بیایید تا به سراغ راهنمای ثبت نام در سامانه جامع تجارتntsw.ir برویم. در راستای ثبت‌نام در این سامانه، شما باید یک سری مدارک و ابزار های احراز هویتی خاص را در اختیار داشته باشید تا با هیچ مشکل خاصی در این زمینه مواجه نشوید. در ابتدا شما باید به سامانه سامانه جامع تجارت ntsw.ir وارد شوید و بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

سامانه جامع تجارت

در مرحله بعدی یک صفحه جدید برای شما باز می شود. در این صفحه شما باید اطلاعات خواسته شده را به ترتیب تکمیل نمایید. کد ملی و تاریخ تولد که مشخص هستند و نیاز به توضیحات اضافی ندارند. شما باید شماره تلفن همراه و تلفن ثابت محل سکونت خود را نیز وارد نمایید تا با مشکلی مواجه نشوید. شما همچنین باید عکس پرسنلی خود را در اختیار داشته باشید و آن را در سامانه بارگزاری کنید. در مرحله بعدی شما باید کد پستی محل سکونت و ایمیل خود را نیز در فرم مخصوص وارد کنید. در آخرین مرحله شما باید نام کاربری و رمز عبور خود را انتخاب نمایید. بهتر است که نام کاربری و رمز عبور را به گونه ای تعیین کنید که مشکلی برای شما ایجاد نشود. سپس بر روی گزینه ذخیره اطلاعات و ادامه کلیک کنید.

سامانه جامع تجارت ایران

در این مرحله برای ثبت نام در سامانه جامع تجارت، یک کد احراز هویت برای گوشی شما ارسال می شود. شما باید این کد را در سامانه ثبت کنید.

سامانه جامع تجارت ایران

در نهایت با ورود به سامانه جامع تجارت ntsw.ir شما می توانید اطلاعات فردی و اصلی خود را تغییر دهید.

روش ویرایش اطلاعات در سامانه جامع تجارت 

در آخرین قسمت راهنمای سامانه جامع تجارت ما قصد داریم تا در مورد ویرایش اطلاعات حساب کاربری صحبت کنیم. گاهی اوقات افراد به علت ثبت اطلاعات اشتباهی، با مشکلات مختلفی مواجه می شوند. به همین علت هم طراحان این سامانه قابلیتی را برای ویرایش اطلاعات در آن قرار داده‌اند. هنگامی که شما وارد این سامانه شدید، می توانید از منوی بالای و با ورود به گزینه مدیریت حساب کاربری، اطلاعات حساب خود را ویرایش نمایید.

سامانه جامع تجارت ایران
سامانه جامع تجارت ایران

تلفن ثابت، تلفن همراه، کد پستی و پست الکترونیکی از جمله مواردی هستند که قابلیت تغییر را دارند. هنگامی که شما تغییرات مد نظر خود را اعمال کردید، می توانید بر روی گزینه ثبت تغییرات کلیک کنید. با استفاده از این گزینه شما می توانید تغییرات ایجاد شده را ذخیره نمایید. در ضمن، ممکن است کد اعتبار سنجی دوباره برای شما پیامک شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *