آشنایی با روند ترخیص کالاهای دریایی

روند ترخیص کالاهای دریایی

آشنایی با روند ترخیص کالاهای دریایی

روند ترخیص کالاهای دریایی : در این مقاله قصد داریم به ترخیص کالاهای دریایی بپردازیم. ترخیص کالای دریایی به ترخیص کالاهایی گفته می‌شود که از طریق دریا انجام می‌شوند، گفته می‌شود. بسیاری از کالاها در کشور به صورت دریایی وارد کشور می‌شوند، بنابراین لازم است با روند ترخیص کالای دریایی بیشتر آشنا شوید. پس با ما همراه باشید.

آشنایی با روند حمل و نقل دریایی

برای حمل و نقل بین‌المللی چهار روش مرسوم وجود دارد. شامل حمل و نقل دریایی، زمینی (جاده ای)، هوایی و ریلی می‌باشد. بسته به شرایط می‌توان یکی از این روش‌ها را انتخاب کرد. ما در این مقاله فقط با حمل و نقل دریایی و ترخیص کالای دریایی سروکار داریم. زیرا ترخیص کالای دریایی یکی از جنبه‌های با اهمیت در زمینه تجارت بین الملل می باشد. بنابراین ما تلاش می کنیم نکات مهم و بسیار کاربردی را که می تواند اهمیت ویژه ای داشته باشد، توضیحاتی را ارائه دهیم.

حمل و نقل دریایی در واقع به هرگونه انتقال کالا توسط کشتی، قایق ،لنج و دیگر تجهیزات دریایی گفته می شود. کالایی که بر روی دریا، رودخانه، دریاچه و هر کانال آبی دیگری قابلیت حرکت داشته باشد. استفاده از حمل و نقل دریایی به دلیل مزایای بیشماری که دارد، همواره جزء الویت‌های حمل و نقل کالا می باشد. در بخش‌های بعدی قطعا از مزایای حمل و نقل دریایی و ترخیص کالای دریایی توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد. تا بتوانید از طریق این اطلاعات، مزیت‌های ترانزیت دریایی را بیش از پیش درک نمایید.

تعریف ترخیص کالای دریایی 

ترخیص کالا که از طریق دریا انتقال پیدا می کند را، ترخیص کالای دریایی می گویند. با توجه به اینکه ایران از شمال و جنوب به دریا متصل است، بسیاری از کالاها در کشور به صورت ترخیص دریایی کالا انجام می گیرد.

پس از عقد قرار داد نهایی که ما بین خریدار و فروشنده صورت می گیرد. فروشنده و یا همان صادر کننده کالا را بارگیری می کند. سپس در بندر گمرکی آن را با احتیاط و درکانتینرهای مخصوصی قرار داده و کالا به سمت کشور مقصد راهی می شود.

شرکت حمل کننده کالا که مسئولیت حمل دریایی کالا را برعهده دارد. می بایست تا زمان تحویل کالا در گمرک مقصد، بتواند تحت هر شرایطی کالا را سالم تحویل دهد و رسید آن را دریافت نماید. شرکت‌های حمل و نقل دریایی به دلیل مهارت خوبی که در زمینه جابه جایی کالا دارند، می توانند کالا را در بهترین شرایط ممکن به مقصد موردنظر برسانند.

تمامی کالاهای وارداتی و صادراتی ملزم به رعایت قوانین گمرکی هستند. از این جهت تمامی گمرکات کشور از این قوانین مستثنی نیستند. بنابراین تمامی مراحل ترخیص کالای دریایی همانند سایرین است. فقط در هنگام حمل و نقل کالا متفاوت می باشند که در این صورت می توان نتیجه گرفت که فقط بارنامه کالا در ترخیص کالای دریایی متفاوت خواهد بود.

آشنایی با بارنامه دریایی

در ترخیص کالای دریایی، بارنامه دریایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. درواقع بارنامه سندی است که مشخصات کالا، فرستنده و گیرنده در آن ذکر شده است. علاوه بر آن مشخصاتی نظیر میزان هزینه حمل و نقل و جزییات آن ثبت شده است. شرکت حمل کننده کالا موظف است بارنامه را تا رسیدن کالا به مقصد همراه خود داشته باشد. زیرا این بارنامه سند و مجوزی است که به موجب آن حمل کالا منع قانونی نخواهد داشت.

بارنامه‌ها اصولا در چهار نسخه تهیه می شوند. این چهار نسخه باید همواره برای چهار گروه صادر شود که شامل موارد زیر می باشد.

  1. فرستنده کالا
  2. گیرنده کالا
  3. فرمانده کشتی
  4. مالک کشتی یا نماینده قانون
روند ترخیص کالاهای دریایی
روند ترخیص کالاهای دریایی

مزایای حمل و نقل دریایی

در حال حاضر بسیاری از تاجران و بازرگانان بزرگ دنیا از حمل و نقل دریایی استفاده می کنند. بخش اعظمی از تجارت جهانی از طریق دریاها و اقیانوس ها صورت می گیرد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که مزایای حمل و نقل دریایی و ترخیص کالای دریایی بسیار زیاد است. به همین دلیل ما قصد داریم در این بخش به مهم ترین مزیت های حمل و نقل دریایی اشاره ای داشته باشیم.

هزینه پایین و به صرفه بودن

حمل و نقل دریایی به علت هزینه پایین نگهداری و حمل، از مهم ترین مزیای آن به حساب می آید. کشتی ها و لنج‌های باری به علت تعمیرات کم هزینه‌ای که دارند و سوخت ارزانی که مصرف می کنند، ارزان ترین نوع جابه جایی هایی را به خود اختصاص می دهند.

علاوه بر این ها، کانال های ویژه دریایی در مقایسه با سیستم های جاده ای و ریلی بسیار ارزان و کم هزینه هستند. به همین دلیل انتخاب حمل و نقل دریایی و ترخیص کالای دریایی جایگاه ویژه ای را در طول تاریخ به خود نسبت داده است. ارزان بودن حمل کالاها در تناژ بالا برای هر تاجری بسیار وسوسه کننده خواهد بود. در حالت کلی و در صورت امکان همواره حمل و نقل دریایی در ارجحیت می باشد. اما در صورت نبود آبراه میان مبدا و مقصد، سایر روش ها جایگزین خواهند شد.

جابه جایی کالا در هر شرایطی

جابه جایی در هر شرایطی از ویژگی های بسیار مثبتی است که می توان از آن به عنوان یکی از برتری‌های حمل و نقل دریایی دانست. این برتری در کنار هزینه پایین آن، شرایط ویژه ای را برای ترخیص کالای دریایی به وجود می آورد به طوری که اگر تمام راه های ریلی، هوایی و جاده ای تحت هر شرایطی بسته شود این راه دریایی است که می تواند چاره ساز باشد به همین علت تاجران می توانند از سالم رسیدن بار خود به مقصد هیچ نگرانی نداشته باشند و با خیالی آسوده کالای خود را به دریا بسپارند!!!

حمل و نقل کالاهای عظیم

برای حمل و نقل دریایی هیچ محدودیتی از نظر اندازه و وزن کالا وجود ندارد و کالای مورد نظر بدون هیچ گونه آسیبی به مقصد خواهند رسید. در صورتی که اگر بخواهیم چنین کالاهای عظیمی را با سایر روش‌ها جابه جا کنیم علاوه بر آسیب احتمالی، هزینه حمل بسیار بالایی را نیز بر دوش صاحب کالا خواهند گذاشت.

ثبات در نرخ کرایه

نوسانات پایین نرخ کرایه از دیگر مسایلی است که ترخیص کالای دریایی را در اولویت قرار می‌دهد. شرکت‌های حمل کننده کالا در این حوزه کمترین تغییرات قیمتی را برای خدمات خود قرار می‌دهند زیرا این شرکت‌ها به دلیل حجم بالای کاری خود می توانند در قیمت‌های پایین تمامی خدمات خود را به نحو احسنت ارائه دهند. شما می توانید با خیال آسوده ترخیص کالاهای خود را به شرکت تاژترخیص بسپارید.

نگارنده مقاله روند ترخیص کالاهای دریایی : آقای مهندس مهدی شکوری،‌ مشاور و مدرس امور ترخیص کالا

جهت برخورداری از مشاوره ترخیص کالا می توانید با شماره ۰۹۳۸۲۶۹۵۲۷۰ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *