مفهوم حمل یک سره کالا در گمرک

حمل یک سره در گمرک

مفهوم حمل یک سره کالا در گمرک

حمل یک سره در گمرک : در این مقاله قصد داریم در مورد حمل یک سره کالا صحبت کنیم، حمل یک سره کالا در واقع ورود و خروج کالا از گمرک بدون تخلیه و تحویل می‌باشد،  در واقع به زبانی ساده تر، حمل یک سره کالا یعنی نیاز به تخلیه بار در انبار نبوده و تشریفات گمرکی روی وسیله حمل صورت می گیرد.

 

حمل یک سره شامل چه مواردی است؟
در روش حمل یک سره مثلاً عملیات قبض انبار که شامل یک سری هزینه های خدمات حمل است بر روی وسیله حمل محاسبه می شود. در این راستا هزینه انبارداری و تخلیه و بارگیری کسر می‌شود. یعنی به نوعی روی کاهش هزینه‌ها تاثیرگذار است. بررسی ها نشان می‌دهد که هزینه خدمات حمل یک سره به نسبت روند تخلیه و بارگیری کمتر است. این موضوع سبب می شود که در شرایط گمرکی از این روش استفاده شود. معمولاً این روش زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که عملیات تخلیه و بارگیری برای کالا آسیب ایجاد کند. یعنی خاصیت کالا به صورتی باشد که شرایط تخلیه و بارگیری مجدد برای آن وجود نداشته باشد. همینطور کالاهایی که در معرض فساد هستند و یا تاریخ مصرف فوری دارند نیز در این بخش قرار می گیرند. گاهی نیز در گمرک شرایط برای تخلیه بار وجود ندارد. یعنی امکانات کم است به این ترتیب نمی‌توان برای بارگیری مجدد به شرایط خوشبین بود.
تفاوت و تشابه حمل یک سره و ترانزیت داخلی
بارها در مورد تفاوت حمل یک‌ سره و ترانزیت داخلی سوال شده است. جا دارد در مورد هر یک از اصطلاحات یک توضیح کوتاه داده شود و سپس نقطه اشتراک این دو عبارت در عملیات ترخیص کالا بررسی شود. در ترانزیت داخلی شرایط به این صورت است که کالای گمرک نشده از یک گمرک داخلی وارد گمرک دیگر می شود. در واقع محموله در گمرکی که بارنامه در آن صورت گرفته است یعنی گمرک مقصد تخلیه می شود. در این راستا قبض انبار صادر می شود. در صورتی که صاحب کالا بخواهد کالا به گمرک دیگر ترانزیت شود به واسطه ارائه قبض انبار می تواند این کار را به راحتی انجام دهد. حال در بنادر و اداره کشتیرانی در صورت موافقت روند حمل یک سره نیز صورت می گیرد. یعنی دیگر نیازی به قبض انبار نخواهد بود.
حمل یک‌ سره با عنوان ترانزیت به داخل نیز شناخته می شود. در این روش از یک وسیله نقلیه برای حمل کالا از یک گمرک به گمرک دیگر صورت می گیرد. به خواست حمل کننده نیز گواهی یا پروانه ترانزیت داخلی صادر می شود.
در روش حمل یک‌ سره کالا به همان شکلی که از مبدا حمل شده است می بایست به همان شکل در گمرک مقصد تخلیه و تحویل شود. البته بارنامه با قید نام شهر نیاز است. در روش ترانزیت داخلی، در ابتدا کالا در گمرک خانه مقصد بارنامه تخلیه می شود و قبض صادر می شود. در گام بعدی صاحب کالا بر اساس دلایل موجه می تواند درخواست لازم به گمرک دیگر را داشته باشد.
حمل یک سره در گمرک
حمل یک سره در گمرک
منظور از اظهارنامه در حمل یک‌سره چیست؟
در صورتی که پروسه ترخیص کالا به شکل یک‌ سره دنبال شود کالاهای وارداتی فرآیند انتقال کالا را به واسطه سند tir انجام می دهند. گاهی نیاز است که حمل یا ترخیص یک سره یک سری مراحل اداری را طی کند. مثلاً نیاز به فرم اظهارنامه خواهد بود تا ترانزیت داخلی با مشکل روبرو نشود.
مهمترین مزیت ترخیص یک‌ سره چیست؟
این روش به صورتی است که سبب می شود فرآیند صادرات و واردات به آسانی صورت بگیرد. در این روش تشریفات گمرکی و اداری تا حد زیادی کاهش می یابد. در واقع در وقت و هزینه صرفه‌جویی می شود چون عملیات تخلیه بار و بارگیری مجدد وجود ندارد. ترخیص کالا می بایست توسط ترخیص کار گمرک صورت بگیرد.
زیرساخت های لازم برای حمل و نقل یک‌ سره
برای اینکه روند واردات و صادرات بدون هیچ مشکلی صورت بگیرد نیاز است که توسعه و تجهیز سیستم ریلی کشور به بهترین نحو دنبال شود. از سوی دیگر نیاز به تسهیلات بیشتر در فرآیند ترخیص کالا خواهد بود. می بایست شرکت‌های خصوصی در زمینه ترانزیت کالا همکاری لازم را داشته باشند.
حقوق و عوارض گمرکی کالاهای حمل یک‌ سره به چه صورت است؟
برای کالاهای ترانزیتی معمولاً حقوق و عوارض گمرکی و همینطور تعرفه گمرکی دریافت نمی شود. اما نیاز است که سازمان گمرک اطمینان پیدا کند که کالا از کشور خارج می‌شود. یعنی در داخل کشور به فروش گذاشته نمی شود. گاه از صاحب کالا خواسته می شود که سندی تا زمان خروج قطعی کالا نزد گمرک قرار بگیرد. نحوه استفاده از بیمه‌نامه در حمل یک سره به این شکل است که بیمه‌نامه طبق مبلغ مشخصی صادر می شود. یعنی بر اساس ارزش کالا نیز از سازمان حمل و نقل و نماینده قانونی صاحب کالا دریافت می کند. این برگه برن ترانزیت نامیده می شود. در این روش پروانه ترانزیت داخلی صادر می شود. تاجران و بازرگانانی که در این حوزه فعالیت دارند می توانند به واسطه سیستم حمل یک‌سره اقلام مورد نیاز خود را در کمترین زمان ممکن وارد کشور کنند. ثبت سفارش کالا می‌بایست بر اساس یک سری اصول صورت بگیرد تا با هزینه کمتری همراه شود.
آیا برای ترخیص یک‌ سره نیاز به مشاوره است؟
در روند حمل یک‌ سره و همینطور ترخیص کالا از گمرک بوشهر نیاز است که یک سری شرایط به دقت رعایت شود. مثلاً نیاز است که بدانید کالای شما در لیست کالاهای مجاز برای حمل یکسره قرار گرفته است یا خیر. این موضوع بسیار مهم است که بررسی کنید روند ترخیص کالا در چه لاینی کم هزینه تر است. بنابراین برای این کار نیاز به کارشناسان ویژه است. دقت کنید که شما می توانید همه جوانب را در نظر بگیرید و سعی کنید این روند را به افرادی بسپارید که دارای تخصص کافی هستند. هنوز هم بسیاری از افراد تفاوت ترانزیت کالا و حمل یکسره را نمی دانند و این موضوع روی هزینه ها و زمان بسیار تاثیرگذار است.
جمع بندی
در سال‌های اخیر پروسه ترخیص یک‌ سره برای بسیاری از کالاها با مجوز رسمی همراه بوده است و این موضوع سبب می شود که موقعیت ترخیص متفاوت باشد و به نوعی بازرگانان بتوانند مسیر بهتری را پشت سر بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *