آشنایی با مفهوم حمل و نقل چند وجهی

حمل و نقل چند وجهی

آشنایی با مفهوم حمل و نقل چند وجهی

 

حمل و نقل چند وجهی :‌ در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با مفهوم حمل و نقل چند وجهی آشنا کنیم. جهانی شدن منجر به افزایش تقاضا و پیچیده تر شدن کالاها و خدمات شده است. از این رو نیاز به جریان‌های لجستیکی کارآمد، که بتواند درجابجایی کالاها و خدمات مورد نیاز از-به سراسر دنیا، اقتصادی و پایدار عمل نماید به خوبی احساس می شود. با توجه به شرایط جغرافیایی متفاوت طرفین درگیر در یک قرارداد تجاری، شرکت ها ترغیب می شوند تا برای حمل‌ونقل کالاهای خود در سراسر جهان و نیز ترانزیت، از روش حمل‌ونقل ترکیبی استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم تا با حمل‌ونقل ترکیبی و اهداف آن آشنا شویم. پس از آن نگاهی نیز به چالش‌ها و مزایای حمل‌ونقل چندوجهی می‌اندازیم.

 

 

تعریف حمل‌ونقل چند وجهی 
حمل‌ونقل چندوجهی به فرآیندهای لجستیکی و حمل‌ونقلی گفته می شود که به چندین روش حمل‌ونقل نیاز دارد و می تواند ترکیبی از دو یا چند وسیله حمل‌ونقل مانند حمل‌ونقل جاده ای، ریلی، دریایی یا هوایی باشد. به عنوان مثال، یک محموله برای جابجایی از یک مبدا به مقصد ممکن است نیاز به حمل‌ونقل ریلی، حمل‌ونقل دریایی و همچنین حمل‌ونقل زمینی داشته باشد. این‌ها سه روش حمل‌ونقل هستند که با هم ترکیب شده و برای یک جابجایی به کار می روند.

حمل‌ونقل ترکیبی توسط یک متصدی حمل‌ونقل (بارفرابر) که به شبکه‌ای از عاملین حمل یا کریرها متکی است انجام می شود. اما این فرایند برای فرستنده‌ای که حمل‌ونقل چندوجهی را انتخاب می‌کند، یک فرآیند تک قراردادی است که با متصدی حمل منعقد می گردد و در چنین سمتی بارفرابر به تنهایی در برابر مشتری مسئول و پاسخگوست اما بصورت جداگانه برای هر بخش با عاملین حمل قرارداد منعقد می نماید و از آن ها مسئولیت می خواهد.

تعریف دقیق حمل‌ونقل ترکیبی در کنوانسیون حمل‌ونقل بین‌المللی چند وجهی بیان شده است که به شرح زیر است:

«حمل‌ونقل بین‌المللی چند وجهی به معنای حمل کالا توسط حداقل دو روش مختلف حمل‌ونقل بر اساس یک قرارداد حمل‌ونقل چند وجهی از مکانی در یک کشور است که در آن حمل‌ونقل کالا توسط متصدی حمل‌ونقل چند وجهی به مکانی تعیین شده برای تحویل انجام می‌شود.»

قرارداد تنها با یک شرکت حمل‌ونقل به جای چندین حامل دلیلی است که شرکت‌ها می توانند حمل‌ونقل چندوجهی را انتخاب کنند. در ادامه به مزایای دیگری که این نوع حمل‌ونقل می تواند ارائه دهد نگاه می کنیم.

مزایای حمل‌ونقل چند وجهی
اهداف اصلی هنگام استفاده از این نوع حمل‌ونقل عبارت است از:
• کاهش هزینه حمل‌ونقل و گمرکی
• کاهش قیمت تمام شده کالاهای وارداتی
• افزایش نظارت بر کالاها و کنترل قاچاق
• بهبود مسیر طی شده توسط محصول از تولید کننده تا مشتری
• به حداقل رساندن زمان تحویل
• بهینه کردن ارتباطات در کل فرآیند
• بهبود کیفیت خدمات
• کاهش خطر آسیب به کالا و ضرر ناشی از سرقت یا غارت
• ارتقای توان رقابتی محصولات ملی در بازارهای بین‌المللی
• ظرفیت بیشتر بارگیری به نسبت حمل‌ونقل تک حالته
• کاهش انتشار CO2
یکی از اهداف حمل‌ونقل ترکیبی تلاش برای بهبود خدمات ارائه شده است.

انواع شیوه‌های مورد استفاده در حمل‌ونقل چندوجهی
1. زمین- دریا-زمین (Land-Sea-Land): این شیوه حمل‌ونقل به این صورت است که کانتینر خالی از محوطه کانتینرها دریافت شده و توسط کامیون به انبار فروشنده فرستاده می‌شود و پس از بارگیری به بندر منقل می‌شود. پس از قرارگیری در داخل کشتی و ارسال به بندر مقصد، از کشتی تخلیه شده و توسط کامیون یا واگن‌های مخصوص حمل کانتینر به راه آهن ارسال می‌شود. بعد از طی مسافتی توسط قطار، یا مستقیم و یا با کامیون به انبار گیرنده انتقال پیدا می‌کند.

2. هوا- جاده (Air-Road): در این شیوه برای انتقال محمولات به مقصد پس از طی مسافتی توسط هواپیما، از کامیون استفاده می‌شود.
حمل‌ونقل ترکیبی انواع مختلفی دارد که هوا جاده یکی از آن هاست.

3. دریا-هوا (Sea-Air): این شیوه ترکیبی از حمل‌ونقل دریایی و سپس هوایی است که سرعتی فراتر از حمل دریایی و قیمتی پایین‌تر از حمل هوایی دارد.

4. هاب‌های دریا-هوا (Sea-Air Hubs): در هاب های دریایی هوایی، محمولات وارده به بندر ظرف یکی دو ساعت پس از ورود کشتی به فرودگاه منتقل شده و در همان روز به طریق هوایی راهی مقصد می‌شوند.

5. رو-رو (Roll on Rool Off): از این شیوه برای حمل کامیون و اتومبیل توسط حمل دریایی و جاده‌ای استفاده می شود.

6. سیستم Lash: در این شیوه دوبه‌هایی که پس از بارگیری به سمت آب‌های آزاد حرکت کردند بر روی عرشه کشتی‌های بزرگ قرار گرفته و پس از پیمودن مسیر اقیانوس مجدد وارد آبراهای داخلی شده و به تنهایی به مسیر خود ادامه می‌دهند.

 

تفاوت بین حمل‌ونقل چند وجهی و بین وجهی 
حمل‌ونقل ترکیبی تنها شامل یک قرارداد برای کل حمل‌ونقل است. این به این معنی است که همان شرکت مسئولیت جابجایی محموله شما را در تمام مراحل و در همه حالت ها بر عهده خواهد داشت. از سوی دیگر، حمل‌ونقل بین وجهی توسط چندین شرکت حمل‌ونقل انجام می شود و همه آنها تحت چندین قرارداد کار می کنند، به این معنی که هر حمل کننده، بارنامه جداگانه‌ای را ارائه می دهد و یک یا چند قرارداد برای هر روش حمل‌ونقل از جمله راه آهن، جاده، اقیانوس یا هوایی وجود دارد.

یکی از تفاوت‌های حمل‌ونقل ترکیبی و بین وجهی این است که در حمل‌ونقل بین وجهی، کانتینر از یک وسیله حمل‌ونقل به وسیله حمل‌ونقل دیگر منتقل می‌شود بدون اینکه محتویات داخل کانتینر از آن خارج شود اما در حمل‌ونقل ترکیبی یا چندوجهی، هنگام انتقال محموله از یک وسیله حمل به دیگری، کانتینر باز شده و محتویات آن خارج شده و مجددا بارگیری می‌شود.

حمل‌ونقل بین وجهی مزایایی نیز دارد برای مثال شما می توانید جداگانه با هر شرکتی مذاکره کنید اما این به معنای هزینه‌های سربار بیشتر برای شما است زیرا باید چندین قرارداد را با ارائه دهندگان مختلف پیگیری کنید.

امروزه حمل‌ونقل چندوجهی بسیار مورد توجه قرار گرفته است و مشتریان به لطف این گزینه می‌توانند به سرعت، کارآمد و همچنین ارزان کالاهای خود را در فواصل مختلف حمل کنند. امیدوارم این مقاله بینش کافی در مورد مزایای حمل‌ونقل چندوجهی و نحوه انتقال محموله به مقصد را به شما داده باشد.

نگارنده مقاله آشنایی با مفهوم حمل و نقل چند وجهی : آقای مهندس مهدی شکوری،‌ مشاور و مدرس امور ترخیص کالا

جهت برخورداری از مشاوره ترخیص کالا می توانید با شماره ۰۹۳۸۲۶۹۵۲۷۰ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *