آشنایی با حل اختلافات گمرکی در ترخیص کالا

حل اختلافات گمرکی ترخیص

آشنایی با حل اختلافات گمرکی در ترخیص کالا 

حل اختلافات گمرکی ترخیص : همانطور که در مقالات قبلی هم اشاره شد، مراحل ترخیص کالا شامل مراحل پیچیده و مختلفی می‌باشد و کار آسان و راحتی نمی باشد. مراحل ترخیص کالا قوانین مختلف و مخصوص به خود را دارد که برای اینکه کار ترخیص کالا با مشکل مواجه نشود، باید از این قوانین اطلاع پیدا کنید. برای ترخیص کالا باید از مراحل مختلف و طولانی عبور کنید که ممکن است در هر کدام از این مراحل برای شما مانع‌هایی درست شود و کار شما به تاخیر انداخته شود. یکی از مهم ترین موانع ترخیص، اختلاف بین گمرک و صاحب کالا می باشد. جهت رفع هر کدام از موانع، باید اطلاعات و تجربه زیادی را در رابطه با اختلافات گمرکی کسب کنید.
امروزه خوشبختانه اختلافات گمرکی توسط بعضی از شرکت ها و کارشناسان به خوبی رفع می شوند. یکی از شرکت هایی که برای حل اختلافات گمرکی می توانید از آنها کمک بگیرید، گروه تاژ ترخیص می باشد. در ادامه اطلاعات زیادی را در رابطه با اختلافات گمرکی در اختیار شما می گذاریم، لطفا ما را همراهی کنید.

 

حل اختلافات گمرکی

همانطور که گفتیم حین ترخیص کالا از گمرک ممکن است اختلافاتی بین گمرک و صاحب کالا به وجود بیاید. در صورت بوجود آمدن اختلافات گمرکی به صاحب کالا اجازه می‌دهند به منظور بررسی بیشتر و حل مشکل، موضوع خود را در جلسه کمیته فنی گمرک مطرح کند. در صورتی که مشکل حل نشد و باز هم ادامه یافت، باید صاحب کالا درخواست خود را به صورت کتبی جهت بررسی دوباره و حل مشکل به گمرک ارائه دهد. در جلسه کمیته فنی گمرک، اختلافات گمرکی توسط کارشناسان متخصص مورد بررسی قرار می گیرند و پس از بررسی کامل، نتیجه را به صاحب کالا می گویند. در صورتی که مشکل برطرف نشد، موضوع دوباره در کمیسیون حل اختلافات گمرکی مطرح می گردد. اگر این بار هم مشکل برطرف نشد، در کمیسیون تجدید نظر، مشکل مطرح می گردد و رای صادر شده توسط آن ها باید برای دو طرف حتما اجرا شود.

 

تعریف اختلافات گمرکی 

امروزه اختلافات گمرکی واژه ای است که بارها و بارها در روز شنیده می شود و اکثر افراد از آن شاکی هستند. داشتن اطلاعات در رابطه با نحوه رسیدگی به این اختلافات برای تمام افرادی که در این زمینه فعال هستند، الزامی می باشد. منظور از اختلافات گمرکی مشکلاتی می باشد که قبل از ترخیص و بعد از اظهار کالا به گمرک بوجود می آید و موجب وارد شدن ضرر مالی به دولت و افراد می شود. اگر هنگام اظهار کالا به گمرک، مغایرتی در کالا های وارداتی دیده شود، صاحب کالا موظف است که ما به تفاوت را به صورت کامل پرداخت کند. همچنین امکان جریمه او از 10 درصد تا 100 درصد بر اساس تشخیص رئیس گمرک وجود دارد.

هر گونه مغایرت توسط صاحب کالا در گمرک، به معنای تخلف و جرم می باشد و همچنین هر نوع مغایرتی که در اسناد ضمیمه اظهار وجود داشته باشد، تخلف محسوب می شود. به عنوان مثال اگر کالای اظهار شده با مدارک ترخیص کالا متفاوت باشد، یک تخلف گمرکی محسوب می شود.

 

علل اختلافات گمرکی و انواع آن‌ها

اختلافات گمرکی انواع مختلفی دارند و این اختلافات می توانند از دلایل مختلفی ناشی شوند. جهت آشنایی با انواع آنها و نحوه حل آنها ما را همراهی کنید. یکی از اختلافات گمرکی که بین صاحب کالا و گمرک بوجود می آید، ناشی از تعرفه می باشد. اختلافات گمرکی ناشی از تعرفه به دو صورت بررسی می شود:

  • اختلافات گمرکی ناشی از تعرفه پس از ترخیص کالا
  • اختلافات گمرکی ناشی از تعرفه قبل از ترخیص کالا.

در صورتی که کارشناسان گمرک قبل از اینکه کالا را ترخیص کنند، متوجه ضرر تعرفه‌بندی شوند و به کشور زیان مالی وارد شود، اختلافات گمرکی ناشی از تعرفه قبل از ترخیص رخ می دهد. هنگامی که این تخلف رخ می دهد، کارشناسان در اظهارنامه، اختلافات را توضیح می دهند و سپس صورتجلسه‌ای از طرف ارزیابی تنظیم تشکیل می شود و برای مشخص شدن جریمه، آن را به رئیس گمرک ارجاع می دهند. در صورتی که صاحب کالا اعتراض داشته باشد، ابتدا اعتراض خود را در گمرک مطرح می کند و در صورت نیاز موضوع را در کمیسیون حل اختلافات بیان می کند.
همچنین هنگامی که کارشناسان گمرک بعد از ترخیص متوجه اشتباه در تعرفه اعلام شده شوند، نسبت به انجام کسر دریافتی اقدام می کنند. به این نوع اختلاف، اختلافات گمرکی ناشی از تعرفه پس از ترخیص می گویند.

 

– اختلافات گمرکی ناشی از ارزش

یکی دیگر از علت های اختلافاتی که بین گمرک و صاحب کالا بوجود می آید، ناشی از ارزش کالا می باشد. این اختلاف زمانی رخ می دهد که گمرک سندهای ارائه شده توسط صاحب کالا را تایید نکند. اگر کارشناسان گمرک متوجه نزول ارزش شوند، به این معنا که ارزش کالای اظهار شده توسط صاحب کالا از مقدار واقعی آن پایین تر باشد، این اختلاف رخ می دهد. از مصادیق اختلافات گمرکی ناشی از ارزش می‌توان به نزول ارزش صادرات، بیش بود ارزش در واردات، اضافه پرداختی، نزول ارزش واردات بعد از ترخیص، نزول ارزش واردات پیش از ترخیص، پیش اظهاری صادرات و… اشاره کرد. بیش بود ارزش به این معنا می باشد که صاحب کالا با هدف استفاده از تفاوت بین ارز آزاد و نرخ ارز مبادله‌ای جهت دریافت ارز بیشتر، ارزش کالای واردی را گران‌تر نمایش می دهد. این اختلاف زمانی رخ می دهد که بین ارز آزاد و نرخ ارز مبادله‌ای تفاوت زیادی وجود داشته باشد.

 

راه های موجود برای حل اختلافات

تمام کسانی که در زمینه ترخیص، واردات و صادرات کالا کار می کنند، لازم است در مورد امور گمرکی، اختلافات گمرکی و راه حل های این اختلافات اطلاع داشته باشند. در صورتی که بین صاحب کالا و گمرک در رابطه با ارزش کالا و تعرفه اظهاری اختلاف بوجود بیاید، افراد می توانند اظهارنامه اختلافاتی را جهت بررسی و حل به دفتر تعرفه یا دفتر ارزش گمرک تحویل دهند. اظهارنامه اختلافاتی در این دفترها توسط کارشناسان بررسی می شوند و در صورت حل مسئله، پرونده همان جا مختومه می شود ولی اگر نتیجه اعلام شده مورد تایید طرفین نباشد، آنها باید اظهارنامه را به کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی تحویل دهند.

اختلافات گمرکی توسط کمیسیون رسیدگی به اختلافات بررسی می شود و نتیجه را بعد از پیگیری کامل اعلام می کنند. اگر باز هم نتیجه مورد تایید صاحب کالا نباشد، می تواند جهت حل مشکل خود، اظهارنامه را به کمیسیون تجدیدنظر تحویل دهد. در صورتی که صاحب کالا از نتیجه رضایت نداشته باشد، می تواند پرونده را به دیوان عدالت اداری تحویل دهد. حکمی که توسط دیوان عدالت اداری صادر می شود، برای طرفین لازم الاجرا می باشد. همچنین یکی دیگر از راه حل های اختلافات گمرکی این می باشد که فرآیند ترخیص کالا را به دست کارگزاران رسمی بسپارند.

 

– حل اختلاف توسط کارگزار رسمی گمرک

یکی از راه حل های اختلافات گمرکی این می باشد که کار ترخیص کالا را به دست کارگزارن رسمی بسپارید. ممکن است بارها اسم ترخیص کار را شنیده باشید. در واقع منظور از کارگزار رسمی، همان ترخیص کار می باشد. به شخصی حقوقی یا حقیقی که اداره گمرک او را تایید می کند و به عنوان نماینده صاحب کالا جهت ترخیص به گمرک مراجعه می کند، کارگزار رسمی گمرک یا حق العمل کار می گویند. این فرد همگی مراحل ترخیص و واردات را بر عهده می گیرد. البته این نکته را نیز به یاد داشته باشید که صاحب کالا در صورتی که پروانه مخصوص اداره گمرک را داشته باشد، می‌تواند به عنوان کارگزار گمرک مراحل ترخیص را انجام دهد.

نگارنده مقاله  آشنایی با حل اختلافات گمرکی در ترخیص کالا  : آقای مهندس مهدی شکوری،‌ مشاور و مدرس امور ترخیص کالا

جهت برخورداری از مشاوره ترخیص کالا می توانید با شماره ۰۹۳۸۲۶۹۵۲۷۰ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *