تعریف اسناد حمل خاص یا سیاهه گواهی شده (Certified Invoice)

تعریف اسناد حمل خاص

تعریف اسناد حمل خاص یا سیاهه گواهی شده (Certified Invoice)

تعریف اسناد حمل خاص :  در این مقاله قصد داریم به تعریف اسناد حمل خاص بپردازیم.  اسناد حمل خاص بسته به اینکه کالایی که قرار است حمل شود چه ویژگی های خاصی دارد متفاوت است. در صورتی که کالا جزو کالاهای خاص باشد لازم است که برخی از این اسناد نیز به همراه اسناد متعارف آماده شود.

اسناد حمل خاص عبارتست از فاكتوری كه در آن فروشنده گواهی نموده كه الف) كالا طبق قرارداد منعقده می باشد ب) كالا ساخت كشور معینی می‌باشد ج) هر مشخصات دیگری كه خریدار از فروشنده بخواهد ، فروشنده زیر سیاهه تجاری نوشته و گواهی می نماید.

معمولا این سیاهه به تایید اتاق بازرگانی محل كشور فروشنده رسانده می شود.

 

سیاهه تایید شده (Legalized invoice):
سیاهه تجاری بوده كه توسط اتاق بازرگانی محل كشور سازنده یا فروشنده كالا و نیز سفارت كشور خریدار در محل كشور سازنده یا فروشنده كالا تایید شده باشد.

 

گواهی وزن (Weight Certificate) :
این گواهی صرفا نشان دهنده وزن كالا بوده و بایستی با مقدار وزن نشان داده شده در اسناد دیگر مطابقت داشته باشد. این سند توسط فروشنده و یا شخص ثالث دیگری صادر می گردد.

 

اسناد حمل خاص -سیاهه كنسولی (Consular Invoice) :
این سیاهه كه فرم چاپی است توسط سفارتخانه‌های كشور خریدار در كشور فروشنده در اختیار فروشنده و یا سازنده كالا قرار گرفته و توسط فروشنده تكمیل و نهایتا توسط سفارتخانه مهمور می‌گردد. هزینه‌های صدور این سیاهه بر عهده فروشنده بوده و اطلاعات مندرج در آن بایستی با مندرجات بارنامه ، سیاهه تجاری و سایر اسناد مطابقت داشته باشد و در كاغذهای مارک دار سفارتخانه یا كنسولگری مربوطه نوشته شود.

 

گواهی آنالیز سازنده كالا (Manufacturer Analysis Certificate):
این گواهی اجزا، مواد اولیه و نسبت های آنها را در ساخت كالای خریداری شده (معمولا مواد شیمیایی و دارویی) را بوسیله تجزیه بیان می‌نماید. معمولا این گواهی توسط یك لابراتوار و یا موسسه مستقل صادر می گردد.

 

اسناد حمل خاص – گواهی لیست سیاه (Black List Certificate):
كشورهایی كه در حال جنگ با كشور دیگری بوده و یا بدلیل وجود روابط سیاه سیاسی با كشوری ، خرید از آن را ممنوع اعلام كرده باشند، تقاضای گواهی فوق را می‌نمایند. این گواهی نشان می دهد كه كالای خریداری شده، ساخت كشور مذكور نبوده و طرفین معامله نیز در لیست سیاه نمی‌باشند.

 

گواهی بهداشت و سلامت دام (Health Veterinary & Sanitary Certificate) :
این گواهی معمولا در مورد خرید كالاهای خواركی ، دامی ، پوست دام و حیوانات مورد استفاده قرار گرفته و مندرجات آن بایستی توسط مقامات بهداری ، كشاورزی و یا دامپروری كشور فروشنده تایید شده باشد. این گواهی معمولا توسط مقامات كشور خریدار درخواست می گردد.

 

اسناد حمل خاص – گواهی ضد عفونی (Fumigation Certificate):
معمولا این گواهی به درخواست مقامات بهداشت و بهداری كشور خریدار و برای ورود كالای خریداری شده به داخل كشور خریدار مورد استفاده قرار می گیرد. در این حالت فروشنده موظف است، كالاهای كشاورزی را قبل از بارگیری ضد عفونی نموده و مقامات بهداشت كشورش نیز عدم وجود هر گونه آفت گیاهی را تایید نمایند.

همچنین شركت های حمل و نقل نیز موظف به ضد عفونی انبارهای خود قبل از حمل و بارگیری كالا بوده و اگر بدلیل عدم ضدعفونی كردن كالای مربوطه خسارت ببیند ، مسئولیت آن متوجه شركت حمل و نقل است.

نگارنده مقاله تعریف اسناد حمل خاص یا سیاهه گواهی شده (Certified Invoice) : آقای مهندس مهدی شکوری،‌ مشاور و مدرس امور ترخیص کالا

جهت برخورداری از مشاوره ترخیص کالا می توانید با شماره ۰۹۳۸۲۶۹۵۲۷۰ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *