چگونگی ترخیص کود شیمیایی از گمرک

ترخیص کود شیمیایی از گمرک

چگونگی ترخیص کود شیمیایی از گمرک

ترخیص کود شیمیایی از گمرک : در این مقاله قصد داریم شما را با چگونگی واردات و ترخیص انواع کودهای شیمیایی که مورد نیاز کشاورزی می باشد، آشنا کنیم. همانطور که می‌دانید کودهای شیمیایی و انواع سموم شیمیایی و غیرشیمیایی از جمله نیازهای مهم، اصلی و اساسی صنعت کشاورزی است که تا حدودی توسط صنایع تولیدی کشور تولید این مواد انجام شده و نیازهای صنعت کشاورزی تا حدودی تامین می‌شود؛ اما با توجه به فرمولاسیون‌های جدید و انواع سموم پیشرفته برای تامین نیازهای صنعت کشاورزی لازم است واردات و ترخیص کود شیمیایی بیشتر از گذشته در کشور انجام شود تا نیازهای مهم و اساسی کشاورزان بدین طریق تامین گردد.

در واقع تحریم‌های موجود علیه کشور موجب شده تا صنایع تولیدی با کمبود امکانات در خطوط تولید مواجه شوند و لذا نتوانند نیازهای اساسی صنایع مختلف را به خوبی پاسخ دهند، از این رو دولت سعی دارد با فراهم آوردن بستر مناسبی برای واردات، نیازهای گوناگون جامعه را به طریقی رفع نماید، لذا در صنعت کشاورزی نیز با توجه به کمبود امکانات تولیدی انواع کودها و سموم شیمیایی و غیرشیمیایی لازم است با واردات کود شیمیایی و انواع سموم مورد نیاز کشاورزان، نیازهای این صنعت پاسخ داده شود.

با بررسی حجم واردات و صادرات کالا در کشور مشخص می شود که واردات و ترخیص کود شیمیایی و انواع سموم کشاورزی برای تجار، بازرگانان و همچنین دولت از اهمیت خاصی برخوردار می باشد و در واقع سهم قابل توجهی از واردات کل کشور به واردات انواع کودهای شیمیایی تعلق دارد و این یعنی واردات و ترخیص کود شیمیایی در کشور با مدیریت ویژه ای انجام شده و اهمیت و جایگاه ویژه‌ی در بازارهای کشور دارد، به طوری که بازاریابی و فروش این محصولات در بازارهای داخلی به راحتی انجام می شود و شما به عنوان یک تاجر تازه کار می‌توانید از این تجارت بین المللی در گسترش تجارت خود استفاده کرده و در کوتاه مدت به بالاترین سوددهی‌های بازار دست یابید.

ترخیص کود شیمیایی از گمرک
ترخیص کود شیمیایی از گمرک

قوانین واردات و ترخیص کود شیمیایی

واردات و ترخیص کود شیمیایی در کشور مطابق با قوانین و استانداردهای تعیین شده وزارت صمت و سازمان ها و مراجع قانونی کشور انجام می شود و این یعنی شما برای آشنایی با قوانین واردات انواع کود شیمیایی در کشور باید در ابتدا قوانین و مقررات صادرات و واردات کالا در کشور را مطالعه کرده و سپس طبق آیین نامه‌ها و بخشنامه‌های ارائه شده، امور بازرگانی تجارت خود را در این زمینه برنامه‌ریزی کنید.

در زمینه واردات و ترخیص انواع کود شیمیایی و سموم مورد نیاز صنعت کشاورزی با قوانین و مقررات خاصی مواجه نیستیم؛ اما به طور کلی بهتر است پیش از آغاز تجارت خود در این زمینه آیین نامه های جدید را مطالعه کنید، چرا که در سال های اخیر قوانین و مقررات خاصی برای واردات و ترخیص کود شیمیایی در نظر گرفته شده و مرتبا طی سال های مختلف در حال تغییر بوده است. به عنوان مثال در سال ۹۴ برای ثبت سفارش کالا لازم بود که سازمان جهاد کشاورزی مجوز داشته باشید؛ اما طی سال های اخیر و از سال ۹۷ مراجع قانونی کشور اعلام کردند که برای ثبت سفارش دیگر نیازی به مجوز جهاد کشاورزی و سازمان خدمات حمایتی کشاورزی نیست، از همین رو لازم است پیش از آغاز فعالیت تجاری خود حتما آیین نامه ها و بخشنامه های جدید را مطالعه نمایید تا در هنگام انجام مراحل اداری و تشریفات خاص گمرکی با مشکلات مختلف مواجه نشوید.

از جمله قوانین خاصی که در این زمینه باید حتما باید به آن ها توجه داشته باشید، بررسی کالاهای ممنوعه، کودهای قابل ترخیص در کشور و همچنین کشورهایی که از نظر قانونی اجازه انجام معاملات تجاری را با آن ها داریم، می باشد. در واقع بررسی این مباحث موجی می شود تا هنگام ثبت سفارش کالا، خرید، پرداخت هزینه ها، دریافت مجوزهای قانونی و انجام مراحل و روندهای خاص ترخیص کالا از گمرک با مشکلات و چالش های مختلف مواجه نشده و بتوانید به سرعت و با کمترین هزینه کالاهای خود را ترخیص نمایید.

بررسی میزان حجم واردات و ترخیص کود شیمیایی نشان می دهد، بیشترین سهم واردات این کالا از کشورهای چین، ترکیه، اسپانیا، هلند، کره جنوبی و ژاپن انجام شده و با توجه به تنوع کودهای شیمیایی کد تعرفه های گوناگونی برای ترخیص سریع تر این کالاها در نظر گرفته اند. بنابراین با یک بررسی دقیق این مباحث و یک برنامه‌ریزی دقیق می توانید امور بازرگانی تجارت خود را مدیریت نموده و با کمترین هزینه‌ها بیشترین سود دهی‌ها را داشته باشید.

 

انواع کودهای شیمیایی وارداتی

در زمینه واردات و ترخیص کود شیمیایی با کالاهای ممنوعه مختلفی مواجه هستیم که نه تنها وزارت صمت و مراجع قانونی کشور اجازه واردات و ترخیص این کالاها را نمی دهند، بلکه نمی توانید مجوزهای قانونی لازم برای انجام واردات این کالاها به کشور را از سازمان مختلف جهاد کشاورزی و سایر ارگان های مربوطه دریافت کنید. بنابراین برای جلوگیری از تخلفات قانونی در این زمینه بهتر است با مطالعه آیین نامه های جدید با کالاهای مجاز و ممنوعه آشنا شوید.

از جمله کودهای شیمیایی که از نظر سازمان جهاد کشاورزی مجاز بوده و مجوز واردات به آن‌ها تعلق می گیرد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کودهای حیوانی یا نباتی
  • کودهای آلی و ارگانیک
  • کودهای شیمیایی ازت، فسفر، پتاسیم، اوره، کلسیم و منیزیم
  • کودهای بیولوژیکی یا زیستی
  • کود کمپوست
  • کودهای گیاهی
  • کودهای شیمیایی فله ای
  • کود بیوفسفات گرانوله
  • کودهای کلاته و نانو
  • کود سکوسترین

واردات و ترخیص کود شیمیایی چگونه انجام می شود؟

واردات و ترخیص کود شیمیایی در کشور همچون واردات و ترخیص انواع کالاها از گمرک طبق قوانین و مراحل خاصی انجام می شود که از جمله آن ها می توان به مراحل ثبت سفارش کالا در سامانه تجارت، خرید کالا از کشورهای خارجی، پرداخت هزینه های خرید و حمل و نقل، دریافت مجوزهای واردات و ترخیص کالا از گمرک، ورود کالا به کشور، انجام تشریفات و امور گمرکی ترخیص کالا و در نهایت خروج کالاها از گمرک اشاره کرد.

بنابراین تمامی مراحل واردات و ترخیص کالا از گمرک در این زمینه نیز انجام شده و لازم است یک برنامه ریزی دقیق و جامع برای انجام دقیق امور بازرگانی این تجارت داشته باشید یا یک راه ساده تر و بهتر از خدمات شرکت های تجاری، گروه های بازرگانی، راهنمایی های مشاورین بازرگانی یا خدمات ترخیص کار حرفه ای گمرک برای انجام واردات و ترخیص انواع کود شیمیایی کمک بگیرید تا تمامی مراحل طبق قوانین خاص تجاری و بدون کوچکترین مشکل انجام شوند.

نگارنده مقاله چگونگی ترخیص کود شیمیایی از گمرک : آقای مهندس مهدی شکوری،‌ مشاور و مدرس امور ترخیص کالا

جهت برخورداری از مشاوره ترخیص کالا می توانید با شماره ۰۹۳۸۲۶۹۵۲۷۰ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *