واردات و ترخیص کاغذ و مقوا

ترخیص کاغذ و مقوا

واردات و ترخیص کاغذ و مقوا

ترخیص کاغذ و مقوا : همانطور که می دانید، واردات همواره یکی از پردغدغه ترین مسائل برای کشورها بوده است، زیرا با اجرای این فرایند تقاضاهای مردم و جامعه تامین می‌شود و کمبودها تا حد بسیار زیادی رفع می‌گردد. وقتی کالایی براساس تقاضا و استقبال جامعه وارد می‌شود باید بعد از بررسی ها در انبار گمرک نگهداری شود تا به ترخیص برسد. ترخیص کالا از گمرک ملزم ارائه مدارک و مستنداتی است که باید لیست آن ها را دریافت نموده و به سازمان های مربوطه مراجعه کنید. واردات کاغذ و مقوا کمک بسیاری به حفظ محیط زیست، طبیعت و جامعه کنونی می‌کند. این کالا که در بخش دهم کتاب صادرات و واردات کالا قرار دارد از مهم ترین قسمت زندگی انسان ها است؛ زیرا برای درس خواندن و تحصیل، یادداشت ها، مقالات و… بسیار کاربردی و پر اهمیت است. برای اطلاع بیشتر راجع به ترخیص کاغذ و مقوا با تاژ ترخیص همراه باشید.

 

تعریف کاغذ 

کاغذ یک نوع ورق با ضخامت بسیار نازک است که از الیاف چوب و تفاله سلولز که از ترکیب پارچه، علف و خشک کردن آن تولید می‌شود. مصارف کاغذ بسیار بالا است و در بخش های نوشتن، نقاشی و چاپ، به عنوان لفاف استفاده می‌شود. برای ترخیص کالا باید مراحل بسیاری را طی شود تا به دست صاحب خود برسد. بنابراین قبل از اقدام به عمل باید از هزینه ها و مراحل آن آگاه باشید. پیشنهاد ما به شما استخدام یک ترخیص کار ماهر است که بتواند در زمان کم کالای شما را آزاد کند و از پرداخت هزینه های اضافی شما بکاهد و تاژ ترخیص با سابقه درخشان خود در بخش ترخیص کالا توانسته است رضایت بسیاری از تاجران و افراد را به خود جلب کند. کاغذ به طور کلی به دسته های زیر تقسیم می‌شود:

 • کاغذ و مقوای گرافیکی
 • انواع مقوای بسته بندی
 • کاغذهای بهداشتی
 • کاغذهای صنعتی برای مصارف الکترونیکی

تعریف مقوا 

مقوا یکی از پرمصرف ترین انواع کاغذ است که امروزه برای چاپ و بسته بندی، چاپ کارتن، چاپ جعبه مصرف می‌شود. از انواع مقوا می‌توان به مقوای اشتنباخ، فابریانو، ایندربرد و پشت طوسی اشاره کرد. به طور کلی مقواها به دسته های زیر تقسیم می‌شوند:

 • خمیر مقوا pulp board
 • مقوای کارتی Index
 • مقوای چند لایه Paste board
 • مقوای جعبه ای تاشو نوع اسکاندیناوی یا FBB
 • مقوای چندلا با روکش سفید (WIC)
 • مقوای (سولفات) توپر رنگبری شده (SBS)
 • مقوای تو پر رنگبری نشده (SUS)
 • مقوای بسته بندی مایعات (LPB)
 • مقوای اندود شده Coated art board

هزینه ترخیص کاغذ و مقوا در ایران

هزینه ترخیص کالا از گمرک به گونه ای است که باید مرحله به مرحله پرداخت شود تا زمان آزادسازی کالا برسد. کالاها تا زمانی که آزاد شوند در انبارهای وسیع گمرک نگهداری می‌شوند. توجه داشته باشید برای اقدام به این کار باید از تمامی قوانین و شرایط موجود اطلاعات کسب کنید زیرا بی آگاهی نسبت به این مسئله شما را دچار پیچیدگی های بسیاری می‌کند که فقط باعث سردرگمی و پرداخت هزینه های اضافی می‌شوید. بهترین توصیه برای کاهش هزینه های کاغذ به خصوص کاغذ A4 واردات آن به صورت رولی است که با دستگاه های لیزری برش داده می‌شوند و به همین خاطر هزینه های آن کاهش می‌یابد. تعرفه های گمرکی کاغذ و مقوا به شرح ذیل است:

 • شماره تعرفه گمرکی کاغذ و مقوای دست ساز، دارای حقوق ورودی 5% است و 9% هم مالیات به ارزش افزوده به آن تعلق می گیرد.
 • کاغذ و مقوا برای چاپ و نوشتن در صورتی که قشر نزده و اندوده نشده باشد در ردیف 4802 طبقه بندی می شود. این ردیف دارای ردیف‌های فرعی بسیاری است که بر اساس گراماژ کاغذ و اندازه آن تعیین می شود.
 • کاغذA3 دارای 4% حقوق گمرکی و فاقد مالیات ارزش افزوده است.
 • کد تعرفه گمرکی برای ترخیص کاغذ A4 ،48025600 می‌باشد.

شرایط و قوانین واردات کاغذ و مقوا

به طور کلی چون کاغذ جزء محصولات چوبی به حساب می‌آید از گذشته تا به حال تغییرات بسیار در سهام بازارهای جهانی ایجاد کرده است. با این حال به خاطر محدود بودن منابع طبیعی و داخلی و بالا رفتن نیاز هرروزه به مصرف چوب و کاغذ در ایران، اجرای این واردات امری مهم تلقی می‌شود. همانطور که قبل گفته شد برای تولید کاغذ با منابع داخلی بسیاری از جنگل ها از بین می‌روند و تاثیر منفی بر روی اکوسیستم طبیعت می‌گذارد. از این رو واردات کاغذ و مقوا از بهترین تصمیم های کشور بوده است.

شرایط واردات کاغذ به چه شکل است؟

هرساله مصوبات جدیدی به تایید می‌رسد که واردات کاغذ از این مسئله جدا نیست برای مثال با وارد کردن کاغذ هزینه تعیین شده برای ارز موردنظر حذف می‌شود و کسانی که در یک زمان خاص و مقرر نتوانند کالای خود را ترخیص کنند باید مابه تفاوت آن را در ماه و سال کنونی بپردازند.

نگارنده مقاله واردات و ترخیص کاغذ و مقوا : آقای مهندس مهدی شکوری،‌ مشاور و مدرس امور ترخیص کالا

جهت برخورداری از مشاوره ترخیص کالا می توانید با شماره ۰۹۳۸۲۶۹۵۲۷۰ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *