چگونگی واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک

ترخیص چوب و کاغذ

چگونگی واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک

ترخیص چوب و کاغذ : در این مقاله قصد داریم به روند واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک بپردازیم. در طی سال‌های اخیر با توجه به اهمیت کاربرد چوب و کاغذ در صنایع مختلف، میزان واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک در کشور ما افزایش یافته است و همچنین این میزان با یک روند صعودی در حال گسترش می باشد. آیا می‌دانید علت این اتفاق چیست؟

چوب و کاغذ از جمله کالاهای پرکاربرد و مهم در صنایع مختلف می‌باشند که با توجه به منابع اولیه فراوان به راحتی می‌توان این دو کالا را در کشور تولید کرد؛ اما با توجه به اعداد و ارقام به دست آمده نتایج آمارگیری‌ها نشان می دهد که میزان واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک از میزان تولید داخلی این کالاها بیشتر می باشد.

برای تولید داخلی دو کالای کاربردی چوب و کاغذ همواره به منابع اولیه طبیعی مهمی از جمله جنگل ها و هزینه های هنگفتی نیاز داریم که با توجه به قانون گذاری‌های انجام شده در خصوص حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست، تهیه ی مواد اولیه تولید کالاهای چوب و کاغذ برای تولیدکنندگان این کالاها با دشواری‌های فراوانی مواجه شده است، از این رو تجار و بازرگانان به منظور تامین نیازهای جامعه و همچنین با توجه به سود تجارت و واردات چوب و کاغذ در کشور به واردات در این زمینه رو آورده‌اند.

بنابراین می‌توان گفت علت اصلی افزایش واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک در کشور، کاهش مصرف بیش از حد منابع طبیعی جنگل‌ها و حفاظت از محیط زیست می باشد، بدین منظور دولت نیز به منظور حفاظت از منابع طبیعی کشور امتیازات ویژه‌ای را برای واردکنندگان چوب و کاغذ در نظر گرفته تا از تجار و بازرگانان فعال در این زمینه حمایت نماید.

در ادامه به منظور آشنایی با چگونگی واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک در کشور، روند واردات و ترخیص این دو کالا را شرح داده و قوانین و سیاست‌گذاری‌های حمایتی دولت از وارد کنندگان چوب و کاغذ را عنوان می‌کنیم.

آشنایی با روند واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک

همانطور که گفته شد آمارگیری‌های انجام شده نشان می‌دهد که میزان واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک در کشور بیشتر از تولید داخلی آن‌ها می باشد، به طوری که دولت‌ها با ایجاد سیاست‌گذاری‌های مختلف در زمینه واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک سعی دارند با حمایت از واردکنندگان این دو کالا و تجار داخلی کشور، بدین طریق نیازهای کشور را تامین نمایند، از این رو شاید لازم باشد که تجار و بازرگانان داخلی کشور با روند واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک آشنا باشند و قوانین مهم در این زمینه را بشناسند.

بنابراین در این بخش از مقاله سعی ما بر این است که شما را با نحوه ی واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک آشنا نماییم؛ اما توجه داشته باشید که روند کلی ترخیص چوب و کاغذ از گمرک مشابه روند ترخیص سایر کالاها از گمرک انجام شده و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و فقط قوانین تعیین شده در زمینه میزان واردات، مجوزهای لازم در خصوص واردات و ترخیص این دو کالا و برخی نکات ریز و جزئی در زمینه ترخیص آن‌ها تفاوت‌هایی با سایر کالاهای وارداتی وجود دارد که با تشریح روند ترخیص این دو کالا از گمرکات کشور، به توضیح این تفاوت‌ها نیز خواهیم پرداخت.

ترخیص چوب از گمرک

چوب از مهم‌ترین و با ارزش‌ترین منابع طبیعی است و با وجود جنگل‌های حاصل‌خیز و پهناور در سراسر کشور، به راحتی می‌توانیم نیاز جامعه به این کالا را تامین نماییم؛ اما قطع بی رویه چوب آلودگی های زیست محیطی را افزایش داده و همچنین منجر به از بین رفتن حیات این منابع طبیعی شده است، از این رو دولت ها با سیاست گذاری های مختلف سعی دارند با تشویق تجار به واردات چوب بدین طریق نیازهای جامعه را رفع و از منابع طبیعی کشور تامین نمایند.

آشنایی با نحوه واردات و ترخیص چوب از گمرک و اصول و قواعد انجام این تجارت از جمله اقدامات مهمی است که تجار و واردکنندگان چوب باید با آن آشنا باشند. در واقع شناخت کشورهای صادرکننده چوب، نحوه اخذ مجوزهای لازم در زمینه واردات چوب، مراحل ترخیص چوب از گمرک، آشنایی با گمرکات مختلف کشور، نحوه محاسبه هزینه های واردات چوب، شناخت تعرفه های گمرکی در این زمینه و … موضوعاتی هستند که واردکنندگان چوب باید پیش از هرگونه اقدام در این زمینه با آن ها آشنا باشند و قواعد و اصول انجام این کارها را به خوبی بشناسند.

 

کشورهای صادرکننده چوب

یکی از نکات مهم در زمینه انجام واردات چوب شناخت کشورهایی است که در زمینه صادرات چوب فعالیت دارند، به طور کلی اغلب تجار ایرانی برای واردات چوب از کشورهای چین، امارات متحده عربی، روسیه، آذربایجان، کره جنوبی، ترکیه، گرجستان و هند اقدام می نمایند. به این ترتیب هر تاجر و بازرگان داخلی که قصد فعالیت در این زمینه را دارد، باید کشورهای صادرکننده چوب را بشناسند و در زمینه خرید و واردات این کالا با صادرکنندگان کشورهای مذکور به مذاکره بپردازد.

 

گمرکات فعال در زمینه ترخیص چوب

تجار و بازرگانان بسته به میزان واردات چوبی که در نظر دارند و روش هایی که در خصوص واردات کالا های خود اتخاذ می کنند، می توانند از گمرکات مختلف کشور برای ترخیص کالاهای وارداتی خود استفاده کنند؛ اما طبق آمارهای رسمی کشور گمرک بندر انزلی، گمرک آستارا، گمرک نوشهر و گمرک بازرگان بیشترین سهم را در زمینه ترخیص چوب از گمرک دارند، یعنی اغلب تجار از این گمرکات برای واردات چوب به کشور استفاده می کنند.

آشنایی با گمرکات مختلف کشور و چگونگی فرآیندهای مربوط به ترخیص کالاها از این گمرکات یک عامل مهم در تسریع روند واردات و ترخیص چوب از گمرک می باشد که لازم است هر تاجری پیش از هرگونه اقدام در این زمینه با آن آشنایی کامل داشته باشد.

 

قوانین واردات و ترخیص چوب از گمرک

نکته مهم دیگر در زمینه واردات و ترخیص چوب از گمرک آشنایی با قوانین تدوین شده در این زمینه می باشد. شما به عنوان یک تاجر چوب باید قانون گذاری های انجام شده در این زمینه آشنا باشید و همواره اطلاعات خود را در این خصوص به روز نمایید. برای دستیابی به این اطلاعات می توانید از کتاب قوانین و مقررات صادرات و واردات کشور استفاده کنید.

به عنوان مثال با توجه به تنوع چوب همواره کد تعرفه گمرکی متفاوتی در زمینه واردات و ترخیص چوب از گمرک تعیین می شود که در زمینه شناخت قوانین ترخیص چوب لازم است با انواع این کدها آشنا باشید.

شما به عنوان واردکننده چوب حتما باید با نحوه اخذ مجوزهای لازم در زمینه ترخیص این کالا از گمرک آشنا باشید و پیش از هرگونه اقدام در زمینه واردات نسبت به دریافت این گواهی ها اقدام نمایید.

 

اسناد و مدارک لازم برای ترخیص چوب از گمرک

پیش از آغاز مراحل واردات چوب لازم است که اسناد و مدارک مورد نیاز در این زمینه را تهیه نمایید. به عنوان مثال می توانید پس از دریافت گواهی بهداشت نباتی از وزارت بهداشت اسناد مربوط به انبارنامه، ترخیصیه، برگه های پیش فاکتور، فاکتورهای خرید، برگه های ثبت سفارش، گواهی های مبدا، اظهارنامه های وارداتی و … را تهیه نموده و در زمان ترخیص، این اسناد و مدارک را به گمرک ارائه دهید.

ترخیص کاغذ از گمرک

با توجه به هزینه های هنگفت تولید کاغذ و همچنین سیاست گذاری های انجام شده در خصوص حفاظت از منابع طبیعی، امروزه رقم واردات کاغذ از میزان تولید داخلی آن بیشتر شده است و لذا با توجه به سودهای حاصله از تجارت و واردات این کالا در کشور امروزه اغلب تجار به واردات کاغذ رو آورده و میزان واردات این کالا با رقم بزرگی به طور سالیانه روبه گسترش می باشد.

بدین منظور آشنایی با قواعد واردات و ترخیص کاغذ از گمرک در تسریع روند تجارت این کالا می تواند بسیار موثر باشد و همچنین هر تاجر و بازرگان فعال در این زمینه برای پیشبرد تجارت خود، همواره باید با اصول انجام این کار آشنا باشد. در نتیجه در ادامه نکات مهم در خصوص آشنایی با قواعد و اصول واردات و ترخیص کاغذ از گمرک را عنوان می کنیم.

 

گمرکات فعال در زمینه ترخیص کاغذ

آشنایی با گمرکات مختلف کشور و نحوه ی فعالیت آن ها در زمینه ترخیص انواع کالاها یکی از نکاتی است که هر تاجر و بازرگانی باید با آن آشنا باشد. در زمینه واردات کاغذ نیز لازم است شما با انواع گمرکات فعال در زمینه ترخیص کاغذ آشنا باشید، چرا که برخی گمرکات کشور بنابه قواعد کاری خود و قانون گذاری‌های انجام شده در خصوص ترخیص برخی کالاها شرایطی خاصی دارند و لذا لازم است که به منظور پیشبرد سریع روند ترخیص با انواع گمرکات کشور و نحوه انجام امور اداری فرآیند ترخیص کالاها آشنا باشید.

 

قوانین و قواعد واردات و ترخیص کاغذ از گمرک

دولت ها در زمینه واردات و ترخیص کاغذ از گمرک همچون واردات سایر کالاها قوانین و قواعد خاصی را تعریف کرده اند که هر تاجر و بازرگانی موظف است پیش از اقدام در زمینه واردات کاغذ، با مطالعه کتاب قوانین صادرات و واردات نسبت به شناخت این قوانین اقدام نماید.

در واقع شناخت قوانین تدوین شده در این زمینه می تواند در تسریع روند تجارت شما موثر باشد، چرا که بدین طریق می توانید به سرعت کد تعرفه گمرکی، هزینه های مربوط به واردات و میزان کاغذ مجاز برای واردات را محاسبه نموده و همواره مطابق قانون گذاری های داخلی کشور به تجارت بپردازید.

 

اسناد و مدارک مورد نیاز در خصوص ترخیص کاغذ از گمرک

تهیه اسناد و مدارک مورد نیاز ترخیص کالاها از گمرک از دیگر نکات مهمی است که می تواند در تسریع روند مراحل واردات و ترخیص کالاها موثر باشد. به عنوان مثال در زمینه ترخیص کاغذ از گمرک لازم است که پیش از هرگونه اقدام در زمینه واردات ابتدا مجوزهای لازم برای این کار را از طریق سازمان ها و مراجع مربوطه دریافت نمایید و همچنین اسناد و مدارک مختلف در زمینه ترخیص را پیش از مراجعه به اداره گمرک جمع آوری و آماده کنید.

آماده کردن مجوزهای لازم واردات کاغذ، جمع آوری اسناد مربوط به اظهارنامه های وارداتی، برگه های مربوط به فاکتورهای خرید و ثبت سفارش، دریافت کد تعرفه گمرکی، انبارنامه و … از جمله اقداماتی است که باید پیش از مراجعه به اداره گمرک انجام دهید.

بهترین راهکار واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک

واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک به همان اندازه که می تواند تجارت پرسودی برای شما باشد، به همان اندازه نیز با توجه به قوانین و سیاست‌گذاری های انجام شده می‌تواند فرآیند پیچیده و دشواری باشد. بنابراین شناخت قواعد و اصول این کار می تواند در انجام هرچه بهتر فرایندهای مربوط به واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک موثر باشد؛ اما فراموش نکنید که شناخت این قواعد نیز به زمان و هزینه‌های مخصوص به خود نیاز دارد، پس بهترین راهکار در زمینه واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک چیست؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت شما همانطور که می توانید واردات و ترخیص انواع کالاها را به یک ترخیص کار گمرک حرفه ای بسپارید، در زمینه واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک نیز می توانید از یک ترخیص کار حرفه‌ای کمک بگیرید؛ اما شاید بپرسید چگونه این امکان را فراهم کنیم؟

شما به سادگی می توانید به یک شرکت بازرگانی مراجعه کرده و با بررسی خدمات آن ها در زمینه واردات انواع کالاها از آن در خصوص واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک کمک بگیرید. مشاورین و کارشناسان متخصص هلدینگ‌های تجاری با شناخت قوانین و اصول واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک همواره بهترین راهکارها را در زمینه انجام امور گمرکی و تسریع مراحل واردات و ترخیص کالاها به شما معرفی می کنند و همچنین با استخدام ترخیص کاران حرفه ای و باتجربه روند ترخیص کالاها از گمرک را برای شما آسان‌تر می‌سازند.

بنابراین یک راهکار مهم و مطمئن در زمینه واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک مراجعه ه شرکت های بازرگانی است که در خصوص واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک فعالیت دارند. شرکت تاژ ترخیص با سال‌ها سابقه‌ی درخشان در حوزه واردات و ترخیص کالا از گمرک از جمله شرکت‌های بازرگانی فعال و معتبر در کشور است که شما می توانید تمامی امور گمرکی، مراحل واردات و ترخیص کالاهای وارداتی خود را به متخصصین و ترخیص کاران حرفه ای این شرکت سپرده و از راهنمایی های کارشناسان و ترخیص کاران حرفه‌ای آن در زمینه واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک بهره‌مند شوید.

نگارنده مقاله چگونگی واردات و ترخیص چوب و کاغذ از گمرک : آقای مهندس مهدی شکوری،‌ مشاور و مدرس امور ترخیص کالا

جهت برخورداری از مشاوره ترخیص کالا می توانید با شماره ۰۹۳۸۲۶۹۵۲۷۰ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *