نحوه ترخیص پارچه از گمرکات خرمشهر و بوشهر

نحوه ترخیص پارچه

نحوه ترخیص پارچه از گمرکات خرمشهر و بوشهر

ترخیص پارچه از گمرکات مهم : مدت‌هاست عواملی همچون نسبت پایین تولید به تقاضا، دستگاه‌های نساجی قدیمی و نیز افزایش قیمت تولید پارچه در ایران به دلیل تحریم‌ها زمینه‌ساز و موجب واردات پارچه به کشور و همینطور ترخیص پارچه شده‌اند. البته ترخیص از گمرکات تخصصی نیازمند رعایت قوانینی خواهد بود و لذا نیاز است که توسط یک شرکت حرفه‌ای و با تجربه انجام شود تا از جریمه‌ها در امان باشید و ترخیص پارچه به راحتی و بدون مشکل انجام شود.

در ادامه بیشتر در مورد ترخیص پارچه از گمرکات تخصصی و به ویژه از گمرک بوشهر و گمرک خرمشهر که دو گمرک مهم در این زمینه محسوب می‌شوند آشنا خواهیم شد:

قوانین واردات و ترخیص پارچه از گمرکات تخصصی

نحوه ترخیص پارچه
نحوه ترخیص پارچه

تابعیت از قوانین جمهوری اسلامی ایران را می‌توان از مهم ترین موارد در زمینه واردات و ترخیص پارچه به شمار آورد. براساس قوانین واردات، شخصی که واردکننده پارچه است ابتدا باید پیش از آن که اقدام به خرید کند نمونه‌ای از پارچه را به گمرک ارسال کند تا میزان تعرفه گمرکی مشخص شود.

در گمرک نیز بعد از آن که پارچه در آزمایشگاه گمرک بررسی شد میزان تعرفه گمرکی معین می‌شود. در صورت عدم پیروی شخص واردکننده از این قوانین، در گمرک ضمن آن که ملزم به پرداخت حقوق گمرکی و تعرفه وارداتی خواهد شد باید بسته به صلاحدید معاون امور گمرکی با توجه به میزان تخلف، 10 تا 100 درصد جریمه نظامی نیز پرداخت نماید.

به منظور تعیین ارزش یک پارچه نیز معیارهای مختلفی در نظر گرفته می شود که از بین آن‌ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. گرماژ پارچه
 2. جنس پارچه
 3. عرض پارچه
 4. نوع دوخت

لازم به ذکر است که به طور معمول بیشتر پارچه‌ها به ازای 32 درصد ارزش خود پارچه مشمول حقوق گمرکی خواهند شد. علاوه بر آن براساس قوانین تجارت پارچه، 9 درصد مالیات و ارزش افزوده نیز برای ترخیص پارچه از گمرکات تخصصی در نظر گرفته می شود.

 

واردات پارچه به داخل کشور

نحوه ترخیص پارچه
نحوه ترخیص پارچه

پیش از این نیز گفتیم که مواردی چون فرسودگی دستگاه‌های نساجی باعث شده که تولید پارچه در کشور با مشکلاتی همراه باشد. این موضوع باعث می شود که تاجران بسیاری به واردات پارچه‌های مختلفی روی بیاورند. به نوعی واردات پارچه در کشوری مثل ایران که داوطلب انواع پارچه به ویژه پارچه های مشکی بسیار زیاد است از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد.

به طور معمول به منظور تأمین پارچه مورد نیاز کشور از کشورهایی نظیر ترکیه، پاکستان، آلمان، ایتالیا، چین، تایوان و… به ایران پارچه وارد می شود. و در این بین بیشتر از طریق مرزهایی دریایی این واردات انجام می شود.

به طور کلی گمرک‌های مختلفی در کشور وجود دارند که از مهم ترین آن‌ها به ویژه در خصوص ترخیص پارچه می‌توان به گمرک بوشهر و گمرک خرمشهر اشاره نمود. در ادامه بیشتر با این دو گمرک آشنا خواهیم شد:

1. ترخیص از گمرک بوشهر

یکی از بهترین و بزرگ ترین گمرک‌های فعال در کشور، گمرک بوشهر است. استان بوشهر به واسطه شرایط منطقه‌ای و نیز مجاورت با کشورهایی نظیر عربستان، قطر، بحرین و عمان یک گزینه ایده‌آل به منظور واردات پارچه به شمار می‌رود.

این گمرک همچنین دارای مزایای دیگری است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

7 مزیت ترخیص از گمرک بوشهر

 1. برخورداری از ترانزیت با سرعت بالا
 2. ارائه تخفیفات ویژه گمرکی 20 درصدی
 3. در نظرگیری هزینه دپوی مناسب در این گمرک
 4. تخلیه بار تنها در 24 ساعت
 5. امکان ترخیص پارچه از گمرک بوشهر با کمترین تشریفات گمرکی
 6. مناسب ترین هزینه انبارداری
 7. دارای انباری سرپوشیده به متراژ 37 هزار متر

2. ترخیص از گمرک خرمشهر

یکی دیگر از بزرگ ترین گمرک ها در زمینه ترخیص کالا به ویژه ترخیص پارچه را می توان گمرک خرمشهر دانست. این گمرک دومین گمرک کانتینری کشور محسوب می شود. گمرک خرمشهر نیز به واسطه موقعیت جغرافیایی ایده‌آلی که داشته بخش قابل توجهی از واردات خصوصی کشور را به خود اختصاص داده است.

در ادامه کمی بیشتر با مزایای ترخیص از گمرک خرمشهر آشنا خواهیم شد:

5 مزیت ترخیص از گمرک خرمشهر

 1. بهره‌مندی از تخفیف 25 درصدی سود بازرگانی
 2. دارای ترانزیت زمینی و دریایی
 3. برخورداری از تجهیزاتی تخصصی و حرفه‌ای به منظور تخلیه و بارگیری کانتینر در زمینه ترخیص پارچه از گمرک خرمشهر
 4. نزدیکی به کشورهای کویت، عراق و آسیایی مرکزی
 5. دارای بزرگترین پایانه های مسافری_دریایی

 

نگارنده مقاله شرایط ترخیص با نحوه ترخیص پارچه : آقای مهندس مهدی شکوری،‌ مشاور و مدرس امور ترخیص کالا

جهت برخورداری از مشاوره ترخیص کالا می توانید با شماره ۰۹۳۸۲۶۹۵۲۷۰ تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *