مراحل ترخیص جرثقیل از گمرک

ترخیص جرثقیل از گمرک

مراحل ترخیص جرثقیل از گمرک

ترخیص جرثقیل از گمرک : اهمیت غیر قابل انکار جرثقیل 

در این مقاله قصد داریم در مورد ترخیص جرثقیل از گمرک صحبت کنیم. اما پیش از آن تعریف مختصری را از جرثقیل ارائه خواهیم داد. یکی از ماشین آلات مهم و کاربردی که از ظاهری بزرگ برخوردار بوده و در حرکت اشیاء و اجسام سنگین، نقش مهمی را ایفا می‌کند؛ جرثقیل است. در واقع جرثقیل با بهره‌گیری از بازو، اهرم و طناب و قرقره‌هایی که دارد؛ اجسام را از نقاط مرتفع به پایین حرکت داده و یا در جهت عکس عمل می‌کند؛ یعنی بعضی از اشیاء را به نقاط بلندتر حرکت داده و از این طریق منجر به جابجایی موثر خواهد شد. جرثقیل نه تنها اجسام را در جهت افقی به حرکت درمی آورد؛ بلکه آنها را در جهت عمودی نیز حرکت داده و از این طریق باعث بهبود بسیاری از امور خواهد شد.

ترخیص جرثقیل از گمرک
ترخیص جرثقیل از گمرک
تسریع بخشی به امور از اثرات جرثقیل
در تعریف دیگر می توان گفت هر جسم و شی ای که انتقال آن، خارج از توان انسان باشد؛ با استفاده از ابزارهای کارآمد مثل جرثقیل، انتقال می یابد. این کار، توام با سرعت و سهولت بسیاری خواهد بود. با وجود جرثقیل که در صنایع مهمی مثل صنعت حمل و نقل رواج یافته، بسیاری از مشکلات مربوط به جابجایی پایان یافته و حالا این نوع ماشین‌آلات از اهمیت بالایی برخوردار می باشند. به طوری که زندگی بدون آنها را نمی‌توان تصور کرد. نه تنها صنعت حمل و نقل، بلکه صنعت ساختمان‌سازی نیز به جرثقیل، نیاز مبرم داشته و بدون آن قادر به ادامه بسیاری از فعالیت ها نخواهد بود.
تامین جرثقیل از طریق واردات
سوالی که در رابطه با جرثقیل به وجود آمده و باید به آن پاسخ داد؛ این است که تامین جرثقیل چگونه صورت می گیرد؟ حقیقتا درصد قابل توجهی از جرثقیل های مورد استفاده در صنایع، از طریق واردات تامین گشته و وارد بازار ایران شده اند. یعنی اگر واردات جرثقیل صورت نگیرد؛ امکان تامین مستمر این ماشین‌آلات وجود نداشته و در نتیجه، انجام خیلی از امور صنعتی، ساختمانی و عمرانی با مشکل مواجه خواهند شد. اما واردات جرثقیل، نیازمند رعایت اصول و ضوابط مشخصی است. اگر این اصول و ضوابط رعایت نکردند؛ امکان ترخیص جرثقیل از گمرک وجود نخواهد داشت. این قانون نه تنها در مورد جرثقیل صدق می کند؛ بلکه یک قانون کلی برای ترخیص کالا محسوب می شود.
کدام جرثقیل ها برای واردات انتخاب می گردند؟
با توجه به گسترش بخش صنعت و ساختمان‌سازی، نیاز بسیاری به واردات جرثقیل وجود داشته و این نیاز، زمانی تامین می گردد که عملیات ترخیص جرثقیل از گمرک صورت گیرد. یعنی جرثقیل زمانی حق ورود به بازار ایران را خواهد داشت که تمام مراحل و قوانین ترخیص جرثقیل را طی کرده باشد. اما آنچه که در این بخش می‌خواهیم بدانیم، این است که کدام یک از جرثقیل‌ها برای واردات به ایران انتخاب شده و در نهایت مورد استفاده در بخش‌های متعدد قرار می گیرند. در اینجا به نام این جرثقیل‌ها اشاره خواهیم کرد:
 • ترخیص و واردات جرثقیل دروازه‌ای
 • ترخیص و واردات جرثقیل کامیونی
 • ترخیص و واردات جرثقیل تلسکوپی
 • ترخیص و واردات جرثقیل کابلی
 • ترخیص و واردات جرثقیل برجی
 • ترخیص و واردات جرثقیل سقفی
 • ترخیص و واردات جرثقیل متحرک
 • ترخیص و واردات جرثقیل کابلی
مراحل ترخیص جرثقیل از گمرک
برای ترخیص جرثقیل از گمرک، نیاز به طی مراحل خاصی خواهد بود. این مراحل در خصوص همه کالاها صورت گرفته و مربوط به قوانین ترخیص می شوند. پیش از هر اقدامی نیاز به تهیه مدارک و اسناد مورد نیاز جهت ترخیص جرثقیل خواهید داشت. مانند:
تهیه اظهارنامه
ابتدا باید اطلاعات مربوط به جرثقیل را در واحد تجارت فرامرزی ثبت کنید. یعنی پیش از هر چیزی نیاز به ثبت سفارش کالا خواهید داشت. این کار با عنوان اظهارنامه شناخته می شود. پس از تهیه اظهارنامه باید یک پرینت از آن بگیرید.
ارائه قبض، پیش از ترخیص
پیش از ترخیص جرثقیل از گمرک باید یک فیش تحت عنوان قبض انبار تهیه کرده و آن را ارائه دهید. وگرنه ترخیص کالا ممکن نخواهد بود.
تهیه بارنامه
اخذ بارنامه هم پیش از ترخیص، ضروری بوده و بارنامه شامل اطلاعات کلی محصول مانند تعداد، وزن، حجم و مواردی از این قبیل خواهد شد.
دریافت فاکتور خرید
وقتی واردات کالا صورت می گیرد؛ باید فاکتور خرید در ازای آن ارائه گردد. این فاکتور از اهمیت زیادی برخوردار بوده و قانونی بودن کار شما را نشان می دهد. در واقع این فاکتور، خرید کالا از سوی شما را تایید می کند.
تقدیم برگ ترخیصیه
برگ ترخیصیه حاکی از آن است که تمام امور مربوط به واردات و ترخیص از سوی شما انجام گرفته و این کار به صورت قانونی طی شده است.
ارائه سایر مدارک
البته برای ترخیص جرثقیل از گمرک، نیاز به ارائه مدارک دیگری نیز خواهد بود که آنها را نام می‌بریم:
 • لیست عدل‌بندی
 • پروفرما
 • گواهی مبدا
 • بیمه نامه کالا
 • اصل و کپی کارت ملی مربوط به شخص وارد کننده
 • اصل و کپی کارت بازرگانی
 • اصل و کپی کارت ملی ترخیص کار گمرک و حق‌العمل کار
 • وکالت نامه محضری صاحب کالا
 • و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *