آشنایی با ترخیص کالا از گمرک فرودگاه پیام

ترخیص از گمرک فرودگاه پیام

نحوه ترخیص کالا از گمرک فرودگاه پیام

ترخیص از گمرک فرودگاه پیام : همانطور که می دانید، گمرک فرودگاه پیام یکی از مهم‌ترین گمرکات ایران محسوب می شود. این گمرک در استان البرز واقع شده و به دلیل بهره‌مندی از موقعیت استراتژیک عالی مورد توجه بسیاری از بازرگانان ایرانی قرار گرفته است. نتایج آمار و بررسی‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از مراودات تجاری کشورمان از طریق این گمرک صورت می‌گیرد. اما ترخیص کالا از گمرک فرودگاه پیام مانند دیگر گمرکات کشور شرایط و قوانین مخصوص به خود را دارد.

اگر قصد ترخیص کالا از این گمرک را دارید، باید شرایط و مراحل ترخیص در گمرک پیام را بدانید یا انجام آن را به افراد متخصص یا شرکت‌های معتبر این حوزه بسپارید. تاژ ترخیص بستری را فراهم کرده است تا بتوانید به راحتی و با اطمینان بارهای وارداتی خود را از این گمرک و بسیاری از دیگر گمرکات کشور ترخیص کنید.

 

درباره گمرک فرودگاه پیام

فرودگاه بین‌المللی پیام با کد یاتا و ایکائو PYK و OIIP در سال 1371 تاسیس شد و از سال 1376 فعالیت خود را آغاز نمود. این فرودگاه با مساحت 3600 هکتاری در استان البرز و در 35 کیلومتری استان تهران قرار دارد. فرودگاه پیام از همان ابتدا تاسیس با هدف ترانزیت و حمل و نقل بار راه‌اندازی شد و در حال حاضر به یکی از مناطق ویژه اقتصادی مهم در کشور تبدیل شده است و برای اهدافی از قبیل حمل و نقل تجاری، ترانزیت باربری و غیره استفاده می‌شود.

گمرک منطقه ویژه اقتصادی پیام در این فرودگاه بوده و به دلیل موقعیت استراتژیک خوبی که دارد مورد توجه بسیاری از تجار و بازرگانان برای ترخیص کالا قرار گرفته است. این منطقه با سیزده استان کشورمان تلاقی داشته و نزدیک‌ترین منطقه ویژه اقتصادی به تهران محسوب می‌شود، بنابراین ترخیص کالا از طریق این گمرک می‌تواند سودآوری بسیاری برای بازرگانان داشته باشد.

بهتر است بدانید که این منطقه علاوه بر فعالیت به صورت مرز هوایی به صورت ترانزیت جاده‌ای، ریلی و دریایی نیز مشغول فعالیت است و یکی از مناطق مهم اقتصادی برای سرمایه‌گذاران خارجی شناخته می‌شود. فروش کالا به اتباع خارجی به صورت خرده فروشی در این گمرک بلامانع است.

همچنین از آنجایی که این مجموعه متعلق به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است، برای سرمایه‌گذاران و صاحبان صنایع تولیدی در این زمینه می‌تواند مزایای بسیاری داشته باشد.

 

مزایای ترخیص کالا از گمرک فرودگاه پیام

همانطور که گفته شد، گمرک فرودگاه پیام به دلیل موقعیت استراتژیک عالی که دارد یکی از گمرکات مهم کشور برای ترخیص کالا است. در ادامه با مهم‌ترین مزایای ترخیص کالا از گمرک این فرودگاه آشنا می‌شویم:

 • امکان ترخیص کالا بدون محدودیت و بدون نیاز به ثبت سفارش و گشایش اعتباری
 • وجود آزمایشگاه آی تی و آی سی تی
 • نزدیکی به خطوط ریلی راه‌آهن کشور
 • نزدیکی به مترو تهران
 • بهره‌مندی از شرایط اقلیمی مناسب
 • برخورداری از قرنطینه گیاهی، ترانزیت، گذرنامه اختصاصی و بانک
 • نزدیکی به مراکز تحقیقاتی
 • نزدیکی به مراکز تولیدی عمده
 • امکان ورود و خروج کالا به خارج از کشور بدون نیاز به انجام تشریفات گمرکی
 • امکان صدور مجدد کالا بدون محدودیت
 • امکان سرمایه‌گذاری اتباع خارجی به هر میزان مشارکت
 • نداشتن قوانین دست و پاگیر
 • ترخیص سریع کالا از گمرکامکان ورود آزاد، بدون نیاز به پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی برای واردات کالاها، ماشین‌آلات و مواد اولیه واحدهای مستقر در منطقه
 • امکان ورود کالاهای تولید شده در منطقه بدون محدودیت، بدون نیاز به ثبت سفارش و بدون نیاز به گشایش اعتبار با توجه به میزان درصد ارزش افزوده به داخل کشور
 • وجود نیروی کار ارزان در منطقه
 • بهره‌مندی از امکانات زیرساختی مناسب
 • قرار گرفتن در مسیر ارتباطی زمینی استان‌های مهم کشور از قبیل تهران، قزوین، البرز، قم، مرکزی، مازندران و غیره
 • بهره‌مندی از فرودگاه اختصاصی (این موضوع برای تجاری که به صورت هوایی ارسال بار دارند، نقطه بسیار مثبتی است.)

 

مراحل ترخیص کالا از گمرک فرودگاه پیام

برای آن که بتوانید به صورت قانونی و بدون مشکل محموله‌های خود را از گمرک فرودگاه پیام ترخیص کنید لازم است مراحلی را سپری کرده و اسناد و مدارکی را جمع آوری نمایید. در این بخش به صورت مختصر با مراحل ترخیص کالا در گمرک فرودگاه پیام آشنا می‌شویم.

1- ثبت اظهارنامه در سامانه EPL: برای ترخیص کالا از گمرک این فرودگاه در اولین گام باید نسبت به تکمیل اظهارنامه و ورود اطلاعات مربوط به کالا در سامانه ای پی ال گمرکی اقدام کنید. شما می‌توانید به عنوان مالک یا نماینده قانونی وی نسبت به تکمیل اظهارنامه اقدام کنید. اگر با سامانه epl و نحوه ثبت نام و کار با آن آشنایی ندارید، توصیه می‌کنیم سری به مقاله آموزش جامع سامانه epl بزنید.
2- دریافت کوتاژ وارداتی: پس از آن که پروسه تکمیل اظهارنامه به درستی صورت گرفت، سامانه شماره‌ای تحت عنوان شماره کوتاژ به شما می‌دهد. برای انجام مراحل دیگر ترخیص این شماره الزامی است.
3- احراز هویت و تعیین مسیر گمرکی: در این مرحله اسناد ارائه شده بررسی شده و مسیر گمرکی جهت کنترل کالا تعیین می‌شود. کنترل کالا در این مرحله توسط بازرسان و کارشناسان امور گمرکی صورت می‌گیرد.
4- اخذ مجوزها: ممکن است ترخیص کالا مستلزم ارائه مجوزهایی باشد. مجوز بهداشت، استاندارد، انرژی اتمی، قرنطینه، مالیات، وزارت راه و غیره برخی از مهم‌ترین مجوزهای مورد نیاز برای واردات و صادرات است.
5- صدور سند ترخیص: در این مرحله لازم است هزینه‌های گمرکی توسط صاحب کالا پرداخت شود. پس از پرداخت و دریافت پروانه سبز گمرکی، صاحب کالا می‌تواند نسبت به خروج کالا از گمرک اقدام نماید.
6- انبارداری: پس از صدور سند ترخیصیه و تسویه حساب با شرکت حمل و نقل، مجوز بارگیری صادر خواهد شد. پس از صدور این مجوز لازم است هزینه انبارداری را پرداخت کنید.
7- خروج کالا از گمرک: در این مرحله انباردار پس از بررسی پروانه سبز گمرکی، مهر درب خروج و بیجک انبار را صادر خواهد کرد. پس از صدور این سند صاحب کالا می‌تواند برای بارگیری وسیله مورد نظر را به گمرک وارد کرده و محموله را از گمرک خارج نماید.
ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام مانند سایر گمرکات قوانین و مراحل مخصوص به خود را دارد و در صورتی که توسط افراد غیرمتخصص صورت گیرد می‌تواند مشکلات بسیاری از قبیل طبقه‌بندی اشتباه کالا، افزایش هزینه‌های واردات، تاخیر در خروج کالا و غیره را به همراه آورد.

 

شرایط ترخیص کالا از گمرک فرودگاه پیام 

در صورتی که بخواهید به صورت مستقیم محموله‌های خود را وارد گمرک فرودگاه پیام نمایید باید برای حمل بار، از یکی از روش‌های حمل هوایی یا ترانزیت استفاده کنید. البته ترخیص کالا از این فرودگاه برای آن دسته از بازرگانانی که به صورت ریلی یا دریایی کالای خود را به کشور وارد کرده‌اند، امکان‌پذیر می‌باشد. در صورتی که تاجران از طریق حمل دریایی یا ریلی ارسال بار داشته باشند، برای انتقال بار به این گمرک، باید از حمل ترانزیت به عنوان حمل و نقل واسط استفاده نمایند.

برای انجام این کار، تاجران می‌بایست به صورت مکتوب درخواست واردات کالا را به دفتر گمرک پیام ارائه نمایند و پس از دریافت مجوزهای ورود از دفتر اداره کل امور گمرکی، نسبت به ورود کالا به گمرک اقدام نمایند.

 

شرایط سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی پیام
همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، امکان سرمایه‌گذاری یکی از مزایای منطقه ویژه اقتصادی پیام است. اما سرمایه‌گذاری در این منطقه شرایطی دارد و هر کسب‌و‌کاری نمی‌تواند در این منطقه سرمایه‌گذاری داشته باشد.

صنایع دارویی، پزشکی، هوانوردی، آی تی سی،آی تی، حمل و نقل هوایی، دفاتر تجاری، مجتمع‌های نمایشگاهی، مجتمع‌های رفاهی شهر لجستیک و پایانه‌های صادراتی از جمله مواردی است که امکان سرمایه‌گذاری در آن‌ها امکان‌پذیر است.

برای آن که بخواهید در این منطقه سرمایه‌گذاری داشته باشید کافیست به سامانه خدمات الکترونیک پیام به آدرسpasc.ir مراجعه نمایید و اقدامات لازم برای دریافت زمین و سوله را انجام دهید. علاوه بر این لازم است مدارک لازم را آماده کرده و ارائه نمایید. این مدارک عبارتند از: اساسنامه، روزنامه رسمی، گواهی کد اقتصادی، کارت ملی، تصاویر گردش مالی حساب افراد، فرم تکمیل شده پرسشنامه سرمایه‌گذاری توسط سرمایه‌گذار و ارائه درخواست سرمایه‌گذاری.

در نظر داشته باشید که مدارک فوق می‌بایست توسط تاجر یا نماینده قانونی وی در این سامانه بارگذاری گردد.

باید بدانید که سرمایه‌گذاری در این مناطق با معافیت‌هایی همراه است. بر اساس ماده 200 مناطق ویژه اقتصادی، این مناطق جز محدوده گمرک محسوب نشده و مواد اولیه خارجی، ماشین آلات و تجهیزات در این مناطق از پرداخت عواض و تعرفه گمرکی معاف می‌باشند.

بنابراین آن دسته از سرمایه‌گذارانی که در این مناطق مشغول فعالیت هستند می‌توانند مواد اولیه مورد نیاز خود را بدون پرداخت عوارض ورودی ترخیص و به انبار یا خط تولید انتقال دهند. محصولات تولید شده در این بخش از پرداخت هرگونه تعرفه معاف بوده و بدون پرداخت عوارض صادرات آنها صورت می‌گیرد.

 

اطلاعات گمرک فرودگاه پیام
تمامی گمرکات کشور دارای اطلاعات مخصوص به خود هستند، بنابراین یکی از موضوعات مهمی که تجار و بازرگانان پیش از ترخیص کالا باید مورد توجه قرار دهند، کسب اطلاعات درباره گمرک مورد نظر است. در این بخش قصد داریم اطلاعاتی درباره شناسه و کد گمرکی، آدرس و شماره تماس این گمرک در اخیتارتان قرار می‌دهیم. اگر قصد ترخیص کالا از گمرک فرودگاه پیام دارید، این بخش را با دقت بخوانید.

شناسه و کد گمرکی منطقه ویژه اقتصادی پیام
یکی از موضوعات مهمی که هنگام ترخیص کالا از گمرک فرودگاه پیام باید مورد توجه قرار گیرد شناسه و کد گمرکی است. گمرک ایران برای هر کدام از در ایران هر گمرک با کد منحصر به فردی شناخته می‌شود. کد گمرک منطقه ویژه اقتصادی پیام ۱۰۱۰۲ می‌باشد.

آدرس گمرک پیام
برای آنکه بتوانید به صورت حضوری با گمرک فرودگاه پیام ارتباط برقرار کنید، می‌توانید از طریق یکی از آدرس‌های ذیل به دفتر تهران یا دفتر مرکزی این گمرک مراجعه کنید:

آدرس فرودگاه پیام: مهرشهر – انتهای بلوار ارم – جاده ماهدشت – فرودگاه بین المللی پیام – گمرک منطقه ویژه اقتصادی پیام

آدرس دفتر تهران گمرک فرودگاه پیام: خیابان سهروردی شمالی، خیابان توپچی، پلاک 3، طبقه زیر همکف

روابط عمومی گمرک فرودگاه پیام
برای تماس با گمرک فرودگاه پیام می‌توانید از طریق شماره تلفن‌02633266011 الی 15 با بخش مورد نظر ارتباط برقرار نمایید همچنین برای تماس با دفتر تهران کافیست با شماره 02188468018 در ارتباط باشید.

نگارنده مقاله آشنایی با ترخیص کالا از گمرک فرودگاه پیام : آقای مهندس مهدی شکوری،‌ مشاور و مدرس امور ترخیص کالا

جهت برخورداری از مشاوره ترخیص کالا می توانید با شماره ۰۹۳۸۲۶۹۵۲۷۰ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *