آشنایی با ترخیص کالا از گمرک آستارا

ترخیص از گمرک آستارا

آشنایی با ترخیص کالا از گمرک آستارا

ترخیص از گمرک آستارا : در مقالات گذشته از تاژ ترخیص سعی کردیم شما عزیزان را با گمرکات داخل کشور آشنا کنیم، در این مقاله قصد داریم شما را با با گمرک آستارا و همین طور نحوه ترخیص کالا از این گمرک آشنا کنیم.

گمرک آستارا در شمال ایران و در استان گیلان واقع شده است. این گمرک یکی از مهم ترین گمرک های کشور در زمینه ترخیص کالا به حساب می آید. گمرک آستارا در حاشیه رودخانه مرزی آستاراچای قرار گرفته است. این گمرک مرز طبیعی و موازی بین کشور ما ایران و کشور جمهوری آذربایجان است. ترخیص کالا از گمرک استارا به دلیل آن که یکی از مهم ترین گمرک ها در زمینه واردات و صادرات کالا است، برای تجار و بازرگانان فعال در این عرصه اهمیت ویژه ای دارد.

 

معرفی گمرک آستارا

گمرک آستارا که در نقطه مرزی استراتژیکی واقع شده و از لحاظ اقتصادی اهمیت فوق العاده ای برای افراد فعال در عرصه تجارت و صادرات و واردات کالا دارد. روزانه کالاهای بسیاری از طریق گمرک آستارا به کشور وارد یا از کشور صادر می شوند. در سال های اخیر نقش گمرک آستارا در اقتصاد داخلی و نیز روابط بین المللی پررنگ تر از قبل نیز شده است.

آستارا از نظر موقعیت مکانی و ارتباطی، بر سر یک سه راهی مهم قرار گرفته است. از طریق جنوب به بندر انزلی و رشت مرتبط است، از طریق شمال به آستارا و باکو و از طریق غرب به شهر اردبیل و تبریز. بنابراین نقش بسیار مهمی از نظر اقتصادی در کشور بازی می کند و یکی از بنادر فعال در زمینه ترانزیت کالا به داخل و خارج از کشور است.

از این گمرک بیشتر برای ترخیص کالا و صادرات و واردات از کشورهای روسیه، آذربایجان، گرجستان و اوکراین استفاده می کنند.

جالب است بدانید گمرک آستارا دومین منبع درآمد استان گیلان به حساب می آید و در زمینه صادرات چمدانی کشور نیز سهم زیادی را به خود اختصاص داده است. حال که دانستیم این گمرک تا چه حد از نظر اقتصادی مهم و تاثیرگذار است، بیایید درباره شرایط ترخیص کالا از گمرک استارا بیشتر بدانیم.

نحوه ترخیص کالا از گمرک آستارا

برای ترخیص کالا باید مراحلی را طی کرد. در اینجا به مرحله کسب اطلاعات و مراحل پس از آن جهت ترخیص اشاره می شود:

مرحله کسب اطلاعات
برای ترخیص کالاها از گمرک آستارا در مرحله اول، شما باید کالاهای وارداتی یا صادراتی مدنظر خود را در گمرک تایید کنید. اگر کالاهای مدنظر شما نیاز به دریافت مجوزهای خاص از نهادها و سازمان ها دارند در قدم اول باید به این امر بپردازید و پس از اخذ مجوزهای مورد نیاز اقدام به ترخیص کالا از گمرک کنید. پس گرفتن مجوز و اطلاع از قوانین و مقررات اولین کاری است که هر تاجر یا بازرگانی باید انجام دهد.

از طرفی اگر کالاها و محصولاتی که قصد ترخیص شان را از این گمرک دارید، مشمول طرح های مختلف تشویقی یا حمایتی شده اند به این موضوع نیز دقت کنید. زیرا شاید بتوانید هزینه های مربوطه را با این بخشودگی ها جبران نمایید. پس قبل از هر کاری اطلاعات لازم را درباره کالا و محصول مورد نظر خود به دست بیاورید و تحقیق کاملی در این زمینه انجام دهید. بدین ترتیب شاید بتوانید در هزینه های مربوطه نیز صرفه جویی های لازم را در صورت امکان به عمل بیاورید.

اگر کالاها یا محصولات مورد نظر شما شامل این طرح های تشویقی یا حمایتی نمی شوند، هزینه های متفاوتی را باید بپردازید. از حقوق انباردار گرفته تا بارگیری و حمل و نقل و نیز پرداخت عوارض مربوط به گمرک. این هزینه ها واقعا می تواند بسیار بالا و کمرشکن باشد. بنابراین کسب اطلاعات کامل و کافی پیرامون نوع کالاها و قوانین و مقررات مربوط به آنها اولین گام شما در زمینه ترخیص کالا از گمرک استاراست.

مراحل لازم پس از کسب اطلاعات
مراحل بعدی را باید طبق روند مشخص طی کنید تا بتوانید کالاها یا محصولات مورد نظر خود را ترخیص نمایید. این مراحل شامل دریافت پکینگ لیست و پروفرما، دریافت مجوزهای مربوطه به ثبت سفارش بازرگانی، اخذ بیمه برای کالاها، انجام هماهنگی های لازم برای بازرسی در مبدا و مقصد کالا، تشکیل پرونده برای تخصیص ارز و حواله های بانکی مدنظر، برقراری ارتباط با شرکت های حمل و نقل بین المللی، دریافت اسناد از این شرکت ها و موارد دیگری است که باید فرد به همه آنها بپردازد.

کالاهایی که از گمرک آستارا ترخیص می شوند
حال که اطلاعات لازم را به دست آوردید بیایید ببینیم چه کالاهایی را می توانید از گمرک آستارا ترخیص کنید. چرا که امکان اخذ مجوز واردات یا صادرات برای همه کالاها وجود ندارد. قبل از هر کاری باید بدانیم چه کالاهایی را می تواند وارد یا صادر کرد. اگر بخواهیم فهرستی از کالاهای مجاز تهیه کنیم، این فهرست می تواند شامل موارد زیر باشد:

محصولات کشاورزی، انواع مواد غذایی، مصالح ساختمانی مانند گچ و سیمان، محصولات شیمیایی، فرش و موکت، انواع لباس و پارچه، انواع محصولات و کالاهای صنعتی، انواع مصنوعات فلزی و کیف و کفش.

این محصولات و کالاها جزو کالاهای مجاز در زمینه واردات و صادرات به حساب می آیند. شما می توانید با اخذ مجوزهای لازم از نهادهای مربوطه، اقدام به صادرات یا واردات این محصولات و کالاها کنید. حال می خواهیم بدانیم اگر فردی بخواهد روند صادرات کالا را از طریق گمرک آستارا پیگیری کند چه کاری باید انجام دهد. در ادامه بیشتر در این زمینه می خوانیم.

صادرات کالا از گمرک آستارا
برای صادرات و ترخیص کالا از گمرک استارا لازم است علاوه بر مجوزهای لازم، بازرگانان و تاجران فعال در این عرصه مدارک مورد نیاز را هم تهیه کنند. برای این کار بهتر است از افراد خبره ای که سابقه طولانی در این امر دارند استفاده کنند. زیرا این افراد که به ترخیص کالاها از گمرک استارا تسلط کامل دارند می توانند تاجران و بازرگانان را در زمینه های مورد نیاز راهنمایی کنند تا سریع تر روند صادرات کالا را طی نمایند.

هر چند در هر صورت مدارک لازم باید گردآوری و تقدیم مسئولان مربوطه گمرک شود. مثلا برای امر صادرات داشتن مدارک بارنامه، پکینگ لیست و فاکتورهای فروش لازم است. همچنین اگر برای صادرات نیاز به مجوزهای لازم خاصی داشته باشید× باید این مدارک و مجوزها را هم ضمیمه پرونده خود کنید. بدین ترتیب با آگاهی کامل و آمادگی مناسب، روند صادرات را می توانید به موقع و بدون هیچ مشکلی انجام دهید.

پیشنهاد می شود برای تسریع در امر صادرات و جلوگیری از توقف بیش از اندازه بار در انبارهای گمرک آستارا از خدمات ترخیص کاران استفاده کنید. ترخیص کار گمرک استارا کمک می کند تا دچار این مشکل نشوید. این مشکل با خود هزینه های بسیاری در بر دارد و می تواند مدت ها شما را معطل ساخته و باعث راکد ماندن بار شود. همین راکد ماندن زمینه ضرر و زیان بسیاری را برای صاحبان بار فراهم کرده است. بنابراین با استفاده از خدمات مشاوره ای با افراد ترخیص کار به سرعت از قوانین مطلع شده و روند صادرات در کمترین زمان ممکن به خوبی انجام می شود. بدین ترتیب هزینه های اضافی و دردسرهای متعاقب آن برای شما پیش نمی آید.

مراحل لازم برای ترخیص کالاها از گمرک آستارا

حال که دانستیم مجاز به صادرات یا واردات چه کالاهایی هستیم و مدارک مورد نیاز را برای این امر تهیه کردیم، به مراحل مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک استارا می پردازیم. همه افراد باید این مراحل را تک به تک طی کنند. این مراحل شامل موارد زیر است:

• ابتدا لازم است در سامانه جامع تجارت، کالا یا محصول مورد نظر را ثبت کنید.
• در مرحله بعد، لازم است شرکت حمل کننده بار مدنظر شما برای کالاهایی که از طریق دریا ارسال می شوند گواهی ترخیص را از مراجع مربوطه دریافت کند.
• اگر قرار است کالا یا محصول مورد نظر شما از طریق هواپیما وارد یا صادر شود، باید قبض انبار داشته باشد.
• در مرحله بعد، کلیه این مدارک را تسلیم گمرک می کنید. اگر همه موارد به درستی انجام شده باشد برای ترخیص کالا یا محصول شما مسیر سبز انتخاب می شود.
• اما اگر در هر کدام از مراحل، به مشکل برخوردید، بالاجبار باید وارد مسیر زرد یا قرمز شوید. ورود به این دو مسیر باعث می شود در روند ترخیص کالاها از گمرک استارا با تاخیر مواجه شوید.

حال که با مراحل ترخیص کالا آشنا شدید، ضرورت استفاده از خدمات ترخیص کار گمرک استارا بیشتر نمایان می شود. شما در هر مرحله ای می توانید با رجوع به این افراد، در روند فعالیت خود تسریع ایجاد کنید. چرا که آنها مسلط به قوانین و اصولی هستند که از سوی سازمان های مربوطه وضع شده است. هرگونه عدم اطلاع از این قوانین و اصول باعث می شود صاحبان بار و کسانی که به دنبال ترخیص کالا هستند با مشکلات بزرگی مواجه شوند. برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی که باعث تاخیر در روند ترخیص کالا می شود و می تواند هزینه های بسیاری را به افراد تحمیل کند بهتر است از ترخیص کار گمرک استارا استفاده کنید.

جمع بندی 

گمرک آستارا از مهم ترین گمرک های کشور در زمینه واردات و صادرات کالا به حساب می آید. تاجران و بازرگانان بسیاری از طریق این گمرک اقدام به ترخیص کالا می کنند. روند ترخیص کالا از گمرک استارا گاهی اوقات با چالش هایی روبه رو است. به طوری که افراد ممکن است در طی این مراحل با مشکلاتی مواجه شوند که باعث ایجاد تاخیر در روند فعالیت آنها شده و متعاقب آن هزینه های بسیاری بر آنها تحمیل شود. برای جلوگیری از این مشکلات، پیشنهاد می شود از خدمات ترخیص کار گمرک آستارا استفاده کنید. از افرادی که تسلط کامل به قوانین و مقررات دارند و می توانند کمک شایانی به تسریع روند ترخیص کالا از گمرک کنند.

نگارنده مقاله آشنایی با ترخیص کالا از گمرک آستارا : آقای مهندس مهدی شکوری،‌ مشاور و مدرس امور ترخیص کالا

جهت برخورداری از مشاوره ترخیص کالا می توانید با شماره ۰۹۳۸۲۶۹۵۲۷۰ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *