آشنایی با اچ اس کد (HS code) و کاربردهای آن

اچ اس کد و کابردها

آشنایی با اچ اس کد (HS code) و کاربردهای آن

اچ اس کد و کابردها : همانطور که می دانید تمامی گمرکات کشور قوانینی شبیه به یکدیگر دارند، اما نوع حمل و نقل و کالاها ممکن است استثنائاتی برای آن ها به وجود آورد. اداره گمرک دارای تشریفات گمرکی است که تمامی آن ها طبق شرایط و ضوابط باید به درستی طی شود، تا در ادامه روند مشکلی پیش نیاید. یکی از موارد مهمی که به آن پرداخته می‌شود، اچ اس کد است که روشی استاندارد برای دسته بندی کالاها و محصولات تجاری می باشد. در سراسر دنیا همه گمرکات برای شناسایی محصولات صادراتی و وارداتی، تعیین عوارض و حقوق و… از این سیستم استفاده می‌کنند. به طور کلی این کلمه به عنوان یک نمانکلاتور چند منظوره برای توصیف انواع کالا استفاده می‌شود. برای ادامه مطالب با تاژ ترخیص همراه باشید.

 

تعریف اچ اس کد (HS code) 

Hs code شناسه ای برای کالاها است که نشان می‌دهد این کالا در چه وضعیتی می‌باشد و نوع آن را مشخص می‌کند. برای واردات کالا و صادرات باید تمامی محصولات دارای این کد باشند. در واقع نوعی سیستم برای این فرایند در نظر گرفته شده است که به عنوان سیستم هماهنگ توصیف و کدگذاری کالا هر 5 سال یک بار توسط سازمان گمرک جهانی به روز رسانی می‌شود.

کاربردهای hs code

سیستم اچ اس کد در 200 کشور فعال است و همگی از این سیستم برای کنترل و رصد بهینه واردات و صادرات، رصد مالیات، سیاستگذاری های تجاری، آمار حمل و نقل، کنترل و رصد سهمیه ها، قیمت ها، آمار تردد وسایل نقلیه، تحقیقات و پژوهش های اقتصادی استفاده می‌کنند. با این حال کاربرد HS Codes به مراحل زیر تقسیم می‌شود:

قاعده 1: طبقه بندی محصولات (چهار رقم اول بر اساس عنوان، بخش و فصل)
قاعده 2: دسته بندی کالا های منفصله و مخلوط
قاعده 3: طبقه بندی محصولاتی که در دو عنوان مختلف قرار می‌گیرند.
قاعده 4: محصولاتی که در طبقه بندی ۱، ۲ و ۳ قرار نمی‌گیرند.
قاعده 5: طبقه بندی بسته بندی ها
قاعده 6 : دسته بندی محصولات بر اساس شماره های فرعی با استناد به شماره های فرعی.

 

ساختار اچ اس کد (HS code) به چه شکل است؟

کدهایی که در این ساختار در نظر گرفته شده اند با ویژگی های کد شناسایی ۶ رقمی، 5000 گروه کالایی، ۲۱ قسمت، ۹۹ فصل، ساختار قانونی و منطقی به دلیل ساختار قانون مند معرفی می‌شوند. روند این سیستم به این شکل است که خواننده در وهله اول با قسمت عنوان مواجه می‌شود که بخش گسترده ای از محصولات را در خود جای داده است. بنابراین در این بخش تنها درمی‌یابید که تعرفه ای در اختیار مراجعه کننده قرار نمی‌گیرد و تنها راجع به محصولات توضیح داده شده است. پس از آن قسمت زیرین درباره فصول مربوط به محصولات توضیح داده شده است. به طور کلی وجود اچ اس کد امری ضروری برای کالاها در فرایندهای ترخیص کالا از گمرک و واردات و صادرات است.

نحوه استفاده از کد اچ اس (HS code) 
اگر یک کد هشت رقمی را در نظر بگیرید: (به عنوان مثال ۸۷۰۵۱۰۱۰ که اغلب برای جرثقیل ها به حساب می‌آید)

 • دو رقم اول: فصل تعرفه
 • دوم رقم دوم: شماره اصلی
 • دو رقم سوم: شماره فرعی
 • دو رقم چهارم: تقسیم بندی داخلی و جزئیات

تعرفه گمرکی و اچ اس کد (HS code) 

طبق تعاریفی که خواندید تعرفه گمرکی یا اچ اس کد شناسه ای هشت رقمی برای اعتبار کالا و ضمانت آن است که در همه جا قابل قبول می‌باشد. تعرفه گمرکی شامل عوارض و مالیاتی است که دولت به دلایل حمایتی، مالی و ترکیبی از کالاهای وارداتی اخذ می‌کند. مبلغی که برای این تعرفه گمرکی در نظر گرفته شده است اغلب با حقوق گمرکی شناخته می‌شود. که به دو صورت عام و خاص در نظر گرفته می‌شود.

اچ اس کد و کابردها
اچ اس کد و کابردها

چگونه اچ اس کد را پیدا کنیم؟

برای این که بتوانید این کد را بیابید باید مراحل زیر را طی کنید.

 1. وارد سایت ایران کد شوید.
 2. در قسمت پایین صفحه روی بخش ایرانکد کلیک کنید.
 3. در صفحه جدیدی که برای شما باز شده است روی گزینه بین المللی کلیک کنید.
 4. در این قسمت شما طبقه بندی HS را مشاهده می کنید.

سازمان جهانی گمرک بعد از بررسی کامل تغییرات در کالا و محصولات مختلف در ژانویه 2025 اصلاحات و تغییرات HS کد های جدید را به کشورهای مختلف هر پنج سال یک بار اعلام می‌نمیاد. سازمان جهانی گمرک بیان می کند که HS2022 و 351 اصلاحیه که طیف وسیعی از کالا ها را در برمی‌گیرد تغییرات قابل توجه و عمده ای را در سیستم هماهنگ ایجاد می‌کند. به طور کلی اصلاحات HS2022 بر انطباق با تجارت کنکوری و پرداختن به مسائل زیست محیطی و اجتماعی که در معرض توجه جهانی است توجه زیادی دارد.

از مهم ترین تغییرات این سیستم:

1.جریان محصولات جدید (پهپاد، محصولات تنباکو)
2.پیشرفت های تکنولوژیکی (فیبر شیشه، ماشین های شکل دهی فلز)
3.سلامت و ایمنی (کیت های تشخیصی، دارونماها، آزمایشات بالینی)
4.امنیت انسانی (سموم، تجهیزات آزمایشگاهی)
5.حفاظت از جامعه (مواد رادیواکتیو، چاشنی ها)
6.قابل ذکر است که اعداد HS در هر کشوری یکسان است به این ترتیب صادر کنندگان موظف اند کد شش رقمی HS را در اسناد صادراتی که هم صادر کننده و هم وارد کننده از آن استفاده می‌کنند درج کنند که شامل پروفرما و فاکتور های تجاری و گواهی مبدا می‌شود.
7.کدهای برنامه تعرفه هماهنگ HS و جدول B به همان شکل کدهای HS برای شش رقم اول هستند و شامل چهار رقم اضافی برای مجموع 10 عدد هستند، که به شناسایی و طبقه محصولات کمک شایانی می‌کند.

مهم ترین تغییرات HS کد سال 2023

مهمترین تغییرات در حوزه های مختلف است:

 • حوزه صنایع غذایی، نوشیدنی و تنباکو
 • بخش. صنایع .شیمیایی در نظر گرفتن کنوانسیون های مختلف، کنوانسیون سلاح های شیمیایی، کنوانسیون، استکهلم در مورد آلاینده های آلی پایدار و کنوانسیون روتردام
 • در بخش بهداشت، طبقه بندی کیت های تشخیصی و دارونماها ساده شده است.
 • بخش ماشین آلات سازماندهی مجدد عناوین فرعی شماره ۸۴.۶۲ برای ماشین آلات و دستگاه های شکل دهی فلزات زیرعنوان ها و یادداشت های توضیحی جدید برای کالاهای نظارت دیجیتال، گوشی های هوشمند و…

جمع بندی اچ اس کد و کابردها

توجه داشته باشید امور گمرکی دارای مراحل و بخش های زیادی است که هرکدام به ترتیب و طبق اطلاع قبلی باید اجرا شوند. اظهارنامه گمرکی نیز مانند تعرفه گمرکی از دیگر تشریفاتی است که حتما باید برای ترخیص و واردات کالا به آن بپردازید و جز مدارک اصلی ارائه دهید. برای این که بتوانید از تمامی مسیر آگاه باشید و دچار ضرر و اشتباه نگردید بهتر است از یک شرکت معتبر و با سابقه کمک بگیرید. گروه تاژ ترخیص با داشتن نیروی متخصص و سوابق درخشان توانسته است هر ساله تاجران بسیاری را به خود جذب کند و بهترین ها را در اختیار آن ها قرار دهد.

نگارنده مقاله آشنایی با اچ اس کد (HS code) و کاربردهای آن : آقای مهندس مهدی شکوری،‌ مشاور و مدرس امور ترخیص کالا

جهت برخورداری از مشاوره ترخیص کالا می توانید با شماره ۰۹۳۸۲۶۹۵۲۷۰ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *