آشنایی با انواع کانتینر باربری

انواع کانتینر باربری

آشنایی با انواع کانتینر باربری

انواع کانتینر باربری : در این مقاله قصد داریم در مورد کانتینرها از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین وسایل برای حمل‌ونقل دریایی و زمینی در سطح بین‌المللی و داخلی هستند، صحبت کنیم. کانتینرهای باربری انواع گوناگونی داشته و هر کدام بر اساس ابعاد و کاربری که دارند برای ارسال انواع گوناگونی از کالا مناسب‌اند. برای‌آنکه با انواع کانتینر باربری و کاربردهای آن‌ها آشنا شوید و بدانید که در حمل‌ونقل بین‌المللی از کدام‌یک از آن‌ها استفاده کنید، با تاژ ترخیص همراه باشید.

کانتینر ۲۰ فوت
کانتینر 20 فوتی در مقایسه با کانتینر 10 فوتی بیشتر در حمل و نقل بین المللی دریایی و زمینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از کانتینر به دلیل فضای خوبی که دارند برای حمل انواع گوناگونی از کالا مناسب است. در هر کانتینر 20 فوتی به طور متوسط 10 پالت امریکایی و 11 پالت اروپایی قرار می‌گیرد.

در جدول زیر با ابعاد داخلی، ابعاد بیرونی، وزن و حجم کانتینرهای 20 فوت آشنا می‌شویم.

ابعاد داخلی کانتینر 20 فوت ابعاد بیرونی کانتینر 20 فوت
ارتفاع (متر) 5.898 ارتفاع (متر) 6.10
عرض (متر) 2.352 عرض (متر) 2.44
طول (متر) 2.393 طول (متر) 2.59
وزن کانتینرهای 20 فوت حجم کانتینرهای 20 فوت
وزن خالص (کیلوگرم) 2300 حجم (مترمکعب) 33
حداکثر وزن بار (کیلوگرم) 28220

کانتینر باربری ۴۰ فوت
کانتینر باربری 40 فوت که با نام کانتینر 40 فوتی شناخته می‌شود از کاربردی‌ترین انواع کانتینر در حمل و نقل به خصوص حمل‌و‌نقل بین‌المللی است. این کانتینرها ابعاد استانداردی دارند و همین موضوع باعث شده تا به راحتی بر روی تریلی قرار گیرند. از آنجا که در چهار گوشه کانتینرهای 40 فوتی قلاب جرثقیل تعبیه شده است حمل و جابجایی بار با این نوع از کانتینر آسان است.

در جدول زیر با ابعاد داخلی، ابعاد بیرونی، وزن و حجم کانتینرهای 40 فوت آشنا می‌شویم.

ابعاد داخلی کانتینر 40 فوت ابعاد بیرونی کانتینر 40 فوت
ارتفاع (متر) 2.385 ارتفاع (متر) 2.591
عرض (متر) 2.352 عرض (متر) 2.438
طول (متر) 12.032 طول (متر) 12.192
وزن کانتینرهای 40 فوت حجم کانتینرهای 40 فوت
وزن خالص (کیلوگرم) 30.48 حجم (مترمکعب) 67.5

کانتینر ۴۰ فوت HighCube

کانتینر 40 فوت HighCube یا همان کانتینر 40 فوتی ارتفاغ بلند، همان کانتینر 40 فوتی است با این تفاوت که این کانتینر ارتفاع بلندتری نسبت به کانتینر 40 فوت استاندارد دارد و این ارتفاع بلند شرایط را برای ارسال بارهای مرتفع محیا می‌کند.

ارتفاع بلندتر این نوع از کانتینر باعث شده که هزینه حمل‌ونقل در صورت استفاده از این نوع از کانتینر نسبت به کانتینر 40 فوتی استاندارد بیشتر شود، از این رو بسیاری از شرکت‌های حمل و نقل از این نوع کانتینر نسبت به دیگر انواع کانتینر کمتر در حمل و نقل بین المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در جدول زیر با ابعاد داخلی، ابعاد بیرونی، وزن و حجم کانتینر ۴۰ فوت HighCube آشنا می‌شویم.

ابعاد داخلی کانتینر 40 فوت HighCube
ارتفاع (متر) 2.7
عرض (متر) 2.352
طول (متر) 12.032
وزن کانتینرهای 40 فوت HighCube
وزن خالص (کیلوگرم) 4020
حجم کانتینرهای 40 فوت HighCube
حجم (مترمکعب) 76

 

 

 

 

 

 

 

انواع کانتینر باربری از لحاظ کاربری
کانتینرهای باربری علاوه بر ابعاد از نظر کاربرد به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند و هر کدام برای ارسال انواع گوناگونی از کالا مناسب‌اند. مثلا شرایط ارسال موادغذایی با ماشین آلات و تجهیزات متفاوت است و هر کدام باید از طریق کانتینر مخصوص به خود ارسال شوند. در ادامه با برخی از مهم‌ترین انواع کانتینر باربری از لحاظ کاربردی که دارند آشنا می‌شویم.

 

آشنایی با کانتینر یخچالی (Reefer Container)

انواع کانتینر باربری

به کانتینری که تهویه هوای مناسب برای نگهداری مواد غذایی دارد کانتینرهای یخچالی، یخچال‌دار و سردخانه‌ای می‌گویند. از این نوع کانتینر برای حمل محموله‌هایی که حاوی مواد فاسدشدنی هستند از قبیل مواد غذایی، مواد دارویی، خوراک دام و طیور و مواد شیمیایی حساس به دما استفاده می‌شود.

کانتینرهای یخچال‌دار به‌منظور جلوگیری از فساد محموله با گازهای خنک‌کننده به‌صورت دوجداره و عایق‌دار طراحی شده‌اند. کانتینرهای یخچالی برای خنک نگه‌داشتن دمای داخلی کانتینر همچنین جلوگیری از یخ‌زدن داخل کانتینر از سیستم‌های تهویه هوا استفاده می‌کنند. نحوه خنک‌کردن فضای داخلی در این کانتینرها از کف است و همین موضوع باعث ایجاد شده تا دما برای مدت زمانی طولانی و به‌صورت ثابت و پایدار خنک بماند.

کانتینرهای یخچالی به‌خصوص کانتینرهای مورداستفاده در حمل‌ونقل بین‌المللی مجهز به سیستم هشداردهنده اشکال همچنین ژنراتور برق هستند تا در صورت قطع برق سیستم‌های تهویه به کار خود ادامه دهند.

کانتینر کالای خشک (Normal Container)
به کانتینری که برای حمل کالاهای خشک استفاده می‌شود، کانتینر کالاهای خشک گفته می‌شود. این کانتینرها برای جلوگیری از نفوذ آب‌وهوا کاملاً عایق‌بندی و محصور هستند همچنین برای جلوگیری از ضربه و آسیب در ساخت کانتینرهای کالای خشک از مواد محکم و مقاوم از قبیل فولاد و آلومینیوم استفاده شده است.

از کانتینرهای کالای خشک برای ارسال انواع بار مایع و خشک به‌صورت فله و خرد استفاده می‌شود. معمولاً این نوع از کانتینر به دو صورت 20 و 40 فوتی طراحی و استفاده می‌شوند.

آشنایی با کانتینر تجاری عایق‌دار (Insulate Container)
کانتینرهای عایق‌دار یکی از دیگر انواع کانتینر است که برای ارسال کالاهایی که در برابر گرما حساس هستند استفاده می‌شوند. فضای داخلی این نوع از کانتینر کاملاً عایق‌بندی شده و از محموله‌ها در برای گرما محافظت می‌کند. از این کانتینر برای ارسال کالاهایی از قبیل میوه، دارو و مواد غذایی استفاده می‌شود.

در برخی شرایط برای ارسال بارهای صادراتی به مقاصد نزدیک از کانتینرهای عایق‌دار به‌جای کانتینرهای یخچالی استفاده می‌شود.

آشنایی با کانتینر روباز باربری (OPEN TOP CONTAINER)
به کانتینرهایی که سقف ندارند کانتینر روباز یا بدون سقف می‌گویند. معمولاً از این نوع کانتینر برای ارسال کالایی که به تهویه بسیار زیادی نیاز دارند یا کالاهای سنگین که ارتفاع زیادی دارند استفاده می‌شود. سقف کانتینرهای روباز در شرایطی خاص و برای جلوگیری از آسیب‌دیدن محموله با پارچه‌های برزنتی پوشیده می‌شود.

آشنایی با کانتینر تجاری پهلو باز یا دو درب (OPEN SIDE CONTAINERS)
کانتینرهای پهلو باز که به آن کانتینر دو درب نیز می‌گویند به کانتینرهایی گفته می‌شود که درب آن‌ها به‌جای قسمت انتهایی در پهلو قرار گرفته است. از این نوع کانتینر معمولاً برای ارسال کالاهای بزرگ و حجیم که امکان قراردادن آن‌ها از طریق درب جلویی وجود ندارد استفاده می‌شود. کانتینرهای دو درب معمولاً به‌صورت 20 و 40 فوتی ساخته و استفاده می‌شوند.

آشنایی با کانتینر مخزن‌دار (Tank Container)

کانتینر باربری مخزن‌دار که با نام کانتینر تانکری یا مخزنی نیاز شناخته می‌شود یکی از کانتینرهای کاربردی برای ارسال مایعات و گازهای خطرناک و غیرخطرناک است. طراحی این نوع از کانتینر به‌گونه‌ای است که داخل کانتینر ظروف بزرگ استوانه‌ای‌شکل قرار گرفته‌اند و چارچوبی ضدزنگ از جنس فلز قوی از آن محافظت می‌کند.

کانتینرهای مخزن‌دار به دو صورت یک جداره و دوجداره تولید می‌شوند که باتوجه‌به ماهیت بار مورداستفاده قرار می‌گیرند. جنس چارچوب فلزی این نوع از کانتینر نیز باتوجه‌به ماهیت مایع یا گازی که ارسال می‌شود متفاوت است برای ارسال مایعات معمولی معمولاً این محفظه از جنس فولاد است، اما در شرایطی که مایعات خطرناک و خورنده باشند چارچوب فلزی از جنس استیل یا آلیاژهای فولادی خواهد بود.

آشنایی با کانتینر باربری تاشو (FLAT RACK CONTAINERS)
کانتینرهای باربری تاشو که به آن کانتینرهای تخت نیز می‌گویند به کانتینرهایی گفته می‌شود که دارای کناره‌های جمع‌شونده هستند و می‌توان این کناره‌ها را تا کرد و از این طریق یک سطح صاف برای حمل‌ونقل کالا ایجاد نمود. از کانتینرهای تاشو معمولاً برای حمل‌ونقل ماشین‌آلات سنگین، تجهیزات ساختمانی، وسایل نقلیه و غیره استفاده می‌شود. همچنین این نوع از کانتینر در شرایطی که مسیر حمل به‌صورت یک‌طرفه است بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

آشنایی با کانتینر تهویه دار (VENTILATED CONTAINER)
این نوع از کانتینر باربری یکی از کانتینرهای کاربردی برای ارسال آن دسته از کالاهایی که مدت‌زمان حمل آن‌ها بسیار طولانی است و در مسیر حمل برای حفظ سلامت به چرخش و تهویه هوا نیاز دارند مناسب است. معمولاً برای ارسال مواد غذایی، میوه، حبوبات، قهوه و غیره به‌صورت فله و بدون بسته‌بندی از کانتینرهای تهویه دار استفاده می‌شود.

کانتینر حمل خودرو (CAR TRANSPORT CONTAINER)

انواع کانتینر باربری

این نوع از کانتینر استحکام بسیار زیادی داشته و از آن‌ برای انتقال خودرو در مسافت‌های طولانی استفاده می‌شود. طراحی کانتینرهای حمل خودرو به‌گونه‌ای است که در مسیر حمل، خودرو هیچ‌گونه حرکتی نداشته باشد و به آن آسیبی وارد نشود.

کانتینر حرارتی (Heated Container)
کانتینر باربری حرارتی یکی از دیگر انواع کاربردی کانتینر است که برای ارسال کالاهایی که به حمل در شرایط گرم نیاز دارند استفاده می‌شود. بدنه این نوع از کانتینر دارای عایق حرارتی است و از یک موتور گرماساز نیز بهره‌مند است.

کانتینر ارتفاع بلند (High Cube)
کانتینر ارتفاع بلند که به نام High Cube نیز شناخته می‌شود یکی از انواع کانتینر است که در مقایسه با کانتینرهای استاندارد ارتفاع بیشتری دارد. از کانتینرهای ارتفاع بلند برای ارسال بارهای بزرگ و حجیم استفاده می‌شود. بهتر است بدانید هزینه حمل بار از طریق کانتینرهای ارتفاع بلند نسبت به کانتینرهای معمولی و استاندارد بیشتر است.

کانتینر باربری کفه‌ای (Flat Rack)
کانتینرهای کفه‌ای یا فلت به کانتینری گفته می‌شود که هیچ دیواره‌ای ندارد. کف این نوع از کانتینر کاملاً تقویت شده است و برای ارسال بارهایی که از لحاظ وزن و ابعاد نرمال نیستند استفاده می‌شود.

کانتینرهای کفه‌ای از بهترین انواع کانتینر باربری برای ارسال کالاهایی است که نسبت به شرایط آب‌وهوا حساس نیستند. وسایل نقلیه، ماشین‌آلات، سازه‌های صنعتی از جمله کالاهایی است که معمولاً از طریق این کانتینرها ارسال می‌شوند.

کانتینر دو در یا دوطرفه (Double Door)

کانتینر دو در که با نام‌های کانتینر دوطرفه و کانتینر تونلی نیز شناخته می‌شوند یکی از انواع کاربردی کانتینر است که در آن به‌جای یک در دو در وجود دارد. از کانتینرهای دو در معمولاً برای انبار کالا استفاده می‌شود. ازآنجاکه این نوع از کانتینر دو درب وجود دارد دسترسی به کالا آسان است.

بهتر است بدانید کانتینرهای دوطرفه با وجودداشتن یک درب اضافه کاملاً عایق‌بندی شده هستند؛ بنابراین خیالتان از محفوظ ماندن محموله در برابر تغییرات آب‌وهوایی راحت باشد.

کانتینر ارتفاع کوتاه (Half Height)
در کانتینرهای ارتفاع کوتاه برعکس کانتینرهای ارتفاع بلند، ارتفاع به میزان قابل‌توجهی کاهش‌یافته است. ازآنجاکه ارتفاع در این نوع از کانتینر کاهش چشمگیری یافته است، این نوع از کانتینر از استحکام بالایی برخوردار است. معمولاً از کانتینرهای ارتفاع کوتاه برای ارسال محموله‌های صنعتی و معدنی همچنین ابزارآلات استفاده می‌شود.

کانتینر باربری مبادله‌ای (Swap Body)
در کانتینرهای باربری مبادله‌ای در زیر کفی کانتینر پایه‌ای قرار گرفته است و همین موضوع کار حمل‌ونقل کانتینر را بسیار ساده نموده است. برای جابه‌جایی کانتینرهای مبادله‌ای نیازی به جرثقیل نیست و تریلی به‌راحتی می‌تواند کانتینر را بارگیری نماید.

کانتینر حمل احشام و حیوانات
از این نوع از کانتینر باربری برای جابه‌جایی حیوانات استفاده می‌شود. طراحی کانتینرهای حمل احشام و حیوانات از کانتینرهای معمولی متفاوت است، در این نوع کانتینر در قسمت طولی و عرضی دریچه‌ای وجود دارد و هوای داخلی را تعویض می‌کند علاوه بر این، این کانتینرها از فضایی برای آب و غذای حیوانات برخوردار هستند و دریچه‌هایی برای نظافت احشام تعبیه شده است.

8 مدل از رایج‌ترین کانتینرهای حمل بار
تا اینجای مطلب با انواع کانتینر از لحاظ ابعاد و کاربری آشنا شدیم و یاد گرفتیم که کانتینرها بر اساس ابعاد به سه دسته 10، 20 و 40 فوت و براساس کاربری به انواع یخچالی، تهویه‌دار، عایق‌دار، حرارتی، تاشو، مخزن‌دار و غیره تقسیم می‌شوند. اما کارایی و میزان استفاده از انواع کانتینر با هم یکسان نبوده و برخی از آنها نسبت به دیگر انواع بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از رایج‌ترین کانتینرهای حمل بار عبارتند از:

1- کانتینر یخچالی
2- کانتینر روباز
3- کانتینر 20 و 40 فوت
4- کانتینر کالای خشک
5- کانتینر روباز
6- کانتینر پهلو باز
7- کانتینر تاشو
8- کانتینر دو در

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *