آشنایی با مفهوم کارگو

آشنایی با مفهوم کارگو

آشنایی با مفهوم کارگو

آشنایی با مفهوم کارگو : در این مقاله قصد داریم به مبحث کارگو و همین طور خدمات ارسال کارگو چین به ایران بپردازیم . حمل و نقل کارگو، نوعی حمل و نقل است که برای جابجایی کالاهای تجاری و محموله ها از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می شود و تحت شرایط و قوانین خاصی می باشد. کارگو عموما برای جابجایی بار بین المللی به کار می رود؛ مانند کارگو چین به ایران. اگرچه مواردی مانند پست نیز ممکن است به عنوان حامل محموله برای اهداف حمل و نقل تجاری در نظر گرفته شوند اما امکانات محدودتری نسبت به کارگو دارد. همراه تاژ ترخیص باشید.

انسان ها هزاران سال است که محموله ها را از یک مکان به مکان دیگر جابجا کرده اند. توانایی جابجایی محصولات تجاری، تجارت بین جوامع و ملت‌ها را تسهیل می‌کند زیرا محصولات تجاری و ضروری و گاها اشباع شده در یک جامعه به خارج از محلی که در آن تولید می‌شوند ارسال و در محلی که در آن مورد نیاز هستند دریافت می شوند. محموله می تواند شامل همه چیز باشد؛ از ادویه گرفته تا وسایل نقلیه سنگین، یا اجزای اساسی که به منظور مونتاژ محصولات به کشور مقصد ارسال می شود. حمل کالا از چین نیز در زمره کارگو قرار می گیرد و شما می توانید کالاهای خریداری شده تجاری و مصرفی از کشور چین را در سریع ترین زمان ممکن و با ارزان ترین قیمت توسط مرکز توسعه تجارت ایران در چین “تاژ ترخیص” دریافت و یا به هر نقطه ای از جهان ارسال نمایید.

در اصل، اصطلاح “کارگو” به کالاهایی اطلاق می شود که در کشتی بارگیری می شوند. با این حال، این روزها از کارگو برای انواع کالاها، از جمله کالاهایی که با قطار، کامیون یا هواپیما حمل می شوند نیز استفاده می شود.

کارگو چیست و به چه منظور استفاده می شود؟
همانطور که گفته شد، کارگو روشی برای ارسال محموعه های تجاری به سایر نقاط جهان است. حمل و نقل کارگو می تواند از طریق حمل زمینی، هوایی یا دریایی انجام شود. حمل و نقل هوایی معمولا سریع ترین روش حمل و نقل بار است و ممکن است برای محصولاتی که نیاز به جابجایی در کوتاه ترین زمان ممکن را دارند استفاده شود. در نظر داشته باشید که حمل هوایی گران ترین روش نیز هست زیرا نگهداری و پرواز هواپیماهای باری می تواند بسیار پرهزینه باشد. حمل و نقل زمینی برای جابجایی محصولات در محدوده یک قاره یا کشور به صورت ریلی یا جاده ای استفاده می شود. حمل و نقل دریایی نیز برای جابجایی محموله از طریق اقیانوس ها و دریاها استفاده می شود. همچنین ممکن است محموله بین بنادر مختلف در یک قاره از طریق دریا جابه‌جا شود زیرا ممکن است ارزان‌تر یا راحت‌تر از حمل و نقل آن کالاها از طریق حمل زمینی یا هوایی باشد.

شرکت های باربری یا فریت بار که خدمات حمل و نقل کالا را ارائه می دهند ممکن است منحصرا تنها با اشخاص حقوقی یا شرکت ها کار کنند و یا ممکن است خدمات را به افراد نیز ارائه دهند. حجم، وزن و ماهیت محصولی که حمل می شود، همه عواملی هستند که می توانند بر هزینه کارگو تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، کالاهای فاسد شدنی برای حمل و نقل پرهزینه تر هستند زیرا به کنترل دمای محیط نیاز دارند و باید به سرعت جابجا شوند. محصولاتی که باید به صورت دستی یا با مراقبت ویژه حمل شوند، مانند آثار هنری زیبا، نیز مستلزم هزینه اضافی خواهند بود.

مراحل کارگو چین به ایران
ارسال بار تجاری به مقصد مستلزم طی کردن چند مرحله است تا در نهایت محموله شما به نقطه هدف برسد. مراحل کارگو عبارتند از:

درخواست ارسال بار و محموله به شرکت حمل و نقل
ابتدا باید یک شرکت بین المللی حمل و نقل را پیدا کنید که امتحان خود را پس داده باشد؛ یعنی بتواند با کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان ممکن محموله شما را به مقصد برساند. موضوع مهم دیگر، حفظ امنیت محموله است؛ محموله در هنگام بارگیری و در طول حمل نباید دچار آسیب شود و بیمه کارگو برای پوشش خسارت های احتمالی امری ضروری است.

اعلام مشخصات محموله و بار
پس از اینکه شرکت موردنظر را پیدا کردید، باید مشخصات و اطلاعات دقیق محموله خود را در اختیار شرکت قرار دهید تا بهترین راه برای حمل محموله انتخاب شود. شرکت در این مرحله با توجه به وزن حجمی، هزینه حمل، ریسک های احتمالی، زمان حمل و هزینه های احتمالی، بهترین راه را برای شما انتخاب کرده و مستندات آن را در اختیار شما قرار می دهد.

انجام مراحل اداری لازم و پرداخت هزینه کارگو
پس از اطلاع از هزینه و روش انتخابی، باید مجوزهای پیشین و مدارک موردنیاز برای اخذ مجوزهای کارگو را در اختیار شرکت بین المللی حمل و نقل قرار داده و هزینه آن را نیز بپردازید. با طی کردن این مسیر، مراحل اولیه ارسال کارگو انجام می پذیرد.

تحویل محموله و کالا
حال باید محموله خود را به شرکت حمل و نقل تحویل دهید. برای این کار می توانید از خدمات درب به درب استفاده کنید تا کمترین زحمت را در فرآیند حمل کالا متحمل شوید و یا اینکه می توانید کالای خود را تا نقطه اعلامی شرکت حمل نمایید.

بسته بندی کالاها
به این دلیل که هم وزن و هم حجم در ارسال محموله مهم است، شرکت ها اغلب خود اقدام به بسته بندی کالا می کنند تا علاوه بر اینکه بار کمترین حجم ممکن را اشغال کند، کمترین آسیب نیز به مرسوله وارد شود چرا که آسیب حین عمل جزو مسئولیت های شرکت حمل و نقل خواهد بود.

پیگیری و دریافت مرسوله
پس از اینکه محموله شما به مرسوله تبدیل شد، حال باید بار خود را پیگیری کنید تا به مقصد برسد. برخی شرکت ها از جمله تاژ ترخیص سازوکاری را در اختیاز شما قرار می دهند تا به صورت لحظه ای بار خود را پیگیری کنید. پس از طی مسیر نیز می توانید شخصا بار خود را در مجرای ورودی به کشور و یا به صورت درب به درب در انبار خود دریافت نمایید.

هزینه کارگو تحت تاثیر چه عواملی قرار دارد؟
هزینه کارگو ایران به چین
بکی از مهم ترین نکات در حمل بار تجاری هزینه آن است و تعیین هزینه می تواند به شما در انتخاب روش ارسال بار کمک کننده باشد. تعیین هزینه از فرمول مشخصی تبعیت نمی کند اما می توان با استفاده از عوامل تاثیرگذار، حدود هزینه را تعیین کرد. عوامل تاثیرگذار در هزینه کارگو عبارتند از:

وزن حجمی یا اسمی کالا
به همان اندازه که وزن کالا در تعیین هزینه تاثیرگذار است، حجم کالا نیز تاثیرگذار است. مثالی را در نظر بگیرید؛ فرض کنید کالایی در ابعاد خودکار در دست دارید اما وزن آن ۱۰ کیلوگرم است! برعکس، کالایی را در نظر بگیرید که وزن آن ۱۰ کیلوگرم است اما حجم آن ۸۰ متر مربع است! بنابراین اگر وزن کالا به حجم بچربد، از وزن اسمی و اگر حجم به وزن بچربد از وزن حجمی کالا جهت تعیین هزینه استفاده می شود. بالطبع هر چه وزن یا حجم کالا بالاتر باشد هزینه آن نیز افزایش می یابد و گاها اهمیت وزن و حجم تا حدی است که در انتخاب روش حمل و نقل حرف اول را می زند؛ به عنوان مثال ابعاد محموله به گونه ای است که فقط روی کشتی جا می شود و امکان حمل آن با هواپیماهای غول پیکر نیز وجود ندارد.

نوع کالا
نوع کالا نیز یکی از تاثیرگذار ترین عوامل در تعیین هزینه است. فرض کنید کالایی را می خواهید کارگو کنید که باید در دمای صفر درجه نگهداری شود، و یا کالا نسبت به ضربه حساس است، و یا فشار هوا باید در یک محدوده ثابت باقی بماند؛ تمامی این موارد تعیین کننده روش انتخابی و هزینه کارگو هستند و بنابه این شرایط هزینه می تواند کاملا متفاوت باشد. بیمه استفاده شده برای مرسوله نیز بنابر نوع کالا متفاوت است و اگر کالا مشمول تعرفه های حداکثری بیمه شود، بالطبع بیمه نیز در افزایش هزینه حمل نقش خود را ایفا می کند.

فاصله مبدا تا مقصد
عامل دیگر تاثیرگذار، فاصله مبدا تا مقصد است؛ تاثیرگذار به گونه ای که می تواند روش انتخابی را نیز تحت الشعاع قرار دهد. باید دید کوتاه ترین مسیری که برای ارسال کارگو به مقصد در اختیار داریم کدام یک از مسیرهای هوایی، زمینی یا دریایی است و مطابق با فاصله تصمیم مناسب را اتخاذ کنیم؛ به عنوان مثال صرف نظر از زمان مورد نیاز برای حمل کالا، در مورد کشور چین نزدیک ترین مسیر حمل هوایی بار از چین است و این مسیر نسبت به حمل دریایی در شرایط برابر ارجحیت دارد. اگر فرضا چین به ایران پرواز مستقیم نداشت، این موضوع برعکس بود.

تعرفه خدمات شرکت حمل و نقل
مطابق با خدماتی که شرکت حمل و نقل به شما اعطا می کند، هزینه ای تحت عنوان کارمزد و هزینه دریافت خدمات از شما دریافت می کند. میزان این کارمزد و تعرفه خدمات در تعیین قیمت نهایی تاثیرگذار است. گاها شرکت ها پیشنهاد انجام صفر تا صد ارسال کارگو را می دهند که در این صورت مسئولیت را تماما می پذیرند و در اغلب موارد هزینه تمام شده نیز برای شما به صرفه تر خواهد شد.

سایر هزینه ها
یک سری هزینه ها همیشگی نیست؛ مثلا اگر ترخیص کالا از گمرک را نیز به شرکت حمل و نقل بسپارید، هزینه عوارض گمرکی و ترخیص کالا نیز اضافه می گردد. یا اگر برای تخلیه کار نیز به کارگر نیاز داشته باشید، هزینه کارگر اضافه می گردد. هزینه های جانبی بسته به فرآیند کارگو به کار اضافه می گردد.

جمع بندی

حال که با مفهوم کارگو آشنا شدید، باید بدانید که اگر محموله ای تجاری را بخواهید در زمینه صادرات و واردات به مقصد خود ارسال کنید، باید از این مفهوم استفاده نمایید. استفاده از یک مجموعه معتبر در زمینه حمل و نقل کالا، مطمئن ترین راه جهت حفظ امنیت مرسوله و کاهش هزینه های شماست. اگر محموله شما در کشور چین و یا کشورهای حاشیه خلیج فارس است، مرکز توسعه تجارت ایران در چین با نام تاژ ترخیص در خدمت شماست تا با ارائه مجوز رسمی از سازمان توسعه تجارت ایران، خیال شما را از حمل ایمن و سریع مرسوله با کمترین تعرفه راحت کند. کافیست جهت مشاوره رایگان با کارشناسان مجموعه تاژ ترخیص تماس حاصل نمایید.

نگارنده مقاله آشنایی با مفهوم کارگو : آقای مهندس مهدی شکوری،‌ مشاور و مدرس امور ترخیص کالا

جهت برخورداری از مشاوره ترخیص کالا می توانید با شماره ۰۹۳۸۲۶۹۵۲۷۰ تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *