آشنایی با مفهوم جنرال کارگو

آشنایی با مفهوم جنرال کارگو

آشنایی با مفهوم جنرال کارگو

آشنایی با مفهوم جنرال کارگو : احتمالا بارها اصطلاح جنرال کارگو به گوش شما خورده باشد و هر بار به معنی آن فکر کرده باشید. در این مقاله سعی داریم به توضیح جنرال کارگو و کاربردهای آن در لجستیک بپردازیم تا اگر به تازگی در زمینه حمل‌ونقل یا لجستیک مشغول به کار شده‌اید، معنی و کاربرد این اصطلاح پراستفاده در حوزه لجستیک را بدانید.

تعریف جنرال کارگو 
در لجستیک جنرال کارگو به دو قسمت محموله و کشتی‌های حمل و نقل دسته بندی می‌شود که در ادامه به توضیح هریک می‌پردازیم.

محموله در جنرال کارگو
در لجستیک، اصطلاح جنرال کارگو به کالاهایی اطلاق می‌شود که می‌توان آنها را به‌صورت تکه‌تکه حمل کرد. در این حالت، محموله می­‌تواند در قالب پالت، بسته، بشکه یا جعبه حمل شود. اگر این واحدها از فرستنده‌های مختلف جمع‌آوری شده و در واحدهای بزرگ‌تر ترکیب شوند، عموماً به آنها حمل‌ونقل گروهی (فریت گروهی) گفته می‌شود.

لازم به ذکر است که محموله‌های مایع مانند گاز، شیر یا بنزین به‌عنوان جنرال کارگو شناخته نمی‌شوند. همچنین شن، ماسه یا سایر کالاهای فله نیز در این دسته‌بندی جای نمی گیرند.

در این نوع از کارگو ، کوچک‌ترین واحدهای محموله را تحت نام بسته‌بندی مشخص می­‌کنند و از جمع‌آوری چند بسته‌بندی مختلف در یک واحد قابل ارسال محموله، قطعات به وجود می­‌آیند.

هنوز معیارهای درست و دقیقی برای تعریف واحد بسته‌بندی در این صنعت وجود ندارد ولی می­‌توان این‌طور گفت که حداکثر وزن یک بسته باید 50 کیلوگرم باشد. بسته‌هایی که وزنشان از این میزان بیشتر باشد باید برای حمل‌ونقل، به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات تخصصی جنرال کارگو سپرده شوند.

انواع محموله در جنرال کارگو
کالاهای مختلف و محموله‌های قابل‌ حمل در جنرال کارگو را می­‌توان به سه دسته، تقسیم کرد:

حجم خرد: این نوع، مربوط به محموله‌هایی است که در بشکه، کیسه، پالت یا جعبه حمل می‌شوند. معمولاً کشتی‌هایی که برای حمل‌ونقل این گونه کالاها استفاده می‌­شوند، دنده‌ای هستند.
حجم نئو: این دسته نیز مربوط به محموله‌هایی است که هر واحد آن، از پیش بسته‌بندی‌شده است. مانند محموله‌هایی چون کاغذ (رول)، چوب (بسته‌بندی‌های مخصوص)، فولاد و وسایل نقلیه.
کانتینری: پیشرفت صنعت حمل‌ونقل کانتینری باعث ایجاد یک دسته‌بندی جدید در این فرآیند شده است که در آن، محموله در واحدهای بار کانتینری حمل می­شود.

کشتی‌های حمل‌ و نقل
در لجستیک، کاربرد دیگر اصطلاح جنرال کارگو به یکی از انواع کشتی‌های مخصوص حمل‌ونقل مربوط می­‌شود. شاید نامی که برای این نوع کشتی‌ها تعیین می­‌شود کمی گمراه‌کننده باشد. چرا که لغت جنرال (عمومی)، تصویری از یک کشتی بدون موضوع فعالیتی خاص و بدون هدف واضح را تداعی می‌کند. درحالی‌که در رابطه با این نوع کشتی‌ها، بر عکس این موضوع صدق می­‌کند. یک کشتی جنرال کارگو سازگار با بیشتر محصولاتی است که افراد تمایل به حمل‌ونقل آن دارند و می­‌تواند تقریباً برای حمل‌ونقل هر نوع محموله خشک غیر فله، از خطوط راه‌آهن گرفته تا ماشین‌آلات کشاورزی، مورد استفاده قرار گیرد.

به بیانی دیگر، برای حمل تمامی کالاهایی که در قسمت معرفی محموله‌های جنرال به آن اشاره کردیم، از کشتی‌های مخصوص جنرال کارگو استفاده می­‌شود.

ویژگی که باعث می‌­شود کشتی‌های جنرال کارگو نسبت به کشتی‌های دیگر باری متمایز باشند این است که آنها معمولاً تجهیزات مخصوص به خود را دارند، به این معنی که این کشتی‌های همه کاره می‌توانند در بنادر و پایانه‌های کوچک‌تری که تجهیزات بارگیری و تخلیه ساحلی ندارند نیز پهلو گرفته و به بارگیری و یا تخلیه بار بپردازند و از این جهت، حوزه تجاری این نوع کشتی‌ها، گسترده‌تر می­‌باشد.

کشتی‌های جنرال کارگو یا چند منظوره، برای انعطاف‌پذیری در نوع کالای قابل حمل طراحی شده‌اند و محموله‌های زیادی را جابه­‌جا می‌کنند. برای حداکثر استفاده و کسب بیشترین میزان بازدهی از این نوع کشتی، باید زمان صرف شده در بندر به حداقل رسانده شده و از فضای حمل کشتی، به بهینه‌ترین شکل ممکن استفاده شود. اگر این فاکتورها رعایت شوند، به بیشترین ظرفیت کشتی برای حمل کالا دسترسی خواهید داشت.

همچنین سیستم‌های انعطاف پذیر و کارآمد جابه­‌جایی محموله، کشتی را قادر می­‌سازد تا انواع محموله‌های مختلف را حمل و در کم‌ترین زمان ممکن، بارگیری و تخلیه بار کند. به عنوان مثال، برای به حداکثر رساندن فرصت‌های درآمد یک کشتی، باید به طور پیوسته آمادگی آن برای انجام پروژه‌های مختلف چک شود. تعبیه کردن بخش‌های مختلف در کشتی نظیر بالکن و بازشوهای جزئی، توانایی حمل محموله‌های حساس و کار در شرایط محیطی چالش برانگیز، همه فاکتورهایی هستند که بسته به نیازهای عملیاتی، ارزش توجه دارند. تمامی این عوامل، ترکیبی از تجهیزات جابه­‌جایی محموله را نیاز دارند تا بتوان به بهینه‌ترین و مناسب‌ترین شکل ممکن از یک کشتی جنرال کارگو استفاده کرد. ارائه فناوری مناسب در این زمینه نیز، می‌­تواند در بازدهی مناسب عملیات حمل‌ونقل چه برای شرکت باربری و چه برای مشتری، نقش اساسی داشته باشد.

لازم به ذکر است که اگر قصد ارسال محموله با جنرال کارگو را دارید، قبل از اتخاذ هرگونه تصمیم، در ابتدا با شرکت حمل‌ونقل مورد نظر وارد گفت‌وگو شوید تا شرکت بتوانند ضمن راهنمایی صحیح شما در این زمینه، پیش از اتخاذ هر گونه تصمیم محدود کننده در این رابطه، هزینه‌های شما را تا حد ممکن پایین آورده و بازدهی این انتقال را بالا ببرد. چرا که در مراحل میانی کار اگر تصمیم به تغییری گرفته شود، می­‌تواند هزینه‌های زیادی را بر دوش شما گذاشته و یا به طور کل، غیر ممکن باشد.

جمع بندی
جنرال کارگو چیست ؟ نوعی از حمل‌ونقل است که به ارسال و انتقال کالا و محموله خشک غیر فله می­‌پردازد و در سیستم لجستیک، به کالاهای قابل انتقال به این شکل و نیز به کشتی‌های مخصوص این نوع از حمل‌ونقل گفته می شود. کشتی‌های مخصوص این فرآیند، خدماتی خاص را جهت انتقال انواع مختلف محموله ارائه می­‌دهند و قابلیت انعطاف در نوع حمل، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع از کشتی‌های باری محسوب می­‌شود.

همچنین در این زمینه، محموله‌های مختلف را می­‌توان به سه دسته حجم خرد، حجم نئو و کانتینری تقسیم‌بندی کرد.

همان گونه که در بخش‌های دیگر سیستم‌های لجستیک، کاربرد فناوری نقشی کلیدی دارد، در جنرال کارگو نیز استفاده صحیح و به جا از فناوری‌های به‌روز در این زمینه، موجب کاهش هزینه‌ها، تسریع فرایندهای مختلف طی پروسه انجام کار و افزایش ظرفیت انتقال کالا می­‌شود که نتیجه آن بهینه شدن هر چه بیشتر این پروسه می‌­باشد.

نگارنده مقاله آشنایی با مفهوم جنرال کارگو : آقای مهندس مهدی شکوری،‌ مشاور و مدرس امور ترخیص کالا

جهت برخورداری از مشاوره ترخیص کالا می توانید با شماره ۰۹۳۸۲۶۹۵۲۷۰ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *